1398-07-141398-07-24bool(false) 1398-07-141398-07-24bool(false) قصور پزشکی جان نوزاد همدانی را گرفت همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 24 مهر 1398 - شماره 3596
 
امروز : چهارشنبه ، 24 مهر 1398

Today : Wed, October 16, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  72482 تاریخ انتشار:  1395-05-03 - 05:45 تعداد بازدید:  843
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کاهش آمار سزارین در ازای مرگ نوزادان
قصور پزشکی جان نوزاد همدانی را گرفت

حوادث

 مرگ نوزاد همدانی با ۴ کیلوگرم وزن در بیمارستان دولتی فاطمیه همدان نتیجه قصور پزشکی در انجام زایمان طبیعی به جای عمل سزارین است که خانواده این نوزاد حتی حاضر به تحویل گرفتن جسد فرزندشان از بیمارستان نشدند.
یک مادر 9 ماه انتظار می‌کشد و هر روز به تناسب حرکت جنین در دوران بارداری با کودکش حرف می‌زند. برنامه‌های مختلفی را برای کودک خود در نظر می‌گیرد.
مادر در رؤیاهایش کودک خود را بزرگ می‌کند، هر شب از خواسته‌های کودک و برنامه‌هایی که برای آینده‌اش دارد برای همسرش تعریف می‌کند. بالأخره روزها می‌گذرد و روز موعود فرا می‌رسد مادر درد را احساس می‌کند و سراسیمه به بیمارستان رسانده می‌شود و حالا یک تراژدی رخ می‌دهد.
پرسنل بیمارستان فاطمیه همدان که گویا تنها آمار زایمان طبیعی برایشان مهم است و دیگر هیچ، کارگردانی اصلی این تراژدی را رقم می‌زنند و این زایمان طبیعی را به قیمت فوت شدن یک نوزاد به پایان می‌رسانند.
حالا در این گیرودار به نظر می‌رسد که تنها اولویت مهم در زایشگاه فاطمیه همدان همان افزایش آمار زایمان طبیعی است چرا که در صورت تجویز عمل سزارین مستوجب جریمه می‌شوند.
ناصر رضایی پدر نوزادی است که با بغض و کینه شرح حال لحظه تولد فرزندش را در بیمارستان فاطمیه همدان میگوید: که 9 ماه انتظار خودش و همسرش برای به آغوش کشیدن نخستین میوه زندگی مشترکشان در پی قصور پزشکی به هیچ رسیده است.
این پدر داغ دیده، ساعت 2 بامداد روز دوشنبه 21 تیر ماه به دلیل درد شدید مادر باردار را برای زایمان به بیمارستان فاطمیه می‌برد که پذیرش انجام نمی‌شود و موعد تولد نوزاد را به یک هفته بعد موکول می‌کنند، اما بعدازظهر همان روز ساعت 16 به دلیل مراجعت مجدد، مادر باردار پذیرش می‌شود تا اینکه ساعت 11 شب نوزاد چشم به روی دنیای ناشناخته باز می‌کند.
این نوزاد با وزن 4 کیلوگرم با عمل زایمان طبیعی به دنیا می‌آید و در حین تولد به دلیل کمبود اکسیژن دچار مشکلات تنفسی می‌شود و در دستگاه نگهداری می‌شود.
بنابر اظهارات رضایی پدر این نوزاد تازه متولد که فیلم کودکش را در زیر دستگاه به تصویر کشیده است، تمام صورت نوزاد به دلیل نرسیدن اکسیژن در حین زایمان طبیعی کبود شده و پس از 4 روز جدال برای ماندن و زنده بودن در نهایت روز پنجشنبه 24 تیر ماه ساعت 17 جان به جان آفرین تسلیم می‌کند.
براساس تأکید پدر داغ دیده که تمام آمال و آرزوهایش تنها 4 روز برای فرزندش دوام پیدا کرده است، بنابر تشخیص اشتباه رزیدنت بیمارستان پرونده مادر باردار برای زایمان طبیعی تکمیل می‌شود در حالی که نوزاد 4 کیلویی به هیچ عنوان نباید مورد عمل زایمان طبیعی قرار بگیرد و این رزیدنت توسط پزشک متخصص زنان و زایمان شیفت در بیمارستان مورد مؤاخذه قرار می‌گیرد.
درد و آلام این خانواده به قدری زیاد است که حتی حاضر نشدند جسد کودک 4 روزه خود را از بیمارستان فاطمیه همدان تحویل بگیرند و همچنان در سردخانه باقی مانده تا جواب قانع کننده‌ای از مسئولان دریافت کنند.
به گفته رضایی، براساس اطلاعات پرونده پزشکی، نوزاد در آخرین سونوگرافی پیش از تولد در شرایط جسمانی خوبی قرار داشته و آزمایشات و نوار قلب گویای صحت و سلامت نوزاد است و باید سزارین می‌شده است.
وی می‌افزاید: دکتر رزیدنت بیمارستان گفته است که اگر ما در این بیمارستان دولتی اقدام به عمل سزارین کنیم با جریمه سنگینی مواجه می‌شویم.
پدر نوزاد 4 روزه به نظام پزشکی شکایت کرده اما زمان پاسخگویی و رسیدگی قطعی به این پرونده را عنوان کردند که یک سال به طول می‌انجامد.
بنابر اظهارات رضایی، با توجه به شدت ناراحتی در پی از دست دادن فرزندم اطلاعات بیمارستان اعلام کرده که در روز پنج‌شنبه 24 تیر ماه به صورت همزمان 6 نوزاد فوت کرده است.
پدر این نوزاد فوت فرزندش را ناشی از کوتاهی و قصور پزشکی می‌داند و می‌گوید که این مهم را دنبال می‌کند و کوتاه نمی‌آید.
با وجودی که قصور پزشکی زندگی این نوزاد را به کام مرگ کشاند اما آنچه برای مادر باقی مانده است حسرت در آغوش کشیدن و شنیدن صدای فرزندش پس از 9 ماه انتظار همراه با درد زایمان طبیعی است و انتظار دارد که دادگاه پزشکی رسیدگی به این تخلف را سریعاً پیگیری کند تا حداقل اندکی از غم سنگینش التیام یابد.
 تخمین اشتباهی وزن نوزاد
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با شنیدن شرح ماجرای تولد این نوزاد در بدو تولد و پیگیری دلیل مرگ نوزاد در گفت‌وگو با تسنیم گفت: طبق قانون نظام پزشکی تمام بچه‌های زیر 4 کیلوگرم باید اجازه زایمان طبیعی بدهیم و نوزادان بالای 4 کیلوگرم باید مورد عمل سزارین قرار بگیرند.
محمدرضا عبادیان افزود: وزن این نوزاد قبل از زایمان در سونوگرافی 3 کیلو و 600 کیلوگرم تخمین زده شده که بر این اساس اجازه زایمان طبیعی به مادر باردار داده می‌شود اما وزن نوزاد بعد از زایمان 3 کیلو و 900 گرم اعلام شده است.
وی با بیان اینکه پزشکان متخصص استاندارد نظام پزشکی را در تشخیص روش زایمان رعایت کردند، گفت: این نوزاد زیر نظر یکی از متخصصان زنان و زایمان و استاد دانشگاه که شیفت در بیمارستان فاطمیه بوده، متولد شده اما در حین زایمان طبیعی بچه گیر کرده و با دستگاه و به سختی به دنیا می‌آید.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با تأکید بر اینکه نوزاد در حین عمل زایمان طبیعی دچار مشکلات تنفسی و کمبود اکسیژن شده است، بیان کرد: متخصص زنان شرایط زایمان این مادر باردار را بررسی کرده و در بررسی اولیه عامل مرگ نوزاد تشخیص داده شده اما در کمیسیون نظام پزشکی به عنوان مرجع قانونی نیز توسط اساتید صاحبنظر باید مورد بررسی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه والدین نوزاد تاکنون اقدام به تحویل جسد نکردند، گفت: در بررسی اولیه قصوری متوجه پزشک متخصص زنان نیست اما باید در کمیسیون تخصصی نظام پزشکی استان این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
 مرگ نوزاد دیگر با مشکلات مادرزادی
عبادیان با اشاره به مرگ نوزاد دیگری در حین زایمان طبیعی در بیمارستان فاطمیه افزود: این نوزاد به صورت مادرزادی مشکلات قلبی و گوارشی پیچیده‌ای داشته است و با وجودی که راحت به دنیا آمده است اما نوزاد قابلیت حیات نداشته است.
وی بیان کرد: برای بررسی دقیق‌تر وضعیت جسمانی نوزاد فوت شده درخواست ارسال جسد به پزشکی قانونی را داشتیم که والدین نوزاد اجازه کالبدشکافی را ندادند و شکایتی را در مراجع نظام پزشکی و پزشکی قانونی ارسال نکردند.
عبادیان با بیان اینکه نباید زایمان طبیعی را فدای این اتفاقات موردی بکنیم، گفت: مردم متأسفانه در دوره زمانی طولانی‌مدت روش عمل سزارین را بهترین زایمان برای به دنیا آمدن بچه دانستند و با وجود اجرای برنامه فرهنگی برای ترویج زایمان طبیعی در طول 2 سال گذشته نتوانستیم شاخص زایمان سزارین را طبق برنامه 10 درصد کاهش دهیم.
وی با اشاره به اینکه شاخص زایمان به روش عمل سزارین در استان همدان پایین‌تر از میانگین کشوری است، افزود: جایگاه سزارین در کل استان همدان 5/47 درصد بوده است که با اجرای طرح ترویج زایمان بدون درد به 35/43 درصد رسیده است.
 اعمال جریمه برای انجام بی‌مورد سزارین
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با تأکید بر اینکه هیچ کسی مانع سزارین علمی نمی‌شود، بیان کرد: در صورتی که مادر باردار و نوزاد مشکلی برای زایمان طبیعی نداشته باشند اما مورد عمل سزارین قرار بگیرد، پزشک تشخیص‌دهنده در بیمارستان جریمه می‌شود.این خبرهای ناگوار از مرگ‌ومیر مادران و نوزادان در بدو تولد به طور قطع تأثیر منفی بر اذهان عموم مردم می‌گذارد و تمام برنامه‌های تبلیغی برای کاهش آمار سزارین و انجام زایمان‌های بی‌درد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
اما مسئولان باید بدانند که ترغیب مادران به عمل زایمان طبیعی با دستور و قانون عملی نمی‌شود و باید کادر درمانی بیمارستان‌ها نیز احساس وظیفه برای تولد نوزادان سالم را داشته باشند و زایمان طبیعی را در ازای مرگ نوزادان معامله نکنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com