۶ تُن ریشه«شیرین‌بیان» قاچاق در کبودراهنگ کشف شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 18 بهمن 1401

Today : Tue, February 7, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  119073 تاریخ انتشار:  1400-05-13 - 09:18 تعداد بازدید:  656
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

۶ تُن ریشه«شیرین‌بیان» قاچاق در کبودراهنگ کشف شد

حوادث

 نیروهای گشت و مراقبت با همکاری نیروهای پاسگاه انتظامی شهر شیرین‌سو موفق به کشف ۶ تن ریشه استحصال شده گیاه شیرین‌بیان به ارزش اقتصادی ۶۰ میلیون تومان شدند.
رئیس اداره‌ منابع‌طبیعی و آبخیزداری کبودراهنگ بیان کرد: پس از دریافت گزارش‌هایی از همیاران طبیعت فعال در روستاهای«مسجدین» و«شیخ جراح» مبنی بر برداشت بی‌رویه ریشه گیاه شیرین‌بیان توسط افراد غیربومی ساکن در استان‌های جنوبی کشور، موضوع در دستور کار قرار گرفت.
ابوالقاسم علی‌ویردی در گفت‌وگو با ایرنا، گفت: این افراد بدون دریافت مجوز و خارج از ضوابط اقدام به برداشت ریشه شیرین‌بیان کرده بودند، بنابراین خاطیان به مراجع‌قضائی معرفی شدند.
وی بیان کرد: هرگونه برداشت ریشه گیاه شیرین‌بیان در اراضی ملی ممنوع بوده و استحصال آن در اراضی زراعی نیز نیازمند دریافت مجوز با ضوابط خاص از اداره منابع‌طبیعی است.
علی‌ویردی خطاب به کشاورزان گفت: برخی افراد برای دستیابی به هدف خود ابتدا اراضی دارای این گیاه دارویی را شناسایی و به بهانه شخم رایگان زمین، کشاورز را راضی می‌کنند در حالی که بدون اطلاع کشاورز اقدام به شخم عمیق در مزرعه می‌کنند.
وی افزود: شخم زدن عمیق سبب زیر و رو شدن خاک زراعی با موادآلی بالای موجود در عمق ۳۰ تا ۵۰سانتیمتری سطح خاک مزرعه و خارج شدن از دسترس گیاه می‌شود در حالی که خاک موجود در زیر زمین بدون موادآلی و مغذی برای گیاه بوده و این عمل موجب کاهش چشمگیر محصول در سال‌های بعد می‌شود.
رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری کبودراهنگ گفت: هرگونه برداشت شیرین‌بیان از اراضی ملی ممنوع بوده و برداشت این گیاه از اراضی زراعی نیز نیازمند دریافت مجوزهای لازم از اداره منابع‌طبیعی است.
علی ویردی بیان کرد: کشاورزان و مرتع‌داران محلی در صورت مشاهده هرگونه برداشت بی‌رویه گیاهان دارویی، تخریب و تصرف، آتش‌سوزی در سطح اراضی ملی شهرستان موضوع را از طریق تماس با سامانه ۱۵۰۴ امداد جنگل اطلاع‌رسانی کنند.
وی گفت: شهرستان کبودراهنگ با دارا بودن ۱۲۶هزار هکتار اراضی ملی زیستگاه مستعدی برای گیاهان دارویی است، اما به دلیل تخریب و تصرف، چرای بی‌رویه دام، خشکسالی‌های مداوم و برداشت بی‌رویه و غیراصولی در وضعیت مناسبی قرار ندارد.
رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری کبودراهنگ افزود: به منظور احیا و توسعه رویشگاه‌های گیاهان دارویی این اداره قصد دارد با مشارکت بهره‌برداران محلی و همیاران طبیعت در سالجاری اقدام به کشت گیاهان دارویی به میزان ۲۰۰هکتار از طریق بذرپاشی و کپه‌کاری در سطح مراتع شهرستان کند.
علی‌ویردی گفت: شیرین‌بیان یکی از گیاهان دارویی است که استفاده‌های فراوانی از آن می‌شود به گونه‌ای که ریشه این گیاه برای رفع سرطان معده، بهبود زخم‌معده، رفع سنگ‌کلیه، تقویت چشم، تقویت بنیه دفاعی بدن، رفع گلودرد و سرفه، درمان آفت‌دهان، درمان برونشیت، روماتیسم، آنفلوآنزا و سرماخوردگی کاربرد دارد.
وی با بیان اینکه استفاده از این گیاه برای افراد با فشارخون بالا، زنان باردار و شیرده به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، افزود: همچنین از این گیاه دارویی در نان‌های صنعتی و صنایع رنگسازی و چسب و همچنین در کپسول‌های اطفای‌حریق استفاده می‌شود و این کاربردها موجب افزایش ارزش اقتصادی این گیاه و تلاش سودجویان برای برداشت بی‌رویه و تیشه زدن به ریشه این گیاه ارزشمند شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com