گوش کردنی‌ها جایگزین دودکردنی‌ها همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 1 آبان 1399 - شماره 3882
 
امروز : يكشنبه ، 4 آبان 1399

Today : Sat, October 24, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  68655 تاریخ انتشار:  1394-11-26 - 05:45 تعداد بازدید:  1901
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مواد مخدر جدید در راه است
گوش کردنی‌ها جایگزین دودکردنی‌ها

حوادث

  نوع تازه‌ای از مخدرها و محرک‌های نوظهور به بازارهای جهانی رسیده که به صورت دیجیتالی تولید و در دنیای مجازی، دست به دست می‌شود؛ مخدرهایی که از طریق امواج صوتی، همان تأثیر مخدرهای سنتی را دارند.
Digital Drug و I-DOSINGها بخشی از Binural Beats هایی است که این روزها به مخدرهای صوتی شهرت یافته‌اند؛ فایل‌های صوتی خاصی که می‌توانند با پالس‌های تولیدشده با فرکانس‌های متفاوت برای هر گوش، تأثیر خاصی بر بخش‌های مختلف مغز بگذارند؛ این اختلاف فرکانس‌های پخش شده در هر گوش می‌توانند اثر متفاوت هر یک از مواد مخدر و محرک همچون کوکائین، تریاک، اسید، مورفینو...بسیاری از مواد دیگر و حتی الکل را در مغز مصرف کنندگان شبیه‌سازی کنند.
 فرکانس‌های توهم‌زایی
رئیس کارگروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگو با مهر درباره این مواد گفت: مخدرهای شنیداری نام فرکانس‌های توهم‌زایی است که به راحتی از فضای مجازی قابل دریافت کردن هستند و همین موضوع دلیل بر نگرانی‌هاست.
 مخدرهای دیجیتالی
از اوایل قرن بیستم، پزشکان به تأثیر این فرکانس‌ها در مباحث درمانی و کنترل درد و خاصیت تسکینی آن دست‌ یافتند. البته این خاصیت، بر اثر ایجاد ضربان میان 2 فرکانس صوتی پخش شده در هر گوش به وجود می‌آید، به شرط آنکه اختلاف فرکانس، کمتر از ۳۰ هرتز باشد.
 متخصص‌های بالا بردن دوپامین مغز
خطر حضور مواد مخدر دیجیتالی از سال ۸۸ در ایران مطرح شد، اما اطلاعات چندان زیادی درباره آن وجود نداشت. این مخدرها فرکانس‌هایی می‌توانند میزان دوپامین مغز را افزایش داده و موجب خوشحالی کاذب شوند.
 هنوز موردی مشاهده نکردیم
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره وجود مواد مخدر صوتی و دیجیتالی در کشور گفت: تاکنون ماده مخدر جدیدی شناسایی نشده است. آزمایشگاه‌های دقیق و مجهز پلیس مبارزه با مواد مخدر دائماً در حال رصد مواد استفاده شده از سوی معتادان هستند به موجب شناسایی کوچکترین ماده مخدر جدید عوارض و آسیب‌های ناشی از مصرف آن به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.
علی مویدی درباره وجود مخدرهای جدید در دنیا بیان کرد: باید به این نکته توجه داشت که مخدر جدیدی تولید نشده است اما سوداگران مرگ در یک بازی تجاری با تغییر نام برخی از مخدرها سعی می‌کنند تا بازار جدیدی را برای به دام انداختن جوانان فراهم کنند. وی افزود: در برخورد با هروئین چینی هم دقیقاً همین حساسیت‌ها به وجود آمده بود بررسی تیم‌های کارشناسی کارشناسان پلیس مبارزه با مواد مخدر نشان می‌داد که هروئین چینی ماده مخدر جدیدی نیست همان هروئین فشرده شده است. هروئینی که انتشار نام آن باعث واکنش سفیر چین در ایران شد. مویدی گفت: مخدرهای شنیداری هم در همین دسته قرار می‌گیرند. تاکنون هیچ موردی درباره استفاده از این مخدرها گزارش نشده است.
 ساقی‌های رایگان و دیجیتالی
این روزها بسیاری از فایل‌های صوتی از اینترنت به صورت رایگان در اختیار جوانان قرار می‌گیرد و فضای مجازی را تبدیل به یک ساقی بدون پول و رایگان کرده است.
موضوع استفاده از مخدرهای دیجیتالی، به اندازه‌ای جدی است که حتی سایت‌های منتشرکننده این مخدرها نیز با هشدارها و پیام‌های WARNING، نسبت به ورود به صفحات دانلود این موزیک‌‌ها و استفاده از آن برای افرادی که از مشکلات ذهنی و روحی رنج می‌ برند، هشدار داده‌‌اند و در فیلم‌های منتشر شده از آثار مصرف این مخدرها نیز، تأثیر خطرناک استفاده از آنها کاملاً هویداست.
 اعتیاد دیجیتالی داریم
«الهام روحی» روانپزشکی که در یک مرکز ترک اعتیاد فعال است درباره نوع عملکرد این فرکانس‌ها در مغز گفت: اعتیاد به مواد مخدر از طریق دوپامین ایجاد می‌شود.
سیستم دوپامین، سیستم پاداش مغزی است؛ مثل وقتی که یکباره به فردی پاداش زیادی داده می‌شود و پس از آن دیگر هیچ پاداشی برای او خوشایند نیست فرد با مصرف این مواد، پاداش زیادی به مغزش می‌دهد و لذتی که ایجاد می‌شود آنقدر شدید است که فرد دیگر بدون مصرف آن احساس لذت نمی‌کند و بعد نسبت به آن محرک شرطی می‌شود و به سمت مصرف مجدد می‌رود.
وی افزود: موزیک‌هایی هست که این حالت را ایجاد می‌کند حتی اگر با ناباوری به آن نگاه کنیم. به گفته روحی، کلینیک‌های درمان اعتیاد اینترنت در دنیا فعال‌اند او به ما سایتی را معرفی می‌کند که در آن نتیجه تحقیقات پزشکان غربی روی اثرات مخرب این نوع موسیقی آورده شده است. نتیجه تحقیقات کاملاً علمی بیان شده اما نکته جالب این است که از این نوع صوت از اصطلاح ضرب و شتم گوش استفاده شده است!
 زنگ‌های خطری که به صدا در آمده‌اند
از سال ۸۸ زنگ خطر ورود مواد مخدر شنیداری به صدا در آمد و با توجه به آنچه گفته شد مشخص است که مخدرهایی صوتی وجود دارند که در صورت غفلت می‌توانند به شکلی کاملاً غیرمحسوس بین افراد به خصوص جوانان و نوجوانان که هم در این دوره سنی علاقه خاصی به شنیدن موسیقی‌های مختلف دارند و هم دسترسی آسان به اینترنت و...، رواج پیدا کنند و این وظیفه دولت و پلیس فضای مجازی است که با کنترل به موقع و آگاهی بخشی مناسب از بروز مشکلات مرتبط با این وابستگی و اعتیاد جلوگیری کند و همچنین خانواده‌ها نیز باید با آگاهی از این موضوع بر این نکته توجه داشته باشند و زمینه‌های گرفتاری جوانان به این نوع مخدرها را شناخته و آن را کنترل کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com