1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) رقبای نام و نشان‌دار، مدعی کرسی بهار و کبودراهنگ همدان پیام
 
 
دوشنبه - 29 دي 1399 - شماره 3953
 
امروز : دوشنبه ، 29 دي 1399

Today : Mon, January 18, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  67745 تاریخ انتشار:  1394-11-06 - 05:45 تعداد بازدید:  2763
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

30نفر نامزد در میانه میدان
رقبای نام و نشان‌دار، مدعی کرسی بهار و کبودراهنگ

نویسنده : سعید زارع‌صفا

حوادث
  انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان رفته رفته درجه حرارتی‌اش اوج می‌گیرد و این روزها جنب‌وجوش داوطلبان متقاضی با سرعت بیشتری در حوزه‌های انتخابیه ادامه دارد. یکی از این حوزه‌ها که از ابتدای روند اجرایی انتخابات مجلس دهم مشارکت گرمی داشته حوزه بهار و کبودراهنگ بوده است. بهار و کبودراهنگ به عنوان بزرگترین حوزه انتخابیه استان تنها یک نماینده در مجلس دارند.
حوزه‌ای منحصربه‌فرد در استان که دربرگیرنده 2 شهرستان بوده و چند سالی است امید استان برای افزایش کرسی‌های نمایندگی در مجلس شده هرچند که علی‌رغم وعده‌ها و انتظارات همچنان مردم این حوزه باید به یک کرسی اکتفا کنند و برای نیل به این خواسته پیشینه‌دار باید منتظر مجلس آینده بمانند. طبیعی است که داشتن یک کرسی نمایندگی برای 2 شهرستان خود به خود حساسیت‌ها و رقابت را افزایش می‌دهد آن هم در انتخاباتی که حساسیت‌ها و گرایشات قومی و شهرستانی بسیار در آن تأثیرگذارند.
در این دوره از انتخابات مجلس در مرحله ثبت نام 39 داوطلب از حوزه بهار و کبودراهنگ ثبت‌نام کردند که تا پس از همدان و ملایر سومین حوزه در شمار داوطلبان انتخابات باشد. با نگاهی به نفرات داوطلب شده می‌توان حوزه بهار و کبودراهنگ را یکی از شلوغ‌ترین حوزه‌ها و در عین حال قوی‌ترین‌ها دانست.
وجود نماینده فعلی به همراه 2 نماینده ادوار گذشته در لیست به علاوه حضور مسئولان قدیمی و مدیران استانی لیستی سنگین را در این حوزه ارائه می‌کرد.
با آغاز مرحله بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های اجرایی تمام داوطلبان نام و نشان‌دار از این فیلتر عبور کردند. در مرحله دوم بررسی صلاحیت‌ها در هیأت نظارت هم بهار و کبودراهنگ تنها 9 نفر از داوطلبانش مهر رد یا عدم احراز صلاحیت خوردند تا کمترین ریزش را داشته باشد.
با باقی ماندن لیست اولیه حوزه بهار و کبودراهنگ می‌توان گفت که یکی از سنگین‌ترین ادوار انتخابات مجلس را در این دوره باید شاهد باشیم. رقبای نام و نشان‌داری که هر یک حرف‌های فراوانی برای گفتن دارند و البته پیشینه‌ای نه‌چندان دور برای عرضه به مردم و جلب رأی آنان.
در یک سوی میدان باید گروه نمایندگان فعلی و ادوار گذشته را احصا کرد که برجسته‌ترین نفرات در آن قرار دارند. در این لیست نام علی یعقوبی دیده می‌شود که گرایشی متفاوت از باقی کاندیداها داشته و سبد رأی مشخصی که جایگاه او را مشخص می‌کند. اگرچه پرونده یعقوبی هنوز در دست بررسی شورای نگهبان است اما او پاشنه کشیده در پی تکرار خاطرات گذشته و کسب رأی ازحوزه بهار و کبودراهنگ است. در این لیست نام عیسی جعفری نماینده دوره هشتم بهار و کبودراهنگ هم دیده می‌شود که حساب ویژه‌ای برای خود در این دوره از انتخابات باز کرده و در سودای تکرار نتیجه انتخابات هشتم و راهیابی دوباره به مجلس است. کار جعفری البته با وجود نماینده فعلی و علی یعقوبی سخت خواهد بود. 
اما تجربه انتخابات ادوار گذشته نشان داده که نمایندگان کاندیدا- در غالب موارد- با پشتوانه و توان بیشتری وارد عرصه رقابت می‌شوند. از سوی دیگر به واسطه روی میز بودن پرونده عملکردی این کاندیداها، معمولاً قضاوت‌ها و معادلات انتخابات با نقد و بررسی این عملکردها سمت و سو پیدا می‌کند. از این‌رو برجسته‌ترین داوطلب حوزه بهار و کبودراهنگ محمدعلی پورمختار است که به دلایل متعددی در پیشانی میدان قرار گرفته است. فارغ از نمایندگی مجلس نهم نام وی به واسطه ریاست بر یکی از جنجالی‌ترین کمیسیون‌های مجلس در تیررس قضاوت‌ها و بحث و نظرهاست. 
با ورود و خروج پرونده‌های بزرگ، حاشیه‌ساز و جنجالی که در تیررس رسانه‌های کشور بوده به کمیسیون متبوع پورمختار پیش‌بینی می‌شد که وی از این مسیر مورد هجوم قرار گرفته و حتی تلاش‌هایی برای از میدان به در کردن وی صورت بگیرد اما با گذشتن به سلامت او از مرحله تأیید صلاحیت‌ها در هیأت اجرایی و هیأت نظارت، اینک با انگیزه‌تر از قبل به دنبال دفاع از عملکرد خود و تثبیت جایگاه در مجلس خواهد بود تا برنامه‌های تکمیل نشده خود را عملیاتی کند. 
گذشته از لیست نمایندگان ادوار در بهار و کبودراهنگ لیست برجسته دیگری هم از مسئولان و مدیران سابق استان دیده می‌شوند که نام حجت‌الاسلام عظیم‌زاده، امام‌جمعه اسبق بهار و خسرو بیات مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پررنگ‌ترین آنهاست. 
این گروه می‌توانند با تاکتیک‌های ائتلافی یا انصراف به نفع دیگران در انتخابات این حوزه نقش‌آفرین باشند. در این دسته‌بندی نباید جدیدالورودها را نادیده انگاشت چون می‌توانند در معادله انتخاباتی حوزه بهار و کبودراهنگ کنش داشته و اثرگذار باشند.  
در جمع‌بندی میدان رقابت حوزه بهار و کبودراهنگ که بیشتر به گروه مرگ در سید بندی‌های فوتبال می‌ماند رقابت سنگین با حضور داوطلبان نشان‌داری دیده می‌شود که هر یک مدعی‌اند. این دوره در بهار و کبودراهنگ پیچیدگی‌هایی دیده می‌شود که درباره آن باز هم خواهیم نوشت.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com