1403-02-261403-03-05bool(false) گردو تکانی در تویسرکان و همدان ۱۳ نفر را مصدوم کرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 5 خرداد 1403

Today : Sat, May 25, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134411 تاریخ انتشار:  1402-06-29 - 13:32 تعداد بازدید:  189
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گردو تکانی در تویسرکان و همدان ۱۳ نفر را مصدوم کرد

حوادث


رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ۱۳ نفر از اول شهریور امسال با آغاز برداشت محصول گردو در تویسرکان و همدان بر اثر سقوط از درخت مصدوم و به مرکز درمانی اعزام شدند.

محمدرضا شکوهی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: ۱۰ نفر از مصدومان متعلق به شهرستان تویسرکان و سه نفر از آنها مربوط به مرکز استان است.

وی با بیان اینکه شهریور امسال تاکنون فوتی نداشته ایم یادآوری کرد: سال گذشته یک نفر بر اثر سقوط از درخت گردو فوت و ۸۴ نفر دیگر نیز مجروح و مصدوم شدند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: هر ساله افرادی که به شکل سنتی و بدون استفاده از تجهیزات محافظتی به گردو چینی اقدام می‌کنند، دچار چنین مصدومیت‌هایی می‌شوند و سقوط از درخت گردو یکی از حوادث پرتکرار در ماه‌های شهریور و مهر است.

شکوهی درباره علت فراوانی مصدومان در شهرستان تویسرکان افزود: این شهرستان پایتخت گردوی ایران محسوب می شود که این طلای سبز علاوه بر تامین معیشت و درآمدزایی اقتصادی برای مردم این شهرستان، در بخش برداشت گردو، حوادث تلخ و ناگوار نیز به همراه دارد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین دلایلی که موجب وقوع اتفاقات تلخی مانند سقوط برداشت کنندگان گردو از درختان این محصول باغی می شود، ارتفاع بسیار بالا و عمودی درختان گردو است که فرآیند بالا رفتن از آنها، حفظ تعادل و در عین حال تکاندن گردوها را به یک کار بسیار مشکل تبدیل کرده است.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار کرد: بخش عمده و قابل توجهی از درختان گردو از ارتفاعی نامتناسب با استانداردهای امروز جهانی در باغداری نوین برخوردار هستند که مردم را مجبور به بالا رفتن از درخت و به دنبال آن بروز برخی حوادث ناگوار می کند.

شکوهی افزود: عموم باغداران برای به حداقل رساندن آسیب های ناشی از سقوط از درختان گردو باید از به کارگیری افراد مسن در فرآیند برداشت گردو اجتناب کنند همچنین باید از افراد دارای بیماری زمینه ای مانند دیابت و تشنج یا معتادان برای گردو تکانی استفاده نشود.

وی با بیان اینکه گاهی ابتدایی ترین نکات ایمنی مانند خودداری از بالا رفتن از درختان گردو به هنگام وزش بادهای شدید نیز رعایت نمی‌شود گفت: راهکارهای کوتاه و بلند مدتی برای به حداقل رساندن خسارات ناشی از حوادث مربوط به برداشت گردو وجود دارد که اجرا و اثر گذاری آنها به تعامل و همکاری همگانی نیاز دارد.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: طرح سرشاخه کاری درختان گردو موجب می شود تا درختان گردو رشد عمودی نداشته باشند و در این شرایط گردو تکان ها نیازی به صعود به ارتفاعات بالا برای برداشت گردو ندارند.

شکوهی اضافه کرد: همچنین فرآیند سرشاخه کاری درختان گردو باعث می شود تاج این درختان به گونه ای شکل بگیرد که هم امکان چیدن گردو از پایین درخت فراهم شود و هم بتوان با استفاده از دستگاه های نوین برداشت گردو ماننند "شیکر" اقدام به برداشت گردو کرد.

وی بیان کرد: باغداران از کمربندهای خاصی که به قسمت های مختلف بدن گردو تکان ها وصل می شود و توسط مهارهایی که برای آن تعبیه شده به صورت شاخه به شاخه بر روی نقاط مورد نظر قفل می شود و امکان تکاندن گردوها را فراهم می کند استفاده کنند.

رئیس مرکز اورژانس استان همدان با اشاره به اینکه باید از افراد برخوردار از سلامت جسمی و روحی در عملیات برداشت گردو به روش سنتی بالا رفتن از درخت استفاده کرد تاکید کرد: غربالگری گردو تکانان با همکاری شبکه بهداشت و درمان، رعایت بهداشت و ایمنی محیط کار و اجتناب از به کارگیری افرادی که مشکلات جسمی و وابستگی به مواد مخدر دارند، می تواند موجب کاهش حوادث ناگوار در این زمینه شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com