1398-07-141398-07-24bool(false) 1398-07-141398-07-24bool(false) شتاب ایران برای یاری هم وطن همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 24 مهر 1398 - شماره 3596
 
امروز : چهارشنبه ، 24 مهر 1398

Today : Wed, October 16, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83170 تاریخ انتشار:  1396-08-23 - 14:34 تعداد بازدید:  233
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

407کشته و 7156 زخمی آخرین آمار تلفات زلزله
شتاب ایران برای یاری هم وطن

حوادث

همدان لرزید، همزمان خبر آمد لرزه بر تن الوند و زاگرس و گرین هم افتاده است. علی‌رغم تشکیل تیم مدیریت بحران در شهرها و پیگیری پیامدهای احتمالی این زمین‌لرزه اما همه حادثه در استان همدان به ترک‌خوردگی دیوارها و اتصال برق در برخی مناطق آن هم تا چند دقیقه، محدود شد.

دامنه زلزله یکشنبه شب 21 آبان‌ماه در همدان، اراک، زنجان، اهواز، ایلام، سنندج، کرمانشاه، تبریز، ارومیه، اردبیل و استان‌های مرکزی، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، بوشهر و خوزستان هم رسید.

 اما عمق فاجعه در میانه ضلع غربی ایران بود زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5/4  ریشتر ساعت 21:05:35 در عمق 8 کیلومتر استان كرمانشاه - حوالی ازگله را پیش از آن لرزانده بود.

منابع رسمی منشأ و منبع زمین‌لرزه را در سلیمانیه عراق مرز ایران و عراق با قدرت 4/7 ریشتر اعلام کردند قدرت زمین‌لرزه به حدی بود که در بغداد و کویت هم احساس شد.

تنها چند دقیقه از اعلام اینکه مردم ایران نگران نباشند کانون زمین‌لرزه عراق بوده و هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند، گذشت، که اخبار لحظه‌ای از آوار حادثه بر سر هموطنان کرد در کرمانشاه خبر می‌داد.

خبر از سرگردانی فرهاد نشین‌های غرب ایران همه را آشفته کرد مردم تا پاسی از شب در برخی شهرها هم تا صبح چشم برهم نزدند مدیریت بحران کشور از هموطنان خواسته بود که امشب را به هوشیاری بخوابند.

** اعزام تیم درمان اضطراری هلال‌احمر همدان به کرمانشاه

حوالی صبح بود که خبر از جان باختن 2 تن از هموطنان کرمانشاهی در آوار زلزله شب گذشته اعلام شد. استان همدان به عنوان معین کرمانشاه آماده‌باش شد همین یکی، دو هفته پیش بود که دوره 3 روزه مدیریت بحران در همدان برگزار شد و حالا هم فرصتی بود تا آزمون پس بدهند.

آمار تلفات همچنان بالا می‌رفت و کودک بود که زیر آوار بیرون کشیده می‌شد و مادر بود که روی دستان فرزندش به ابدیت رفته بود و پس‌لرزه‌ها و زلزله‌هایی که همچنان تن کرمانشاه را می‌لرزاند.

*همدان معین آماده‌باش برای کرمانشاه

استان‌های همدان، کردستان و لرستان به عنوان استان‌های معین کرمانشاه هستند که در زمان بحران به حالت آماده‌باش برای ارسال کمک به و خدمات آماده عملیات شدند. این زلزله آزمونی برای استان معین همدان بود تا علی‌رغم اینکه خود استان دچار تلفات و خسارات نشد اما آمادگی خود را برای مقابله با بحران احتمالی در کمک به استان زلزله‌زده کرمانشاه به نمایش بگذارد و اثبات کند. بر همین اساس هم همه ارگان‌ها و دستگاه‌های خدماتی استان پس از وقوع زلزله به حالت آماده‌باش بودند.

*بازدید معاون استاندار همدان از مصدومان زلزله کرمانشاه در همدان

معاون استاندار همدان و مدیرکل بحران استانداری از مصدومان زلزله غرب کشور در بیمارستان همدان عیادت کردند.

* ارسال تانکر آبرسانی سیار به همراه ۲۰۰۰ بسته آب به کرمانشاه

مدیرعامل آبفای استان: آبفای استان هم به عنوان استان معین آبفای کرمانشاه 2 هزار بسته آب تصفیه شده و یک دستگاه ژنراتور به همراه تانکر آبرسانی سیار برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان به کرمانشاه اعزام کرد.

*حال عمومی گروه اول مصدومان اعزامی از کرمانشاه به همدان خوب است

گروه اول مصدومان زلزله کرمانشاه به همدان شامل ۱۱ نفر بودند که یکی از مصدومان در راه دچار ایست قلبی ریوی شده بود که توسط تکنسین‌های ماهر احیا و به بیمارستان اعزام شد. ۱۰ مصدوم دیگر که شامل زن و مرد بودند، اغلب دچار شکستگی اندام‌ها و ستون فقرات هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان از آمادگی برای پذیرش ۳۰۰ تخت بیمارستانی برای مصدومان زلزله یکشنبه شب استان کرمانشاه خبرداد.

یک تیم پزشکی متشکل از ارتوپد، جراح عمومی و پزشک بیهوشی و ۶ دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به استان کرمانشاه اعزام شد.

*فرآورده‌های خونی همدان کافی است

مدیرعامل انتقال خون استان همدان میزان ذخیره فرآورده‌های خونی در همدان را جوابگوی نیاز استان و مصدومان کرمانشاه دانست که شب حادثه بلافاصله پس از وقوع زلزله در استان‌های غربی، برای ارسال ذخایر خونی و هرگونه کمک ازسوی این نهاد، اعلام آمادگی شد.

*زلزله بی‌مصدوم در همدان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هم با اعلام اینکه مصدوم زلزله در استان همدان نداشته‌ایم، گفت: پس از وقوع زلزله رصد کرده و مکان‌یابی کردیم و بعد از 10 دقیقه متوجه شدیم کانون زمین‌لرزه در غرب ایران و عراق و در استان کرمانشاه بوده است، با فرمانداران شهرستان‌ها تماس گرفته شد و رصد از طریق دهیاری‌ها صورت گرفت و خوشبختانه خسارت و تلفات خاصی در استان گزارش نشده است.

بر اساس جلسه ستاد مدیریت بحران استان در ساعت 12 شب گذشته و اینکه در استان نیازی به امدادرسانی وجود ندارد، اما از ساعت 23 یکشنبه تجهیزات را اعزام کردیم.

5 دستگاه آمبولانس، 21 دستگاه اتوبوس آمبولانس، تیم اسکان اضطراری و آواربرداری، تیم‌هایی با سگ‌های جست‌وجوگر، تیم درمان، تیم پیشرو و تیم واکنش سریع به استان کرمانشاه اعزام شده است.

اقلامی چون 5 هزار تخته پتو، 200 چراغ والور، هزار بطری روغن، 8 هزار و 500 قوطی کنسرو و 420 کیلوگرم خرما به منطقه زلزله‌زده کرمانشاه ارسال شد.

 همچنین تیم های امدارسانی هلال احمر، پزشکی و توزیع برق از شهرستان نهاوتد به کرمانشاه اعزام شدند.

*غیبت دانشجویان دانشگاه آزاد همدان تا پایان هفته موجه است

رئیس دانشگاه آزاد واحد همدان با اعلام برقرار بودن کلاس‌های دانشگاه گفت: با تصمیم و مصوبه ستاد بحران دانشگاه، غیبت دانشجویان به دلیل مشکلات ناشی از زلزله تا پایان هفته موجه محسوب می‌شود .

*فرودگاه همدان آماده ارائه خدمات پروازی به زلزله‌زدگان

مدیر فرودگاه همدان هم از آماده‌باش فرودگاه همدان آمادگی هر نوع خدمات پروازی برای ارائه امدادرسانی به حادثه‌دیدگان زلزله خبر داد.

* اعزام 10 گروه ارزیاب بنیاد مسکن به مناطق زلزله‌زده

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان از اعزام 10 گروه ارزیاب بنیاد مسکن استان به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه خبر داد و افزود: یک گروه آواربرداری شامل 10 ماشین بیل مکانیکی، لودر و ماشین‌های مورد نیاز برای بازگشایی معابر و آواربرداری به کرمانشاه اعزام شدند که تیم‌های آواربرداری و ارزیاب استان به 2 شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین که بیشترین خسارت را داشته‌اند، اعزام شدند.

*سوخت‌رسانی همدان به مناطق زلزله‌زده

مدیر شرکت پخش فرآوردهای نفتی استان همدان از ارسال هزار و 100 هزار لیتر نفت‌سفید و بنزین به استان کرمانشاه پس از زلزله خبر داد.

*انتقال 11 مصدوم زلزله کرمانشاه به بیمارستان‌های همدان

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان با اعلام خبر پذیرش اعزام 11 مصدوم حادثه زلزله کرمانشاه برای مداوا راهی بیمارستان‌های همدان گفت: یک فروند بالگرد به منظور امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه اعزام شده است.

معصومی از اعزام 2 دستگاه آمبولانس به همراه 7 نفر نیروی انسانی نیز به این مناطق زلزله‌زده خبر داد.

*گسل زاگرس مربع هنوز درگیر زلزله

محمد تیموری رئیس شبکه لرزه‌نگاری استان همدان گفت: تجربه نشان می‌دهد پس از وقوع زمین‌لرزه بزرگ، امکان وقوع زلزله با ریشتر و مقیاس بیشتر وجود ندارد و وقوع زمین‌لرزه به قدری بزرگ بوده که مردم استان‌های همجوار کرمانشاه نیز این زمین‌لرزه را احساس کرده‌اند و زمین‌لرزه یکشنبه شب در کرمانشاه 3/7 ریشتر بوده و پس از آن نیز پس‌لرزه‌های متعددی در این استان رخ داده اما با توجه به اینکه شدت آنها کمتر بود، در همدان احساس نشده است.

وقوع این زمین‌لرزه در گسل زاگرس مرتفع اتفاق افتاده است و همچنان قسمت‌هایی از این گسل درگیر هستند.

*تأکید رئیس‌جمهوری برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان

حسن روحانی رئیس‌جمهوری شامگاه یکشنبه در تماس تلفنی با وزیر کشور دستورات لازم را برای امدادرسانی و رسیدگی به مردم مناطق زلزله‌زده غرب کشور صادر کرد.

*دستور وزیر کشور به استاندار برای بسیج مدیریت بحران در امداد به کرمانشاه

اما مسئولان کشوری و ستاد مدیریت بحران کشور هم با دستور وزير كشور برای بسیج امکانات و نیروها در نجات و امدادرسانی مردم تأکید کردند.

عبدالرضا رحمانى فضلى به استاندار كرمانشاه که 2 هفته‌ای از انتصاب و آغاز خدمتش در این استان می‌گذرد در تماس تلفنی دستور داد تا براى بسيج امكانات و رسيدگى فورى به مصدومان و زلزله‌زدگان اقدام کند.

*تمام فرودگاه‌های غرب کشور آماده امداد

شرکت فرودگاه‌ها اعلام کرد با وجود زلزله به وقوع پیوسته در غرب ایران، تمام فرودگاه‌های این منطقه فعال و هیچ اختلالی در عملیات فرودگاه‌های کشور به وجود نیامده است.

 وزیر کشور در جلسه ستاد مدیریت بحران مبنی بر آماده‌سازی و بسیج همه امکانات و تجهیزات در خدمات به زلزله‌زدگان، به جمع خبرنگاران آمد و گفت: تلاش شده است که در نخستين مراحل همه امکانات بسیج شود، دستگاه‌های اجرایی و ‌اعضای ستاد همگی در استان تشکیل جلسه داده‌اند و در تهران در وزارت کشور هم این جلسه تشکیل شده، همچنین استان‌های مجاور کرمانشاه نیز در حالت آماده‌باش بسر می‌برند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: برق برخی مناطق قطع شده بود که اکنون ۷۰ درصد آنها وصل شده است، اکنون ارتش، سپاه، بسیج، هلال‌احمر، وزارت بهداشت و وزارت نیرو با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند و ‌خود مردم نیز کمک‌های بسیار خوبی انجام می‌دهند.

*رئیس‌جمهور به مناطق زلزله‌زده سفر می‌کند

معاون اول رئیس‌جمهور از سفر رئیس‌جمهور به مناطق زلزله‌زده غرب کشور خبر داد

*اعزام 74 مصدوم به تهران

نخستین پرواز، حامل ۷4 نفر از مصدومان زلزله غرب کشور عصر دوشنبه در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست تا در بیمارستان‌های تهران بستری شوند.

*کرمانشاه هم‌اکنون نیازمند یاري‌تان است

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان همدان با اعلام شماره حساب ۹۹۹۹۹ جمعیت هلال‌احمر نزد بانک‌های ملی، ملت، صادرات، رفاه،‌ مسکن،‌ دی، تجارت،‌ سپه، پارسیان، شهر،‌ آینده و رسالت از آمادگی برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی هموطنان برای کمک به زلزله‌زدگان خبر داد.

بهروز کارخانه‌ای همچنین 702070 (ارزی دلار) 800300 (ارزی یورو) بانک ملی، 1404440 (ارزی دلار) بانک ملت، کد #112*3*741* برای پرداخت آسان موبایلی و شماره کارت 6104337770064606 برای دریافت و ارسال کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان اعلام کرد.

سعیدی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران:

تا لحظه تنظیم این خبر سخنگوی ستاد بحران کشور گفت: 6 هزار و ۷۰۰ نفر بر اثر زلزله مجروح شده و ۴۰۷ نفر نیز جان باخته‌اند و عملیات امدادونجات تقریباً هم به پایان رسیده و ۹۹ درصد روستاها ارزیابی شده‌اند.

این عملیات آواربرداری از صبح فردا آغاز می‌شود.

**سرما رسید و محموله‌ها نه/ مردم از شب حادثه گرسنه‌اند

روز تمام می‌شد و سرمای آبان‌ماه خبر از دمای صفر درجه را برای امشب آوارزدگان داده بود اما هنوز اسکان زلزله‌زدگان با مشکل مواجه شده بود و محموله‌ها هم به دستشان نرسیده بود. امکانات امدادی هلال‌احمر پاسخگوی نیاز‌ها در شرایط فعلی نبود نماینده مردم کرمانشاه گفته بود مردم از دیشب گرسنه‌اند و صداوسیما در اطلاع‌رسانی کم‌کاری می‌کند.

فرماندار ثلاث باباجانی گفته بود: متأسفانه برای خدمات‌رسانی به مردم کمبودهایی داریم؛ زیرا هنوز آب، نان، چادر و پتوی کافی برای توزیع بین زلزله‌زدگان به دست ما نرسیده است.

*پیام تسلیتی برای ایران داغدار

پیام‌های تسلیت و ابراز‌های همدردی سران کشورها هم از راه می‌رسید تا ضمن ابراز همدردی به ایران که داغدار فرزندان و پدران و مادران سرزمینش شده بود، برای ارسال کمک‌ها اعلام آمادگی کنند

*پیام مقام معظم رهبری مدیریت بحران را بسیج امدادی کرد

در پی وقوع زلزله در غرب کشور و جان باختن و زخمی شدن شماری از هموطنان عزیز مقام معظم رهبری پیامی صادر کردند و با ابراز تأسف و اندوه فراوان از خبر زمین‌لرزه در غرب کشور را که به جان باختن جمعی از هم‌میهنان عزیر و زخمی شدن جمعی بیشتر انجامیده و خسارات بسیاری پدید آورده است، وظیفه مسئولان را امدادرسانی در همین نخستين ساعات با همه همت و توان دانستند و افزودند: به یاری آسیب‌دیدگان بویژه در زیر آوار ماندگان بشتابند و با بهره‌گیری سریع از همه امکانات موجود، از افزایش تلفات جلوگیری کنند.

معظم‌له فرمودند: ارتش و سپاه و بسیج، با نظم و سرعت به آواربرداری و انتقال مجروحان کمک کنند و دستگاه‌های دولتی چه نظامی و چه غیرنظامی همه توان خود را برای یاری آسیب‌دیده‌ها و خانواده‌های آنان به صحنه آورند.

اینجانب از اعماق دل، این حادثه تلخ و مصیبت‌بار را به ملت ایران بخصوص به مردم عزیز استان کرمانشاه و بویژه به خانواده‌های مصیبت‌زده تسلیت عرض می‌کنم و متضرعانه از خداوند متعال می‌خواهم که این محنت و رنج را مایه جلب رحمت و فضل خود قرار دهد و بر صبر و پایداری و مقاومت ملت عزیزمان بیفزاید.

*تسلیت و ابراز همدردی مقام‌های خارجی با دولت و مردم ایران

شماری از مقام‌های خارجی ضمن ابراز همدردی با قربانیان حادثه زلزله یکشنبه شب به دولت و مردم ایران تسلیت گفتند و از آمادگی کشورش برای کمک‌رسانی به قربانیان و بهبود شرایط در مناطق زلزله‌زده ایران خبر دادند.

بوریس جانسون ـ وزیر خارجه انگلیس، یسرائیل کاتز ـ وزیر اطلاعات اسرائیل، وزارت امور خارجه آلمان در پیام توییتری، یونیسف با انتشار پیامی در توییتر، سفارت فرانسه در تهران، دبیرکل سازمان ملل متحد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و چندی دیگر از سران کشورهای دیگر.

همدان لرزید، همزمان خبر آمد لرزه بر تن الوند و زاگرس و گرین هم افتاده است. علی‌رغم تشکیل تیم مدیریت بحران در شهرها و پیگیری پیامدهای احتمالی این زمین‌لرزه اما همه حادثه در استان همدان به ترک‌خوردگی دیوارها و اتصال برق در برخی مناطق آن هم تا چند دقیقه، محدود شد.

دامنه زلزله یکشنبه شب 21 آبان‌ماه در همدان، اراک، زنجان، اهواز، ایلام، سنندج، کرمانشاه، تبریز، ارومیه، اردبیل و استان‌های مرکزی، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، بوشهر و خوزستان هم رسید.

 اما عمق فاجعه در میانه ضلع غربی ایران بود زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5/4  ریشتر ساعت 21:05:35 در عمق 8 کیلومتر استان كرمانشاه - حوالی ازگله را پیش از آن لرزانده بود.

منابع رسمی منشأ و منبع زمین‌لرزه را در سلیمانیه عراق مرز ایران و عراق با قدرت 4/7 ریشتر اعلام کردند قدرت زمین‌لرزه به حدی بود که در بغداد و کویت هم احساس شد.

تنها چند دقیقه از اعلام اینکه مردم ایران نگران نباشند کانون زمین‌لرزه عراق بوده و هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند، گذشت، که اخبار لحظه‌ای از آوار حادثه بر سر هموطنان کرد در کرمانشاه خبر می‌داد.

خبر از سرگردانی فرهاد نشین‌های غرب ایران همه را آشفته کرد مردم تا پاسی از شب در برخی شهرها هم تا صبح چشم برهم نزدند مدیریت بحران کشور از هموطنان خواسته بود که امشب را به هوشیاری بخوابند.

** اعزام تیم درمان اضطراری هلال‌احمر همدان به کرمانشاه

حوالی صبح بود که خبر از جان باختن 2 تن از هموطنان کرمانشاهی در آوار زلزله شب گذشته اعلام شد. استان همدان به عنوان معین کرمانشاه آماده‌باش شد همین یکی، دو هفته پیش بود که دوره 3 روزه مدیریت بحران در همدان برگزار شد و حالا هم فرصتی بود تا آزمون پس بدهند.

آمار تلفات همچنان بالا می‌رفت و کودک بود که زیر آوار بیرون کشیده می‌شد و مادر بود که روی دستان فرزندش به ابدیت رفته بود و پس‌لرزه‌ها و زلزله‌هایی که همچنان تن کرمانشاه را می‌لرزاند.

*همدان معین آماده‌باش برای کرمانشاه

استان‌های همدان، کردستان و لرستان به عنوان استان‌های معین کرمانشاه هستند که در زمان بحران به حالت آماده‌باش برای ارسال کمک به و خدمات آماده عملیات شدند. این زلزله آزمونی برای استان معین همدان بود تا علی‌رغم اینکه خود استان دچار تلفات و خسارات نشد اما آمادگی خود را برای مقابله با بحران احتمالی در کمک به استان زلزله‌زده کرمانشاه به نمایش بگذارد و اثبات کند. بر همین اساس هم همه ارگان‌ها و دستگاه‌های خدماتی استان پس از وقوع زلزله به حالت آماده‌باش بودند.

*بازدید معاون استاندار همدان از مصدومان زلزله کرمانشاه در همدان

معاون استاندار همدان و مدیرکل بحران استانداری از مصدومان زلزله غرب کشور در بیمارستان همدان عیادت کردند.

* ارسال تانکر آبرسانی سیار به همراه ۲۰۰۰ بسته آب به کرمانشاه

مدیرعامل آبفای استان: آبفای استان هم به عنوان استان معین آبفای کرمانشاه 2 هزار بسته آب تصفیه شده و یک دستگاه ژنراتور به همراه تانکر آبرسانی سیار برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان به کرمانشاه اعزام کرد.

*حال عمومی گروه اول مصدومان اعزامی از کرمانشاه به همدان خوب است

گروه اول مصدومان زلزله کرمانشاه به همدان شامل ۱۱ نفر بودند که یکی از مصدومان در راه دچار ایست قلبی ریوی شده بود که توسط تکنسین‌های ماهر احیا و به بیمارستان اعزام شد. ۱۰ مصدوم دیگر که شامل زن و مرد بودند، اغلب دچار شکستگی اندام‌ها و ستون فقرات هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان از آمادگی برای پذیرش ۳۰۰ تخت بیمارستانی برای مصدومان زلزله یکشنبه شب استان کرمانشاه خبرداد.

یک تیم پزشکی متشکل از ارتوپد، جراح عمومی و پزشک بیهوشی و ۶ دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به استان کرمانشاه اعزام شد.

*فرآورده‌های خونی همدان کافی است

مدیرعامل انتقال خون استان همدان میزان ذخیره فرآورده‌های خونی در همدان را جوابگوی نیاز استان و مصدومان کرمانشاه دانست که شب حادثه بلافاصله پس از وقوع زلزله در استان‌های غربی، برای ارسال ذخایر خونی و هرگونه کمک ازسوی این نهاد، اعلام آمادگی شد.

*زلزله بی‌مصدوم در همدان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هم با اعلام اینکه مصدوم زلزله در استان همدان نداشته‌ایم، گفت: پس از وقوع زلزله رصد کرده و مکان‌یابی کردیم و بعد از 10 دقیقه متوجه شدیم کانون زمین‌لرزه در غرب ایران و عراق و در استان کرمانشاه بوده است، با فرمانداران شهرستان‌ها تماس گرفته شد و رصد از طریق دهیاری‌ها صورت گرفت و خوشبختانه خسارت و تلفات خاصی در استان گزارش نشده است.

بر اساس جلسه ستاد مدیریت بحران استان در ساعت 12 شب گذشته و اینکه در استان نیازی به امدادرسانی وجود ندارد، اما از ساعت 23 یکشنبه تجهیزات را اعزام کردیم.

5 دستگاه آمبولانس، 21 دستگاه اتوبوس آمبولانس، تیم اسکان اضطراری و آواربرداری، تیم‌هایی با سگ‌های جست‌وجوگر، تیم درمان، تیم پیشرو و تیم واکنش سریع به استان کرمانشاه اعزام شده است.

اقلامی چون 5 هزار تخته پتو، 200 چراغ والور، هزار بطری روغن، 8 هزار و 500 قوطی کنسرو و 420 کیلوگرم خرما به منطقه زلزله‌زده کرمانشاه ارسال شد.

 همچنین تیم های امدارسانی هلال احمر، پزشکی و توزیع برق از شهرستان نهاوتد به کرمانشاه اعزام شدند.

*غیبت دانشجویان دانشگاه آزاد همدان تا پایان هفته موجه است

رئیس دانشگاه آزاد واحد همدان با اعلام برقرار بودن کلاس‌های دانشگاه گفت: با تصمیم و مصوبه ستاد بحران دانشگاه، غیبت دانشجویان به دلیل مشکلات ناشی از زلزله تا پایان هفته موجه محسوب می‌شود .

*فرودگاه همدان آماده ارائه خدمات پروازی به زلزله‌زدگان

مدیر فرودگاه همدان هم از آماده‌باش فرودگاه همدان آمادگی هر نوع خدمات پروازی برای ارائه امدادرسانی به حادثه‌دیدگان زلزله خبر داد.

* اعزام 10 گروه ارزیاب بنیاد مسکن به مناطق زلزله‌زده

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان از اعزام 10 گروه ارزیاب بنیاد مسکن استان به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه خبر داد و افزود: یک گروه آواربرداری شامل 10 ماشین بیل مکانیکی، لودر و ماشین‌های مورد نیاز برای بازگشایی معابر و آواربرداری به کرمانشاه اعزام شدند که تیم‌های آواربرداری و ارزیاب استان به 2 شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین که بیشترین خسارت را داشته‌اند، اعزام شدند.

*سوخت‌رسانی همدان به مناطق زلزله‌زده

مدیر شرکت پخش فرآوردهای نفتی استان همدان از ارسال هزار و 100 هزار لیتر نفت‌سفید و بنزین به استان کرمانشاه پس از زلزله خبر داد.

*انتقال 11 مصدوم زلزله کرمانشاه به بیمارستان‌های همدان

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان با اعلام خبر پذیرش اعزام 11 مصدوم حادثه زلزله کرمانشاه برای مداوا راهی بیمارستان‌های همدان گفت: یک فروند بالگرد به منظور امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه اعزام شده است.

معصومی از اعزام 2 دستگاه آمبولانس به همراه 7 نفر نیروی انسانی نیز به این مناطق زلزله‌زده خبر داد.

*گسل زاگرس مربع هنوز درگیر زلزله

محمد تیموری رئیس شبکه لرزه‌نگاری استان همدان گفت: تجربه نشان می‌دهد پس از وقوع زمین‌لرزه بزرگ، امکان وقوع زلزله با ریشتر و مقیاس بیشتر وجود ندارد و وقوع زمین‌لرزه به قدری بزرگ بوده که مردم استان‌های همجوار کرمانشاه نیز این زمین‌لرزه را احساس کرده‌اند و زمین‌لرزه یکشنبه شب در کرمانشاه 3/7 ریشتر بوده و پس از آن نیز پس‌لرزه‌های متعددی در این استان رخ داده اما با توجه به اینکه شدت آنها کمتر بود، در همدان احساس نشده است.

وقوع این زمین‌لرزه در گسل زاگرس مرتفع اتفاق افتاده است و همچنان قسمت‌هایی از این گسل درگیر هستند.

*تأکید رئیس‌جمهوری برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان

حسن روحانی رئیس‌جمهوری شامگاه یکشنبه در تماس تلفنی با وزیر کشور دستورات لازم را برای امدادرسانی و رسیدگی به مردم مناطق زلزله‌زده غرب کشور صادر کرد.

*دستور وزیر کشور به استاندار برای بسیج مدیریت بحران در امداد به کرمانشاه

اما مسئولان کشوری و ستاد مدیریت بحران کشور هم با دستور وزير كشور برای بسیج امکانات و نیروها در نجات و امدادرسانی مردم تأکید کردند.

عبدالرضا رحمانى فضلى به استاندار كرمانشاه که 2 هفته‌ای از انتصاب و آغاز خدمتش در این استان می‌گذرد در تماس تلفنی دستور داد تا براى بسيج امكانات و رسيدگى فورى به مصدومان و زلزله‌زدگان اقدام کند.

*تمام فرودگاه‌های غرب کشور آماده امداد

شرکت فرودگاه‌ها اعلام کرد با وجود زلزله به وقوع پیوسته در غرب ایران، تمام فرودگاه‌های این منطقه فعال و هیچ اختلالی در عملیات فرودگاه‌های کشور به وجود نیامده است.

 وزیر کشور در جلسه ستاد مدیریت بحران مبنی بر آماده‌سازی و بسیج همه امکانات و تجهیزات در خدمات به زلزله‌زدگان، به جمع خبرنگاران آمد و گفت: تلاش شده است که در نخستين مراحل همه امکانات بسیج شود، دستگاه‌های اجرایی و ‌اعضای ستاد همگی در استان تشکیل جلسه داده‌اند و در تهران در وزارت کشور هم این جلسه تشکیل شده، همچنین استان‌های مجاور کرمانشاه نیز در حالت آماده‌باش بسر می‌برند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: برق برخی مناطق قطع شده بود که اکنون ۷۰ درصد آنها وصل شده است، اکنون ارتش، سپاه، بسیج، هلال‌احمر، وزارت بهداشت و وزارت نیرو با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند و ‌خود مردم نیز کمک‌های بسیار خوبی انجام می‌دهند.

*رئیس‌جمهور به مناطق زلزله‌زده سفر می‌کند

معاون اول رئیس‌جمهور از سفر رئیس‌جمهور به مناطق زلزله‌زده غرب کشور خبر داد

*اعزام 74 مصدوم به تهران

نخستین پرواز، حامل ۷4 نفر از مصدومان زلزله غرب کشور عصر دوشنبه در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست تا در بیمارستان‌های تهران بستری شوند.

*کرمانشاه هم‌اکنون نیازمند یاري‌تان است

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان همدان با اعلام شماره حساب ۹۹۹۹۹ جمعیت هلال‌احمر نزد بانک‌های ملی، ملت، صادرات، رفاه،‌ مسکن،‌ دی، تجارت،‌ سپه، پارسیان، شهر،‌ آینده و رسالت از آمادگی برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی هموطنان برای کمک به زلزله‌زدگان خبر داد.

بهروز کارخانه‌ای همچنین 702070 (ارزی دلار) 800300 (ارزی یورو) بانک ملی، 1404440 (ارزی دلار) بانک ملت، کد #112*3*741* برای پرداخت آسان موبایلی و شماره کارت 6104337770064606 برای دریافت و ارسال کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان اعلام کرد.

سعیدی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران:

تا لحظه تنظیم این خبر سخنگوی ستاد بحران کشور گفت: 6 هزار و ۷۰۰ نفر بر اثر زلزله مجروح شده و ۴۰۷ نفر نیز جان باخته‌اند و عملیات امدادونجات تقریباً هم به پایان رسیده و ۹۹ درصد روستاها ارزیابی شده‌اند.

این عملیات آواربرداری از صبح فردا آغاز می‌شود.

**سرما رسید و محموله‌ها نه/ مردم از شب حادثه گرسنه‌اند

روز تمام می‌شد و سرمای آبان‌ماه خبر از دمای صفر درجه را برای امشب آوارزدگان داده بود اما هنوز اسکان زلزله‌زدگان با مشکل مواجه شده بود و محموله‌ها هم به دستشان نرسیده بود. امکانات امدادی هلال‌احمر پاسخگوی نیاز‌ها در شرایط فعلی نبود نماینده مردم کرمانشاه گفته بود مردم از دیشب گرسنه‌اند و صداوسیما در اطلاع‌رسانی کم‌کاری می‌کند.

فرماندار ثلاث باباجانی گفته بود: متأسفانه برای خدمات‌رسانی به مردم کمبودهایی داریم؛ زیرا هنوز آب، نان، چادر و پتوی کافی برای توزیع بین زلزله‌زدگان به دست ما نرسیده است.

*پیام تسلیتی برای ایران داغدار

پیام‌های تسلیت و ابراز‌های همدردی سران کشورها هم از راه می‌رسید تا ضمن ابراز همدردی به ایران که داغدار فرزندان و پدران و مادران سرزمینش شده بود، برای ارسال کمک‌ها اعلام آمادگی کنند

*پیام مقام معظم رهبری مدیریت بحران را بسیج امدادی کرد

در پی وقوع زلزله در غرب کشور و جان باختن و زخمی شدن شماری از هموطنان عزیز مقام معظم رهبری پیامی صادر کردند و با ابراز تأسف و اندوه فراوان از خبر زمین‌لرزه در غرب کشور را که به جان باختن جمعی از هم‌میهنان عزیر و زخمی شدن جمعی بیشتر انجامیده و خسارات بسیاری پدید آورده است، وظیفه مسئولان را امدادرسانی در همین نخستين ساعات با همه همت و توان دانستند و افزودند: به یاری آسیب‌دیدگان بویژه در زیر آوار ماندگان بشتابند و با بهره‌گیری سریع از همه امکانات موجود، از افزایش تلفات جلوگیری کنند.

معظم‌له فرمودند: ارتش و سپاه و بسیج، با نظم و سرعت به آواربرداری و انتقال مجروحان کمک کنند و دستگاه‌های دولتی چه نظامی و چه غیرنظامی همه توان خود را برای یاری آسیب‌دیده‌ها و خانواده‌های آنان به صحنه آورند.

اینجانب از اعماق دل، این حادثه تلخ و مصیبت‌بار را به ملت ایران بخصوص به مردم عزیز استان کرمانشاه و بویژه به خانواده‌های مصیبت‌زده تسلیت عرض می‌کنم و متضرعانه از خداوند متعال می‌خواهم که این محنت و رنج را مایه جلب رحمت و فضل خود قرار دهد و بر صبر و پایداری و مقاومت ملت عزیزمان بیفزاید.

*تسلیت و ابراز همدردی مقام‌های خارجی با دولت و مردم ایران

شماری از مقام‌های خارجی ضمن ابراز همدردی با قربانیان حادثه زلزله یکشنبه شب به دولت و مردم ایران تسلیت گفتند و از آمادگی کشورش برای کمک‌رسانی به قربانیان و بهبود شرایط در مناطق زلزله‌زده ایران خبر دادند.

بوریس جانسون ـ وزیر خارجه انگلیس، یسرائیل کاتز ـ وزیر اطلاعات اسرائیل، وزارت امور خارجه آلمان در پیام توییتری، یونیسف با انتشار پیامی در توییتر، سفارت فرانسه در تهران، دبیرکل سازمان ملل متحد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و چندی دیگر از سران کشورهای دیگر.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com