نماد تاریخی همدان گرفتار شعله‌های حریق همدان پیام
 
 
شنبه - 25 آبان 1398 - شماره 3617
 
امروز : يكشنبه ، 26 آبان 1398

Today : Sun, November 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  72450 تاریخ انتشار:  1395-05-02 - 05:45 تعداد بازدید:  697
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

3ساعت تلاش آتش‌نشانان در میدان امام؛
نماد تاریخی همدان گرفتار شعله‌های حریق

حوادث

 برخی از ساختمان‌های موجود در حریم بناهای تاریخی اطراف میدان امام خمینی (ره) پنجشنبه گذشته دچار آتش‌سوزی شد.
آتش‌سوزی ظهر روز پنجشنبه در میدان امام خمینی(ره) ابتدای خیابان بوعلی در حالی رخ داد که آتش طبقات فوقاتی رستوران شمشیری و مغازه‌های اطراف آن را فرا گرفته بود که با حضور به موقع آتش‌نشانان از سرایت آن به طبقات و مغازه‌های زیرین جلوگیری شد.
براساس شواهد موجود، آتش‌سوزی که از ساعت 11 و 59 دقیقه از زیر یکی از گنبدهای واقع در میدان امام خمینی(ره) آغاز و با سرایت به شیروانی 3 واحد در طبقه دوم را درگیر خود کرد.
با آغاز آتش‌سوزی صاحبان مغازه‌های اطراف مغازه خود را تعطیل کردند و از طرفی دیگر لحظه به لحظه بر جمعیت حاضر در محل حادثه اضافه و کار آتش‌نشانان را با مشکل روبه‌رو کرده بود.
در بین جمعیت هر کسی چیزی می‌گفت، یکی از عمدی بودن حادثه و دیگری هم از اتصال سیم‌های برق خبر می‌داد. در همان موقع آژیر خودروی آتش‌نشانی به صدا درآمد و دو خودرو به سرعت به سمت خیابان شریعتی ابتدای بازار مظفریه عزیمت کردند که گویا در آنجا نیز سیم‌های برق اتصالی کرده و جرقه‌هایی نیز داشته است.
یکی از شاهدان عینی این حادثه گفت: در حال عبور از خیابان بوعلی بودم که به ناگهان دود غلیظی از بالای گنبد دور میدان، آسمان را خاکستری کرد که بلافاصله مغازه‌داران متوجه آتش‌ شدند و با آتش‌نشانی تماس گرفتند.
یکی از مغازه‌داران ابتدای خیابان بوعلی نیز گفت: در مغازه مشغول فروش جنس به مشتری بودم که بوی دود غلیظی به مشامم رسید و وقتی از مغازه بیرون آمدم متوجه شدم که واحدهای بالای مغازه‌ام دچار آتش‌سوزی شدند.
وی ادامه داد: بلافاصله با آتش‌نشانی تماس گرفتیم و از مغازه بیرون آمدیم.
یکی دیگر از مغازه‌داران گفت: 3 ماه پیش نیز انباری بانک مجاور ما نیز آتش گرفت که آن موقع علت حادثه را تجمع معتادان و روشن کردن آتش‌ اعلام کردند اما اکنون نمی‌دانیم دلیل این آتش‌سوزی چیست؟
بنا به گفته شهردار همدان، تلاش‎ برای اطفای حریق پس از 3 ساعت به ثمر نشست و از گسترش آتش به نقاط دیگر میدان امام پیشگیری شد.
سید مصطفی رسولی بیان کرد: با اعلام آتش‌سوزی به سامانه 125 بلافاصله آتش‌نشانان به محل مورد نظر اعزام شدند که خوشبختانه با تمام تجهیزات و امکانات و تلاش آتش‌نشانان از سرایت آتش به مغازه‌های زیرین جلوگیری شد.
وی افزود: خوشبختانه این حادثه خسارت جانی و مالی آنچنانی نداشت اما با این حال پس از بررسی‌های کارشناسان برآورد خسارت مالی نیز مشخص می‌شود.
به گفته رسولی، در این حادثه آتش‌نشانان با 11 خودروی عملیاتی از 7 ایستگاه به محل اعزام شدند که برای اطفای کامل آتش 150هزار لیتر آب مصرف شد.
وی با بیان اینکه علت حادثه هنوز مشخص نیست، افزود: در حال حاضر علت دقیق آتش‌سوزی مشخص نیست و این موضوع پس از بررسی‌های کارشناسان مشخص می‌شود که بزودی با بررسی کارشناسان علت دقیق آن اطلاع‌رسانی می‌شوند.
با توجه به اینکه میدان امام خمینی(ره) و ابنیه‌های اطراف این میدان در بناهای تاریخی ثبت‌ شده در حوزه میراث فرهنگی هستند در زمان وقوع چنین حوادثی حساسیت رسانه‌ها و کارشناسان به موضوع جلب می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در این رابطه گفت: از آنجا که ابنیه میدان امام خمینی از بناهای واجد ارزش تاریخی و ثبت شده در حوزه میراث فرهنگی است مورد حفاظت و نظارت این سازمان است. علی مالمیر افزود: از آنجا که مالکان این ابنیه بخش خصوصی و نوع کاربری‌ها متفاوت است هر گونه ساخت‌وساز و تعمیر و تغییری و حتی مرمت با نظارت میراث فرهنگی و هماهنگی بین بخش خصوصی و دولتی انجام می‌گیرد.
به گفته وی، مغازه‌هایی که در آتش‌سوزی اخیر دچار خسارت شده‌اند دارای مالک خصوصی بوده اما کاربری در آنها موجود نداشته و می‌توان گفت که خالی از سکنه بوده‌اند.مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان بیان کرد: سیم‌کشی و اطفای حریق در این بناها باید بر اساس آموزش‌هایی که از قبل به مالکان داده شده صورت گیرد، البته بخشی از این موارد از حوزه میراث فرهنگی خارج است.
مالمیر با بیان اینکه حوادث ممکن است بر اثر بی‌احتیاطی یا اتفاق‌های ناخواسته در هر جایی رخ دهد، افزود: آنچه در رابطه با ابنیه تاریخی اهمیت دارد اصلاح سیم‌کشی‌ها، نظارت‌ها و مرمت‌هایی است که برای حفاظت از ابنیه لازم است که این موارد در راستای ساماندهی به ویژه توسط بخش خصوصی و نظارت میراث فرهنگی همواره انجام می‌گیرد.
در زمینه ابنیه و مکان‌های چون بازار همدان مدت‌هاست برنامه‌هایی در شرف انجام است که اجرای آنها در گروی همکاری بین اصناف، شهرداری و میراث فرهنگی است تا بتوان به واسطه آن ‌درصد احتمال وقوع اتفاقات و حوادث را به صفر رساند.
مالمیر در زمینه میزان خسارت‌های وارده در آتش‌سوزی اخیر گفت: حادثه روز پنجشنبه خوشبختانه بدون خسارت جانی و مالی آنچنانی بوده البته در حال حاضر برآوردی از خسارت انجام نشده است. وی بیان کرد: خوشبختانه در نمای بیرونی ابنیه تاریخی خسارتی وارد نشده و با هماهنگی و همکاری خوب آتش‌نشانان و شهرداری آتش‌سوزی در داخل ساختمان‌ نیز به سرعت مهار شد و گنبد و نمای بیرونی هیچگونه خسارتی ندیده است. به گفته مالمیر، برآورد خسارت کار کارشناسی می‌طلبد که در اسرع وقت انجام و این اتفاق مورد توجه و برنامه‌ریزی میراث فرهنگی است زیرا حفظ ابنیه‌های تاریخی و حیات آن حفظ هویت و تاریخ همدان است.
در آینده نزدیک شاهد تصمیم‌گیری‌هایی در زمینه حفظ ابنیه تاریخی توسط مالکان بخش خصوصی و همکاری میراث فرهنگی خواهیم بود.
در هر حال این نخستین آتش‌سوزی یک مکان تاریخی نیست بلکه این اتفاق به خصوص در بازار تاریخی همدان رخ داده است.
آتش‌سوزی در راسته نخودبریزها در سال‌های گذشته از جمله این آتش سوزی‌ها است که براثر سهل انگاری و نبود سیستم ایمنی و اطفای حریق رخ داد و خسارت‌های مالی زیادی شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com