1403-01-221403-02-01bool(false) مدارس ورزش کشف استعداد یا بنگاه‌ اقتصادی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1403

Today : Sat, April 20, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124256 تاریخ انتشار:  1401-03-26 - 08:56 تعداد بازدید:  288
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فصل تابستان و اوقات فراغت کلید خورد
مدارس ورزش کشف استعداد یا بنگاه‌ اقتصادی

نویسنده : سلیمان رحیمی

ورزشی

فصل تابستان و تعطیلی مدارس از راه رسید و دانش‌آموزان به سوی کلاس‌های آموزشی و ورزشی روی می‌آورند.
هر ساله دستگاه‌های مختلف برنامه‌های متعددی را برای پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان ارائه می‌دهند و خانواده‌ها نیز با استقبال از برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و تفریحی فرزندان خود را به سوی این کلاس‌ها رهسپار می‌کنند.
آپارتمان‌نشینی و فضای بسته برای فعالیت دانش‌آموزان موجب شده تا خانواده‌ها از کلاس‌های ورزشی و فرهنگی استقبال خوبی کنند.این کلاس‌ها فرصت مناسبی است تا نونهالان و نوجوانان که آینده‌سازان کشور هستند ساعاتی از فضای بسته منازل خارج شوند و در محیط‌های باز ورزشی و فرهنگی شرکت کنند همچنین خانواده‌ها برای ساعاتی از سر و صدا و شیطنت‌های کودکان نفس تازه کنند و با استراحت و تجدید قوا منتظر بازگشت دلبندان خود باشند.
مدارس ورزش از جمله جاهائی است که دانش‌آموزان و خانواده‌ها به خوبی از آن استقبال می‌کنند و دانش‌آموزان با ثبت‌نام در این کلاس‌ها و در رشته‌های مختلف آموزش‌های ابتدایی را فرا می‌گیرند و مربیان ورزش نیز با استعدادیابی آنهایی را که مستعد رشد و شکوفایی هستند شناسایی و در کلاس‌های بالاتر شرکت می‌دهند.
ابراز علاقه خانواده‌ها به این مدارس باعث شده تا کلاس‌های متعددی در رشته‌های مختلف به خصوص فوتبال در اقصی نقاط استان فعالیت کنند و اقدام به ثبت‌نام نمایند و هیأت‌های ورزشی و دستگاه ورزش نیز بر عملکرد آنها نظارت خواهد داشت.
فوتبال این روزها جایگاه بالائی در نزد خانواده‌ها پیدا کرده است و با استقبال عمومی همراه شده است جذابیت و شور و نشاط حاکم بر فوبتال باعث شد تا این رشته به یک صنعت تبدیل شود و بنگاه‌های اقتصادی برای تبلیغ خود از این رشته حمایت کنند.
این گستردگی فوتبال در جامعه با استقبال خانواده‌ها و دانش‌آموزان مواجه شده است و آنها برای حضور در مدارس فوتبال لحظه شماری می‌کنند با فرا رسیدن فصل تابستان این مدارس نیز یکی پس از دیگری شکل می‌گیرد و باشگاه‌های حاضر در رقابت‌های استان اقدام به تشکیل مدارس فوتبال می‌کنند.
اکثر علاقه‌مندان به حضور در این کلاس‌ها از خانواده‌ها کم بضاعت و از پایین شهر می‌باشند و خیلی از آنها توان پرداخت شهریه حضور در این کلاس‌ها را ندارند و برخی از این دانش‌آموزان با حسرت به حضور همتاهای خود نگاه می‌کنند و خانواده‌ها نیز به دلیل مشکلات اقتصادی در برابر خواست کودکان خود خجل می شوند از سوی دیگر هزینه‌های سرسام‌آور وسایل ورزشی حق و حقوق مربیان ورزش و تهیه البسه ورزشی باشگاه‌ها را مجبور به اخذ شهریه می‌کند که گاهی این شهریه‌ها نامتعارف است. در برخی از این مدارس مربیانی فعالیت می‌کنند که فاقد کارت مربیگری هستند در حالی که برای آموزش‌های ابتدایی باید از زبده‌ترین و با دانش‌ترین مربیان سود برد تا آینده‌سازان ورزش کشور الفبای آموزشی را به خوبی و درستی یاد بگیرند.
رئیس کمیته جوانان هیأت فوتبال استان استقبال از کلاس‌های فوتبال را مثبت ارزیابی کرد و از برنامه‌های کمیته جوانان برای پربارتر شدن این کلاس‌ها خبر داد.
هادی بلوری به خبرنگار ما گفت: برای نخستین بار اقدام به رتبه‌بندی کلاس‌ها کردیم و در فصل آینده این مدارس به گروه‌های C,B,A و D تقسیم می شوند و هر گروه با توجه به نوع آموزش و امکاناتی که ارائه می‌دهد ارزیابی می‌شود.
وی مدعی شد که همه کلاس‌ها با مجوز هیأت فوتبال و کمیته آموزش دایر است و خارج از ضوابط اجازه فعالیت به هیچ ارگان و باشگاهی نخواهیم داد.
بازیکن سابق پاس وشهرداری با اشاره به رعایت اخلاق در مدارس گفت: از باشگاه‌ها خواسته‌ایم که از مربیان اخلاق مدار و فنی در این کلاس‌ها بهره ببرند زیرا خمیرمایه فوتبال از این مدارس شکل می‌گیرد و باید اصول اولیه را به خوبی آموزش ببینند.
معاون ورزشی اداره ورزش وجوانان استان نیزخبر از نظارت کامل دستگاه ورزش داد وگفت: کمیته بازرسی در اداره ورزش و جوانان دایر شده و نظارت کاملی بر فعالیت این کلاس‌ها دارد. ضوابط خاصی برای این مدارس در نظر گرفتیم و باشگاه‌ها در چارچوب این ضوابط باید فعالیت کنند.
علی ضمیری کامل افزود: در این مدارس تابستانی تلاش کردیم اماکن ورزشی را با نازل‌ترین قیمت در اختیار هیأت‌ها و باشگاه‌ها قرار بدهیم تا فشار به خانواده‌ها وارد نشود. کمیته بازرسی اداره ورزش در خدمت خانواده‌ها است تا هر گونه کوتاهی و اجحاف را در مدارس ورزش گزارش بدهند و این گزارش‌ها باید مستند باشد تا قابل پیگیری و برخورد باشد.
وی ادامه داد: هیچ مربی خارج از ضوابط حق حضور در این کلاس‌ها را ندارد و در صورت مشاهده فعالیت مربیان بدون مجوز با باشگاه‌ مربوطه برخورد قاطع خواهد شد.
مسئول کمیته آموزش هیأت فوتبال نیز از آموزش مربیان مدارس فوتبال خبر داد و گفت: در راستای حضور مربیان در این کلاس‌ها، هفته گذشته کلاس دانش‌افزایی مربیان مدارس فوتبال را زیر نظر مدرس کنفدراسیون فوتبال علی‌اکبر پورمسلمی انجام دادیم.
اکبر افشاری که خود از مربیان خوب فوتبال همدان است ادامه داد: در این کلاس بیش از یکصد مربی از سراسر استان شرکت داشتند که نحوه آموزش و یکسان‌سازی آموزش به آنها ارائه شد و استقبال خوبی مربیان از این کلاس داشتند. وی خاطرنشان ساخت: تمام مربیان فعال در مدارس فوتبال کارت مربیگری دارند و هیچ مربی بدون مجوز حق فعالیت ندارد و در صورت مشاهده با آن برخورد خواهد شد.
افشاری افزود: یکی از اهداف کمیته آموزش در این مدارس کشف استعدادها می‌باشد که امیدوارم با کشف استعدادها در سال‌های آینده بازیکنان خوبی را پرورش بدهیم.
وی خاطرنشان ساخت: در روزهای آینده نسبت به آموزش مربیان و برگزاری کلاس‌های دانش‌افزایی اقدام خواهیم کرد و امیدوارم که با همراهی مربیان بتوانیم بازدهی این کلاس‌ها را بالا ببریم.
یکی از مربیان سازنده شهرستان نهاوند نیز از تشکیل کلاس دانش‌افزایی به نیکی یاد کرد و گفت: برگزاری اینگونه کلاس‌ها باید در طول سال تداوم داشته باشد.
کورش قپانوری مربی باشگاه یاران کوروش نهاوند افزود: هیأت فوتبال باید این کلاس‌ها را در شهرستان‌ها نیز برگزار کند. ما تنهاچند مربی به این کلاس معرفی کردیم که اگر در نهاوند بود مطمئنأ افراد بیشتری از مربیان شرکت می‌کردند و پیشنهاد می‌دهم که هیأت استان تشکیل این کلاس‌ها را در شهرستان‌ها نیز دنبال کند.
وی به حضور برخی از مربیان ناآشنا به امر آموزش در کلاس‌های فوتبال اشاره کرد و گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته شاهد بودیم که برخی از این کلاس‌ها توسط برخی افراد که فاقد کارت مربیگری هستند اداره می‌شد که هیأت فوتبال باید ورود کند و اجازه فعالیت ندهد.
بازیکن دهه هفتاد فوتبال استان در ادامه یادآور شد مطابق بخشنامه فدراسیون فوتبال فعالیت مربیان مجرد در مدارس فوتبال غیرقانونی است و از آنجا که این مربیان با دانش‌آموزان و نونهالان برخورد دارند باید مربیان با صلاحیت و متأهل کار آموزش را انجام دهند که شاهد برخی از لغزش‌ها نباشیم که متأسفانه هیأت استان این مقوله را جدی نمی‌گیرد و شاهد فعالیت مربیان مجرد در کلاس‌های مدارس فوتبال هستیم.
قپانوری که خود از همکاران قلم به دست است، نگاهی منتقدانه به مدارس فوتبال دارد و به خبرنگار ما گفت: باید بهترین مربیان را برای آموزش کلاس‌های مدرسه فوتبال به کار ببریم و با برنامه منظم و از پیش طراحی شده کار آموزش را پیش ببریم تا در پایان آموزش خروجی قابل قبول داشته باشد.
با توجه به نقطه نظر کارشناسان و اهالی فن فوتبال انتظار می‌رود مدارس فوتبال امسال نسبت به سال‌های گذشته با کیفیت بهتری دنبال شود و مربیان شاغل در این مدارس با جدید آموزش نونهالان را دنبال کنند و با استعدادیابی،مستعدین را برای مراحل بالاتر انتخاب کنند تا شاهد شکوفایی فوتبال استان باشیم.
در روزهای آینده و با شروع به کار این کلاس‌ها باز هم در این خصوص خواهیم نوشت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com