مرثیه‌ای برای فوتبال محلات همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 26 مهر 1397 - شماره 3316
 
امروز : جمعه ، 27 مهر 1397

Today : Fri, October 19, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83383 تاریخ انتشار:  1396-10-02 - 05:45 تعداد بازدید:  115
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مرثیه‌ای برای فوتبال محلات

ورزشی

 در حالی که نهمین دوره لیگ فوتبال محلات همدان نیز به پایان رسید همچنان این لیگ با مشکلات زیادی دست به گریبان است و هنوز ارتباط مناسبی میان فوتبال محلات و فوتبال باشگاهی همدان برقرار نشده است.
زمین‌های خاکی در گذشته‌ای نه‌چندان دور محل رشد و پرورش بازیکنان بزرگ فوتبال ایران بود و ستاره‌های دهه 60 و 70 فوتبال کشور مسیر پیشرفت خود را از زمین‌های خاکی و فوتبال محلات آغاز کردند.
اما با حرفه‌ای شدن فوتبال و روی آوردن باشگاه‌ها به راه‌اندازی آکادمی و تیم‌های پایه و نیز نگرانی خانواد‌ه‌ها از آسیب دیدگی فرزندانشان در زمین‌های خاکی و همچنین گسترش شهرها و تبدیل شدن اینگونه زمین‌ها به آپارتمان و برج رفته رفته فوتبال محلات رونق خود را از دست داد.
در ابتدای دهه 90 با یک بازنگری اساسی در نقش ورزش محلات در توسعه ورزش حرفه‌ای و سپردن ساماندهی ورزش محلات به شهرداری‌ها دوباره مسابقات ورزشی در محلات سراسر کشور تا حدی رونق گرفت که محلات شهر همدان نیز از این قاعده مستثنی نبود.
در حالی که امسال نهمین دوره لیگ فوتبال محلات همدان برگزار شد اما همچنان این لیگ از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با مشکلات زیادی دست به گریبان است. از سوی دیگر هنوز ارتباط مناسبی میان این لیگ با فوتبال باشگاهی و حرفه‌ای همدان برقرار نشده و مشخص نیز عایدی برگزاری این لیگ برای فوتبال حرفه‌ای همدان چیست.
 2500 نفر درگیر لیگ فوتبال محلات همدان
به گزارش تسنیم، ‌مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری همدان با بیان این که امسال بیش از 3 هزار نفر از نوجوانان و جوانان در لیگ‌های مختلف محلات شهر همدان فعال بودند، اظهار داشت: لیگ فوتبال محلات همدان نهمین دوره خود را پشت سرگذاشت و در نهایت تیم اتحاد جوان شاهد با پیروزی بر تیم شهدای چهرقان جام قهرمانی نهمین دوره لیگ محلات همدان را کسب کرد.
امیرحسین اسکندریان افزود: در این فصل از رقابت‌های لیگ محلات 70 تیم در رده سنی بزرگسالان و 70 تیم نیز در رده سنی جوانان به رقابت با یکدیگر پرداختند. که بیش از 2 هزار و 500 فوتبالیست و داور و مربی درگیر مسابقات شده بودند.
وی با اشاره به این که رقابت‌های لیگ محلات با جدیت و برنامه‌ریزی مناسب دنبال می‌شود، عنوان کرد: برگزاری مناسب لیگ‌های محلات در همدان باعث شده تا این شهر به عنوان الگوی ورزش محلات کشور مطرح شود.
اسکندریان در رابطه با کمک سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری به تیم‌های حاضر در لیگ محلات گفت: اهدا لباس رایگان به تیم‌ها، پرداخت هزینه بیمه ورزشی بازیکنان و در اختیار گذاشتن زمین از جمله خدماتی است که این سازمان به لیگ محلات ارائه می‌دهد.
وی در پاسخ به این سؤال که عایدی لیگ محلات برای ورزش همدان چیست عنوان کرد: جدا از مباحث ورزشی یکی از فواید برگزاری لیگ محلات کاهش آسیب‌های اجتماعی در محلات شهر است. در همین لیگ امسال چندین بازیکن حضور داشتند که با حضور در تمرینات تیم‌های محلات اعتیاد را کنار گذاشته بودند. صدها مسابقه در طول یک فصل برگزار می‌شود و جوانان در این ساعات با حضور در مسابقات از آسیب‌های اجتماعی در امان خواهند بود.
اسکندریان ادامه داد: پرکردن اوقات فراغت و همچنین استعدادیابی از دیگر فواید برگزاری لیگ محلات است. در حال حاضر تیم شهرداری همدان برای جذب بازیکن نگاه ویژه‌ای به لیگ محلات دارد.
 در نظر گرفتن بودجه ویژه برای لیگ محلات
رئیس هیأت فوتبال همدان نیز با بیان این که لیگ فوتبال محلات سبب پویایی و تحرک جوانان می‌شود و ورزش بویژه رشته پرطرفدار فوتبال را به داخل محلات شهر می‌کشاند، اظهار داشت: از سوی دیگر توسعه ورزش محلات سلامتی و تندرستی خانواده‌ها را در پی دارد و از بسیاری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی در محلات پایین شهر می‌کاهد.
عباس صوفی افزود: هیأت فوتبال استان همدان نگاه ویژه‌ای به لیگ محلات دارد و ابزار، امکانات و عوامل حرفه‌ای خود را برای هرچه بهتر برگزار شدن این لیگ در اختیار متولیان ورزش محلات قرار می‌دهد.
صوفی که به تازگی به عنوان شهردار شهر همدان نیز انتخاب شده است با بیان این که باید استعدادهای موجود در لیگ محلات را شناسایی و راه ورود آنها به فوتبال باشگاهی و حرفه‌ای را هموار کرد، گفت: اعضای شورای شهر در این دوره از جنس ورزش هستند و بی‌شک برای رشد ورزش محلات از همه ظرفیت‌های موجود بهره می‌گیرند.
وی عنوان کرد: با مساعدت اعضای شورای شهر برای سال آینده بودجه ویژه‌ای برای ورزش محلات در نظر خواهیم گرفت تا به سطح کمی و کیفی آن افزوده شود.
صوفی تأکید کرد: امیدواریم با مساعدت اعضای شورای شهر فرصتی فراهم شود تا پروژه ساخت ورزشگاه محلات هم در سال آینده اجرایی شود.
 ضرورت ایجاد پل ارتباطی بین فوتبال محلات و باشگاهی
عضو اسبق تیم ملی جوانان با بیان این که محلات معدن استعدادهای ناب فوتبال است در رابطه با وضعیت لیگ فوتبال محلات شهر همدان گفت: امسال نهمین دوره لیگ فوتبال محلات همدان برگزار شد و از سطح کمی و کیفی بهتری نسبت به سال‌های گذشته برخوردار بود اما همچنان لیگ محلات همدان با مشکلات زیادی دست به گریبان است.
امید معمارزاده گفت: در حال حاضر لیگ محلات همدان به دلیل طولانی بودن دوره مسابقات و تعدد تیم‌های شرکت‌کننده از جذابیت و سطح بالاتری از فوتبال باشگاهی شهر همدان برخوردار است اما با این وجود امکاناتی که در اختیار تیم‌های حاضر در لیگ محلات قرار می‌گیرد بسیار محدود است.
وی عنوان کرد: محل برگزاری مسابقات لیگ محلات که به دهکده ورزش محلات معروف است از کمترین امکانات نيز برخوردار نیست و توسعه زیرساخت‌های این مکان بی‌شک به تقویت فوتبال محلات منجر می‌شود.
معمارزاده با اشاره به این که بیشتر فوتبالیست‌های حاضر در لیگ محلات به دلیل مشکلات مالی نتوانسته‌اند خود را در سطح حرفه‌ای مطرح کنند تأکید کرد: سطح کیفی بسیاری از این بازیکنان بالاتر از بازیکنانی است که با رابطه وارد فوتبال حرفه‌ای می‌شوند اما توجهی به امر استعدادیابی در لیگ محلات نمی‌شود.
وی ادامه داد: 9 دوره است که لیگ محلات همدان برگزار می‌شود. اگر در هر دوره یک تیم منتخب با کمک مربیان مطرح و استعدادیاب شناسایی می‌شد و به عنوان تیم ب شهرداری یا پاس فعالیت می‌کرد دیگر این دو تیم نیازی به جذب بازیکن غیربومی و گران قیمت نداشتند.
معمارزاده با تأکید بر ایجاد یک پل ارتباطی میان فوتبال محلات و فوتبال باشگاهی همدان و نیز دو تیم پاس و شهرداری گفت: هنوز برنامه‌‌های برای استعدادیابی از لیگ محلات تدوین نشده و در طول این یک دهه تنها به اندازه انگشتان دست بازیکنانی از لیگ محلات به فوتبال باشگاهی همدان اضافه شدند.
وی افزود: هیأت فوتبال همدان و نیز 2 باشگاه پاس و شهرداری باید در جلساتی با مسئولان برگزاری لیگ محلات برای استعدادیابی بازیکنان به تعامل برسند و حتی سهمی از قرارداد بازیکنان شناسایی شده را به تیم سابقش بدهند تا برای آن تیم نیز ایجاد انگیزه شود.
معمارزاده با اشاره به این که بسیاری از فوتبالیست‌های مطرح همدان در سال‌های دور فوتبال خود را از زمین‌های خاکی آغاز کرده بودند به ضرورت بازنگری در برخی از قوانین حاکم بر لیگ محلات اشاره کرد و گفت: برخی قوانین موجود در لیگ محلات از برقراری عدالت در این مسابقات ممانعت می‌کند که برای تغییر آنها باید در قوانین مسابقات یک بازنگری اساسی صورت بگیرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com