آلودگی هوای پهنه غرب کشور منشا خارجی دارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 31 تير 1403

Today : Sat, July 20, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134260 تاریخ انتشار:  1402-06-21 - 09:40 تعداد بازدید:  519
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دبیر منطقه پنج محیط زیست:
آلودگی هوای پهنه غرب کشور منشا خارجی دارد

ورزشی

 
همدان رتبه 22 کشور در غبارخیزی


کشورهای همسایه به ویژه عراق، اردن، سوریه، قطر و عربستان به علت وجود بیابان‌های گسترده، درگیر گرد و غبار و توفان‌های ماسه هستند و با آغاز خیزش توفان، پهنه‌های غربی کشورمان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

سیده مریم محمدی، دبیر منطقه پنج سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: گرد و غبار رقیق نیز هم اینک آسمان استان همدان را فرا گرفته که منشا آن توفان‌های گرد و غبار کشور عراق است.

وی اضافه کرد: طبق مطالعات صورت گرفته سال گذشته و نیمه نخست امسال ۹۵ درصد از رخدادهای گرد و غبارهای استان ناشی از فعالیت کانون‌های آلودگی در خارج کشور بوده‌است.

دبیر منطقه پنج محیط زیست کشور گفت: اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار ۱۸ و ۱۹ شهریور ماه به میزبانی تهران و با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف، فائو و سازمان ملل برگزار و در این نشست مقرر شد که تمامی کشورهای منطقه خود را ملزم و پایبند به مدیریت پهنه‌های بیابانی بدانند.

محمدی افزود: این کشورها نباید اجازه دهند توفان‌های گرد و غبار در کشورهایشان ایجاد و با ورود به دیگر کشورها، به زیرساخت‌ها و سلامت آنها آسیب بزند که تحقق این مهم مستلزم نظارت‌ها و پیگیری سازمان ملل متحد است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان بیان کرد: بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته ۲ درصد از اراضی همدان معادل ۴۸ هزار و ۸۶۸ هکتار مستعد گرد و غبار است که بخش قابل توجهی از این اراضی معادل ۱۷ هزار و ۲۷۲ هکتار شوره زار، ۱۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی دیم، ۱۱ هزار و ۴۴۲ هکتار اراضی کشاورزی، آبی و باغی و مابقی مراتع و مناطق مسکونی هستند.

محمدی ادامه داد: به دنبال مطالعات صورت گرفته و احصای اراضی بیابانی و غبارخیز واقع در فامنین، دشت آورزمان، قهاوند و بخش‌هایی از کبودرآهنگ، برای هر یک از این اراضی برنامه اقدام و عمل تثبیت گرد و غبار تهیه و در اختیار دستگاه های متولی قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: باید با جذب اعتبارات در یک برنامه کوتاه مدت سه ساله و یک برنامه بلند مدت ۱۰ ساله، کانون های ریزگرد را در استان مدیریت کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان گفت: به دلیل موقعیت کوهستانی استان همدان، اراضی مستعد غبارخیزی همدان کم بوده و ۲ درصد مساحت استان را شامل می‌شود همچنین همدان رتبه ۲۲ کشور را از نظر غبارخیزی دارد.

محمدی اضافه کرد: از محل مصوبات سفر رئیس جمهور به استان همدان، همه شهرستان های این استان مجهز به دستگاه پایش کیفی هوا شدند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com