1403-01-171403-01-27bool(false) 1403-01-171403-01-27bool(false) همدان از قافله ورزش کشور عقب مانده است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 27 فروردين 1403

Today : Mon, April 15, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134298 تاریخ انتشار:  1402-06-22 - 14:13 تعداد بازدید:  137
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان از قافله ورزش کشور عقب مانده است

ورزشی


 امروزه در برنامه‌های سازنده دولت‌ها و مردم برای معرفی جامعه‌ای زنده و  آباد، ورزش از مولفه‌های بارز برای سنجش پیشرفت یا عقب ماندگی یک شهر یا استان به شمار می‌آید. اهمیت غیر قابل انکار ورزش در میزان سرزندگی جامعه به این علت است که مخاطب اصلی ورزش بصورت عام قشرهای جوان هستند و ورزش بخصوص در ابعاد حرفه‌ای آن عامل اصلی برای ایجاد شور و نشاط در جامعه و تشویق مردم به تحرک است و میل به تحرک نیز به رقابت می‌انجامد و تا حس‌ رقابت در تمام زمینه‌های زندگی و حیات اجتماعی بین مردم یک جامعه نباشد، پیشرفت و آبادانی و استقلال حاصل نخواهد شد.

شناخت ورزش به عنوان عامل حضور کشورها در مجامع بین المللی باعث شده تا ورزش از محدوده‌های آماتوری به فضای باز و بی انتهای ورزش حرفه‌ای گسترش داده شود و دولت‌ها به هر طریق ممکن زیرساخت‌های توسعه ورزش حرفه‌ای در جوامع خود را فراهم سازند و از هر سطحی از سرمایه‌گذاری در این بستر مهم دریغ نورزند. به همین دلیل است که امروزه حتی گرسنه‌ترین کشورها نیز به این باور رسیده‌اند تا حداقل به‌صورت عام یک رشته ورزشی، اگر نشد ورزش بومی و سنتی خود، بلکه همین فوتبال را که هم اینک در شهر جهانی همدان کودکی سر راهی می شناسیمش، از نان شب برای مردم خود واجب تر دانسته و بلکه از این طریق نام و نشانی را در بین ملت‌های جهان برای خود دست و پا کنند.

خیلی از کشورهای آفریقایی و استعمار زده هستند که به لحاظ وجود و حضور فوتبالیست‌های حرفه‌ای خود در باشگاه‌های طراز اول جهان، روی زبانها هستند و از رشته فوتبال به عنوان یک صنعت سازنده در میادین بین المللی، برای کشورشان کسب درآمد می‌کنند. خوشبختانه یا متاسفانه ما نمی‌توانیم مثل کشورهای ته‌مانده و استعمارزده در گوشه و کنار جهان باشیم، چون گول ثروت‌های بالقوه در کشور خود را خورده‌ایم، اما آش نخورده و دهان‌سوخته، نه از ثروت‌های خدادادی خود برای آقایی در جهان سود برده‌ایم و نه توانسته‌ایم از منابع سرشاری که داریم برای تقویت خیلی از زیرساخت‌هایی که می‌توانند در جای خود مولد هم باشند و کشور را پیش ببرند، استفاده کنیم.

دلیل اصلی چنین ناکامی هم این است که راهها را خوب بلد نیستیم و خیلی هم که بخواهیم کاری انجام بدهیم، نتیجه‌اش فقط سرمایه سوزی خواهد بود و دیگر هیچ! از واقعیت دور نیست که همدان با پشتوانه تاریخ و غنای فرهنگی خود در پهنه استان، صاحب اسم و رسم پر افتخاری بین ملل جهان می‌باشد، نشان به آن نشان که اهل تحقیق و مطالعه در پیشرفته ترین و پر آوازه‌ترین آکادمی‌های علمی در جهان، همدان را بهتر و پخته تر از مسئولان شهرمان می‌شناسند، ولیکن ما حتی شیوه و هنر معرفی پایتخت تاریخ و تمدن ایرانمان را به‌خود هموطنان ایرانی نداریم.

نمونه خیلی کوچک و شاید به‌ظن برخی از مدیران ساده انگار شهرمان، در همین لیگ های فوتبالی دسته یک و دو که متاسفانه تیم‌های فوتبال ما در تمام سالهای گذشته اگر به دستجات پایین‌تر سقوط نکرده باشند، اما به‌زحمت می‌توانند در میانه یا انتهای جدول خود را نگه دارند، تیم هایی از شهرهای کوچک کشورمان حضور دارند و اتفاقا سرتر از تیم‌های همدانی نیز هستند که اسم شهرشان به گوش خیلی از هموطنان نرسیده است، در حالیکه به لطف یک برد سه امتیازی برابر سایر تیم‌ها، در رأس اخبار ورزشی رسانه‌های سراسری قرار می‌گیرند و مایه نشاط و افتخار برای همشهریان خود می شوند.

جالب اینکه همدان یک شهر جهانی است، اما در حوزه ورزش هیچ دست مایه‌ای برای اعلام حضور خود بین خیلی از شهرهای کوچک ندارد. موضوع جایگاه سایر رشته‌های ورزشی در نوشتار امروز ما مطرح نیست و جای گفتنی ها و نوشتنی‌های فراوان در این باره خالی می‌ماند، ولیکن چگونه است که هر سال در آستانه شروع فصل های جدید لیگ‌های فوتبالی، دنیایی پر از دلهره و بیم و امید بر فضای جامعه فوتبالی در همدان سایه می‌اندازد که آیا بشود، یا نشود؟! آیا در این فصل حرفی برای گفتن حداقل در سطوح پایین رقابت‌های فوتبالی خواهیم داشت یا نه؟!

در چنین موعدی از سال که بسیاری از شهرها تیم‌های خود را بسته و در تدارک بازی‌های دوستانه و تمرینی هستند، تازه مسئولان ورزش و ارگان‌ها و نهادهایی که در استان داعیه تیمداری دارند، سر این موضوع بحث می‌کنند که تیمی داشته باشیم یا نه؟! و یا اصولاً تیمداری در ورزش فوتبال برای همدان لازم است یا نه؟!

البته که وقتی با چنین تردید و شک‌ و شبهه تیمی هم برای همدان و دستجات پایین یک و دو بسته شود، معلوم است که هدف و انگیزه‌ای برای قدم‌های بزرگتر نیست و اگر هم الله‌بختکی و با خودباوری و از خودگذشتگی کادرفنی و بازیکنان جوان نتیجه‌ای گرفته شود، جای هزار شکرش باقی خواهد بود!‌

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com