تفکیک حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ لازم و ضروری است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 3 فروردين 1402

Today : Thu, March 23, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130084 تاریخ انتشار:  1401-11-16 - 10:20 تعداد بازدید:  174
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرماندار بهار در گفتگو با تحریریه همدان پیام:
تفکیک حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ لازم و ضروری است

ورزشی

 
شرایطی برای عدالت واگذاری زمین‌های شهرک صنعتی لالجین منظور شده است

زعفران بهار به عنوان الگوی کشت  کیفیت مرغوبی دارد

پیگیر گرفتن ماده 23جاده صالح آباد-حسن قشلاق هستیم

درسفر رئیس جمهور ی 12میلیارد تومان برای تکمیل زیرگذر شهرک صنعتی بهاران اختصاص یافت

پیگیر رفع مشکل آب شهرک صنعتی مهاجران هستیم

 


 بهار_مینا ابراهیمی _خبرنگار همدان پیام: فرماندار بهار با حضور در دفتر روزنامه همدان پیام مقارن با نوزدهمین سالگرد انتشار این روزنامه، ضمن گرامیداشت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تبریک دهه فجر و انتشار این روزنامه وزین، گفت: 91 پروژه با اعتباری بیش از ۱۵۴ میلیارد و ۳۹۰ میلیون تومان بااشتغالزایی53نفر درشهرستان بهار در دهه فجر افتتاح خواهد شد.

روح ا... نباتی رویکرد امسال برنامه‌های دهه فجر را اجرای پروژه‌های عمرانی باهدف رضایتمندی بیشتر مردم خواند وافزود: همچنین ۱۴ پروژه با اعتباری بیش از ۱۰میلیارد تومان کلنگ‌زنی خواهد شد.

  وی در ادامه به طرح مجموعه شهری همدان اشاره کرد و یادآور شد: الحاق شهرستان بهار به شهر دیگری امکان پذیر نیست وشهرستان بهار مستقل خواهد ماند. همچنین تفکیک حوزه انتخابیه بهار وکبودراهنگ باتوجه به وسعت 2شهرستان لازم وضروری است.

وی تصریح کرد: قرار گرفتن شهر بهار در مسیر گردشگری می‌تواند زمینه جذب سرمایه‌گذاران را فراهم کند و با جذب سرمایه‌گذاران و ایجاد خدمات جانبی و رفاهی می‌تواند به ماندگاری مسافران و رونق شهر کمک شایانی کند.

روح ا... نباتی اظهار کرد: شهرستان بهار ظرفیت‌های خوبی در حوزه های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و... دارد وبه عنوان شهرستان مولد دراستان نقش به‌سزایی ایفا می‌کند.

  وی ضمن گرامیداشت هفتمین سالگرد شهدای مدافع حرم، مرتضی ترابی‌کمال همزمان با ایام ا... دهه فجر در خصوص تفکیک حوزه انتخابیه شهرستان‌های بهار و کبودراهنگ گفت: این موضوع در کمیسیون مربوطه  مجلس مطرح شدکه قرار بود ۴۰ حوزه در کشور تفکیک گردد وشهرستان‌های بهار وکبودراهنگ در دوره قبلی جزو این شهرستان‌ها بودند که باتوجه به رأی نیاوردن مسأله جمعیتی این دو شهرستان در کمیسیون مربوطه، برای رأی گیری مجدد در صحن علنی مجلس در کمیسیون رأی‌گیری انجام خواهد شد.

  وی ادامه داد: با توجه به وسعت شهرستان‌های بهار و کبودراهنگ و از طرفی تعداد زیاد روستاهای این 2 شهرستان نیاز است که مجمع نمایندگان استان توجه بیشتری به تفکیک حوزه‌های انتخابیه بهاروکبودراهنگ داشته باشند زیرا شهرستان های کوچکتر به صورت مستقل دارای نماینده بوده و وجود یک نماینده برای 2 شهرستان با وسعت بزرگ به هر2 شهرستان  آسیب می‌رساند.

نباتی همچنین ادامه داد: طبق بررسی انجمن ملی سیب زمینی، مصرف آب گندم و سیب زمینی تقریباً برابر است. در یک هکتار کشت گندم ۶ تن محصول برداشت می‌شود در حالیکه از هر یک هکتار کشت سیب زمینی ۶۰ تن محصول برداشت می‌شود و با توجه به اینکه محصول استراتژیک سیب زمینی به لحاظ نگهداری، کاشت، برداشت و فراوری و استفاده این محصول راحت تر از گندم است، بنابراین شهرستان بهار در این زمینه فعالیت داشته که البته با توجه به کمبود آب در پی این هستیم الگوی کشت محصولاتی چون زعفران، کلزا، گل محمدی و... جایگزین محصولات پرآب شود زیرا زعفران شهرستان بهار از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، همچنین برای مدیریت مصرف آب کشت‎های گلخانه‌ای و کشت فراسرزمینی را ترویج دهیم که البته کشت فراسرزمینی نیازمند استقبال کشاورزان در این زمینه است، استفاده از فناوری‌های نوین برای کاهش مصرف آب و رویکردی مبتنی بر کاهش مصرف آب نیز از دیگر راهکارهاست.

 وی اضافه کرد: شهرستان بهاربه برنامه چشم انداز ۲۰ ساله نیاز دارد تا با برنامه ریزی بلند مدت به دور از تنش‌های لحظه‌ای بتوانیم مدیریت درستی در مصرف منابع آبی داشته باشیم.

 زمین‌های شهرک صنعتی لالجین2 عادلانه به تولیدکننده‌ها اختصاص یابد

 وی درخصوص چالش زمین شهرک صنعتی لالجین نیز گفت: به منظور رفع مشکل واگذاری فاز ۲ زمین های شهرک صنعتی لالجین شرایطی در نظر گرفته‌ایم که اهالی شهر لالجین وسفالگران ازآن منتفع گردند که متقاضیان بومی به تشخیص مراجع ذی‌صلاح، سفالگر بودن، مستأجر بودن افراد و عدم اختصاص زمین دولتی به متقاضیان تاکنون و نیز اختصاص ندادن زمین‌های شهرک به 2 نفر از یک خانواده برای برقراری عدالت از جمله این شرایط است تا به صورت عادلانه این زمین‌ها اختصاص یابد. همچنین در خصوص قیمت زمین‌های این شهرک نیز در حال پیگیری هستیم تا در صورت امکان به صورت تقسیط و یا کارشناسی مجدد برای قیمت‌گذاری و... مشکل قیمت زمین نیز رفع شود.

 روح ا... نباتی در ادامه با اشاره به اینکه به منظور چهاربانده کردن جاده گردشگری همدان _علیصدر که جزو پرحادثه‌ترین نقاط استان بود، مصوب گردید.

96میلیاردتومان از اعتبارات استانی و ۳۰۰ میلیارد تومان در سفر ریاست جمهوری به این پروژه اختصاص یافته است که تاکنون تخصیص داده نشده و  در حال جذب پیمانکار است تا با مساعدت هوا اجرای پروژه آغاز گردد.


 وی افزود: باتوجه به میزان سوانح رانندگی قراراست ساماندهی این مسیر از میدان شهید سلیمانی تا میدان ینگجه و امام(ره) بهار آغاز گردد.

وی اضافه کرد: فرمانداری بهار نیز با امکانات موجود و بدون استفاده از اعتبارات دولتی وبه صورت جهادی  به مسافت 2 تا 3 کیلومتر شانه سازی مسیر به طول وعرض 2 و نیم متر اقدام کرد.

نباتی همچنین در خصوص راه قدیمی جاده صالح‌آباد _حسن قشلاق نیز گفت: درصددیم با پیگیری اخذ ماده ۲۳ این مسیر، ضمن کاهش بار ترافیکی، مسیر گردشگری غار علیصدر و راه دسترسی ۱۸ روستا را تسهیل بخشیم و با توجه به موقعیت ویژه، صالح آباد را به گلوگاه و شاهراه حمل و نقل تبدیل نماییم.

وی در ادامه با اشاره به چالش مسکن مهر در شهر بهار گفت: اکثر زمین های معرفی شده مرغوب وجزو زمین های  درجه یک کشاورزی است که با توجه به این موضوع در حال الحاق ۵۰ هکتار به شهر بهار هستیم تا مشکل مسکن مهر شهر بهار رفع گردد، همچنین عملیات اجرایی واحد ۱۹۲ واحدی مسکن ملی بهار که چندین سال راکد بود، آغاز شده است.

 مهاجرت معکوس به بهار

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار همدان پیام مبنی بر اینکه خرید ملک توسط بهاری‌ها در همدان سبب افزایش تقاضا و افزایش قیمت شده است، گفت: استان همدان با توجه به خوش آب و هوایی و وجود امکانات و ضد زلزله و ایمنی بودن نسبت به پایتخت کشور مقصد مهاجرت افراد بسیاری در داخل وخارج از استان است که سبب افزایش قیمت ملک در همدان می‌شود و البته به صورت معکوس نیز از شهر همدان با توجه به گرانی زمین و ملک، مهاجرت به شهر بهار نیز باتوجه به نزدیکی به مرکز استان زیاد است.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه حفظ و نگهداری از آثار میراث فرهنگی ومرمت آثار تاریخی هزینه‌های زیادی را می‌طلبد، گفت: با توجه به بودجه محدودسازمان میراث فرهنگی، امکان مرمت و نگهداری همه این آثار وجود ندارد.

نباتی اضافه کرد: شهرستان بهار ظرفیت‌های بسیاری دارد که وجود شهر جهانی سفال لالجین دراین شهرستان، مسیر عبور غارعلیصدر ازاین شهرستان، وجود ۷  اقامتگاه بوم گردی از ۱۵ اقامتگاه استان در بهار و تولید محصولات کشاورزی که رتبه‌های نخست در استان را دارد، همچون  تولید سیب زمینی، گوشت قرمز، مرغ، قارچ، صیفی‌جات و بیشترین تولید میزان قند و شکر کشور از طریق شهرستان بهار درکنار ظرفیت صنایع تبدیلی که در حوزه صنعتی از 13 شهرک صنعتی استان 4شهرک در شهرستان بهار واقع است که شهرک صنعتی بهاران، شهرک صنعتی لالجین در ۲ فاز و شهرک صنعتی صالح آباد راشامل می‌شود.

 همچنین درصددیم شهرک تریلی‌سازان غرب کشورباتوجه به ظرفیت ویژه صالح آباد در صنعت حمل ونقل با وسعت ۵۰ هکتار که در کار گروه زیربنایی استان مصوب شده است ومختص تریلی‌سازان است را ایجاد نماییم. همچنین در شهر مهاجران که مرکز تولید خیارشور و ترشیجات غرب کشور است نیز درپی ایجاد واحدهای صنعتی و صنایع تبدیلی و گلخانه‌ای ورفع مشکل آب شهرک صنعتی هستیم.

 وی ادامه داد: با توجه به وجود صنایع تبدیلی مختلف در شهرستان بهار بیشترین برق صنعتی استان را شهرک‌های صنعتی شهرستان بهار استفاده می‌کند.

 وی بابیان اینکه وجود ظرفیت‌های انسانی همچون  عالم وارسته آیت‌ا... بهاری نیز از امتیازات شهرستان بهار است،گفت: مسیر استراتژیکی و نقطه اتصال ۱۵ استان به عنوان پرترددترین جاده استان در شهرستان بهار و وجود زمین‎های حاصلخیز و آب‌های زیرزمینی از ظرفیت‌های دیگر این شهرستان به شمار می‌رود.

 روح ا... نباتی همچنین اضافه کرد: معاون راه وشهرسازی کشور در سفر اخیر خود به شهرستان بهار قول مساعد برای احداث زیرگذر در روستاهای سیمین و دوراهی زاغه را داد.

فرماندار اضافه کرد: همچنین برای فاضلاب شهرهای بهار، لالجین وصالح آباد ۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری اختصاص یافته است که البته تاکنون تخصیص داده نشده است. وی همچنین از اختصاص ۱۲ میلیارد تومان به زیرگذر بهاران در سفر ریاست جمهوری خبر داد که با تخصیص این اعتبار زیرگذر بهاران تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

 وی همچنین در خصوص ظرفیت سردخانه‌های شهرستان بهار گفت: سردخانه بالای صفر در شهرستان ظرفیت خوبی را دارد و این در حالی است که ظرفیت سردخانه‌های زیر صفر هنوز تکمیل نشده و نیاز است سرمایه‌گذاران در این زمینه و نیز سردخانه‌های مختص نگهداری سیر، اقدام نمایند.

 

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com