1403-02-261403-03-05bool(false) ورزش صبحگاهی نسخه‌ای رایگان برای ترویج سلامت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 5 خرداد 1403

Today : Sat, May 25, 2024




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124106 تاریخ انتشار:  1401-03-17 - 08:41 تعداد بازدید:  244
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ورزش صبحگاهی نسخه‌ای رایگان برای ترویج سلامت

ورزشی

 ترویج و تقویت ورزش صبحگاهی با فروکش‌کردن موج همه‌گیری ویروس کرونا، نه تنها این روزها با استقبال چشمگیر شهروندان همدانی همراه شده بلکه به عنوان نسخه‌ای رایگان برای تقویت و حفظ سلامت مورد توجه همگان قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، بدون تردید ورزش صبحگاهی در شروع فعالیت روزانه می‌تواند عامل مهمی در ایجاد نشاط و شادابی و تأمین سلامت جسم و روح انسان باشد و بهترین نرمش بعد از خواب برای افراد مبتدی، سالمندان، دوندگان در راستای افزایش سلامتی مغز و بدن همان حرکات کششی و ورزش‌های صبحگاهی است.
انجام حرکات نرمشی و کششی صبحگاهی، وقت هدر دادن نیست و این نوع ورزش به فرد کمک می‌کند تا بهتر تمرکز کرده و استرس خود را در طول روز کاهش دهند.
حرکات کششی در بیداری، به کاهش خستگی و افزایش هوشیاری و تمرکز شما کمک می‌کند و به همین دلیل قرار دادن انجام حرکات کششی صبحگاهی در برنامه روزانه افراد، فواید بسیاری دارد.
ورزش صبحگاهی ممکن است با نوسانات هورمونی بدن شما مطابقت بیشتری داشته باشد. کورتیزول هورمونی است که شما را بیدار و هوشیار نگه‌ می‌دارد و غالباً با نام هورمون استرس نیز شناخته می‌شود، زیرا عدم تعادل آن روی میزان استرس تأثیرگذار است و کمبود یا سطح بالای آن در بدن هم به نحوی مشکل‌ساز است.
به طور معمول، سطح کورتیزول صبح‌ها افزایش و عصرها کاهش می‌یابد؛ حدود ساعت هشت صبح هم به اوج خود می‌رسد؛ بنابراین این ساعت بهترین زمان ورزش است که بتوانید سطح انرژی بدن را بالا ببرید و هوشیاری بیشتری داشته باشید.
از سوی دیگر فعالیت بدنی یک درمان طبیعی برای سرکوب استرس است و در طول ورزش، مغز انسان اندورفین بیشتری تولید می‌کند، اندروفین یک هورمون و انتقال‌دهنده‌ عصبی است و حال و احوال خوب و مثبت را برای فرد رقم می‌زند و شخص را از افکار منفی دور می‌کند، بنابراین ورزش صبحگاهی یک راه عالی برای شروع یک روز پرانرژی و شاد به شمار می‌رود.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که ورزش کردن در صبح یک راه مناسب برای کاهش وزن به شمار می‌آید و مطالعه محققان نیز به این نتیجه رسیده که فرایند چربی‌سوزی در طی ۲۴ ساعت در گروهی که صبح‌ها قبل از صرف وعده صبحانه ورزش می‌کردند، بیشتر است و ورزش صبحگاهی، تسریع روند چربی‌سوزی را به دنبال دارد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که ورزش کردن در صبح یک راه مناسب برای کاهش وزن به شمار می‌آید و مطالعه محققان نیز به این نکته اشاره دارد که فرایند چربی‌سوزی در طی ۲۴ ساعت در گروهی که صبح‌ها قبل از صرف وعده صبحانه ورزش می‌کردند، بیشتر است و ورزش صبحگاهی، تسریع روند چربی‌سوزی را به دنبال دارد.
براین اساس اگر به دنبال یک برنامه تناسب اندام هستید، تمرینات صبحگاهی را حتما لحاظ کنید همینطور ورزش زودهنگام به شما کمک می‌کند روزتان را با انرژی، تمرکز و خوش‌بینی بیشتری شروع کنید.
ورزش صبحگاهی به شما انگیزه می‌دهد که در طول روز حرکت کنید و فعال‌تر باشید و محققان نیز دریافته‌اند افرادی که صبح‌ها ورزش می‌کنند، فعال‌تر هستند.
همچنین ورزش کردن با معده خالی می‌تواند تا اندازه ۲۰ درصد مؤثرتر از زمانی باشد که فرد یک وعده غذایی خورده باشد و این مورد در ورزش صبحگاهی نیز صدق می‌کند منتهی خوردن صبحانه یک تا ۲ ساعت قبل از ورزش می‌تواند به شما کمک کند که سوخت کافی برای بهینه‌سازی کار خود داشته باشید.
غلظت گلوکز خون ممکن است پایین باشد چون بیدار شدن شما به این دلیل است که انرژی شام شب به طور معمول تا صبح کاهش می‌یابد، از طرفی ورزش کردن با شکم خالی باعث می‌شود که شما احساس ضعف یا کسلی کنید که از این رو گزینه‌های خوب صبحانه شامل موز، غلات سبوس‌دار و یا نان تست، گرانولا، شیر کم چرب و یا حتی یک نوشیدنی ورزشی می‌شود.
در مجموع مهم است بدانید که اگر یک وعده غذایی کامل را قبل از ورزش خود بخورید، بخشی از خون شما به طور بالقوه ماهیچه‌هایی را از ورزش منحرف می‌کند تا به پردازش غذا کمک کند چون خون سیستم اکسیژن‌رسان بدن است، به این معنی که احتمال زیادی وجود دارد اکسیژن کم‌تر در دسترس ماهیچه‌ها باشد، که می‌تواند توانایی‌های سوختن چربی بدن را هنگام ورزش کاهش دهد.
 همچنین اگر قبل از ورزش غذا نخورید، تأثیر قابل توجهی بر توانایی بدن شما برای سوزاندن چربی ندارد، تمرین با شکم پر ممکن است شما را کمی بیمار کند، اما ورزش کردن با شکم خالی هم شگفت انگیز است.
در نهایت، تحقیقات علمی نشان می‌دهد که هیچ مزیت بزرگ یا قابل توجهی بین کارکردن روی شکم خالی و یا پر در قبل از ورزش وجود ندارد، مهم است که به بدن خود گوش دهید و کاری را که باعث می‌شود احساس راحتی بکنید را انجام دهید.
ورزش روزانه شما باید چیزی باشد که هر روز آن را انجام دهید و نباید بیش از حد افراط کنید و برای روزهای بعدی خسته شوید. تصمیم‌گیری در مورد خوردن صبحانه قبل و یا بعد از ورزش صبحگاهی همواره از چالش‌های ورزشکاران در این زمینه است.
ماهیچه‌های شما برای ورزش به کالری‌های موجود در بدن(کربوهیدرات) تکیه می‌کنند و برای حفظ قند خون و دادن انرژی به مغز مورد استفاده قرار می گیرند لذا تأمین نیازهای بدن برای انجام ورزش‌های صبحگاهی بسیار مهم است.
از طرف دیگر، خوردن یک غذای کامل قبل از کار می‌تواند منجر به درد شکم و یا  سوهاضمه شود پس بهترین زمان برای ورزش کردن بستگی به شرایط شخصی شما دارد. اگر شما بیشتر مایل به ورزش کردن در صبح هستید، به سوزاندن کالری‌های بیشتری نیاز دارید. عواملی از قبیل آب و هوای سرد در صبح و اواخر روز و یا داشتن انرژی زیاد در صبح می‌تواند این موضوع را تعیین کند.
ورزش کردن در صبح، قبل از صبحانه بهترین تصمیم است، ماهیچه‌های شما در هنگام ورزش کردن از کربوهیدرات‌ها استفاده می‌کند، ورزش کردن با شکم خالی، ماهیچه‌های شما را وادار به کار کردن روی ذخیره‌های چربی می‌کند و باعث کندی آن‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید ورزش شدیدی انجام دهید، کمی قبل از ورزش یک وعده غذای حاوی کربوهیدرات بخورید. نگرانی‌های دیگری درباره ورزش صبحگاهی وجود دارد به طور مثال؛ سرگیجه، غش کردن و گرفتگی عضلات نیز ممکن است با ورزش در زمان اولیه صبح همراه باشد.
این می‌تواند ناشی از کاهش قند خون، کمبود آب و یا ترکیبی از آنها باشد. یک لیوان آب بنوشید و یک اسنک سبک بخورید، تا بدن خود را شارژ کنید و در طی ورزش روی پاهای خود بمانید.
نکته مهم دیگر اینکه افرادی که با دیابت زندگی می‌کنند، باید نسبت به ورزش در ساعات اولیه صبح محتاط باشند چرا که گرفتگی‌هایی می‌تواند در طول ورزش رخ می‌دهد، به خصوص اگر شما صبحانه را قبل از ورزش نخورده باشید.
افزایش سطح فعالیت، مصرف دوز انسولین یا اسنک قبل از ورزش برای اطمینان از بودن گلوکز خون در یک محدوده ایمن لازم است و در طول ورزش شما احساس خوبی دارید، به خصوص در ساعات اولیه صبح که تأثیر آن مشهود است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com