بِبَر و در‌جـام بمـان! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 7 اسفند 1402

Today : Mon, February 26, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  128261 تاریخ انتشار:  1401-09-03 - 16:14 تعداد بازدید:  210
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دگرگونی بزرگ برای جمعه تاریخی
بِبَر و در‌جـام بمـان!

نویسنده : حامد صیفی

ورزشی


 تیم ملی فردا در دومین مصاف خود در جام جهانی احتمالا ما را به لحظاتی دلچسب گره خواهد زد. مردمی که فردا با یک التهاب بی‌سابقه سرشاخ خواهند شد، حتما می‌دانند که آدم‌ها فرزند رنج‌هایی هستند که در دوران زندگی متحمل می‌شوند.

رنج‌هایی که یا آنها را بزرگ‌تر کرده و یا به سمت خوشبختی هل داده است. حکم ما فردا همین است. یک نود و چند دقیقه هیجان‌انگیز پیش روی ماست، با این امید که آن طرف پل بازی با ولز، امیدواری به صعود است و زندگی تازه.


 قصه بازی ولز متفاوت با چیزی است که برابر انگلیس به نظاره نشستیم. این‌بار تیم ملی می‌رود تا آب رفته را به جوی بازگرداند. شاید با مهره‌های جدید و ماجراجو.

نمایش وحشتناک خط دفاعی تیم ملی برابر انگلیس به احتمال فراوان ایران را با تغییراتی اساسی برای بازی بزرگ هفته دوم برابر ولز روبرو خواهد کرد.

تیم ملی در حالی دوشنبه برابر انگلیس صف‌آرایی کرد که خیلی‌ها با دیدن ترکیب اصلی این تیم شوکه شدند! با تصمیم کی‌روش، تیم ملی در مصاف با انگلیس با سه بازیکن در قلب خط دفاعی بازی کرد تا چشمی که در مسیر صعود به جام جهانی نقشی نداشت در کنار حسینی و پورعلی‌گنجی رهبری خط دفاعی را برعهده داشته باشد. صادق محرمی و میلاد محمدی هم مدافعین چپ و راست بودند تا تیم ملی با پنج مدافع وارد زمین شود.

تدابیر کی‌روش برای تاکتیک دفاعی ادامه داشت و در خط میانی هم شاهد حضور چهار بازیکن در یک خط کمی  جلوتر از پنج مدافع بودیم که حاج‌صفی، کریمی، نوراللهی و جهانبخش بودند و یک خط جلوتر هم طارمی به عنوان مهاجم هدف بازی کرد؛ ترکیبی که نمایشی فاجعه‌بار با دریافت سه گل و نخوردن چند گل را برای ایران در یک نیمه به همراه داشت.

در همین راستا از دوحه خبر رسیده که کارلوس کی‌روش تصمیم گرفته چند بازیکن از ترکیب اصلی تیم ملی ایران برابر انگلیس را در دیدار با ولز کنار بگذارد که باید ببینیم این تصمیمات تا چه حد رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت.

خبرنگار همدان‌پیام در ارتباط با خبرنگاران اعزامی به دوحه، شنیده‌های خود پیرامون تغییرات در ترکیب تیم ملی را در ذیل به رشته تحریر درآورده است.

 امیر و خاطرات پدر

در غیاب علیرضا بیرانوند برابر ولز، به احتمال فراوان امیر عابدزاده از قفس توری ایران محافظت خواهد کرد.

سید حسین حسینی گلر شماره دو ایران در جام جهانی بعد از اتفاقات دیدار با انگلیس شرایط روحی خوبی ندارد و کارلوس کی‌روش هم به‌خوبی به این مسئله واقف است. بر همین مبنا استفاده از حسینی در دیدار برابر ولز ریسک بسیار خطرناکی است و سرمربی تیم ملی در مشورت با کادرفنی تصمیم خود را گرفته و قرار است عابدزاده را به عنوان گلر اصلی ایران به مستطیل سبز بفرستد.

این موضوع در تمرینات یکی دو روز اخیر تیم ملی هم پیدا بوده و امیر با جدیت بیشتری تمرینات را دنبال کرده است. حال باید دید در آذر ماه، گلر خوش‌نقش تیم ملی می‌تواند خاطرات پدر را زنده کند یا خیر.

25 سال پیش همین روزها بود که احمدرضا عابدزاده روزی فراموش‌نشدنی را برابر استرالیا رقم زد و حالا چشم امید یک ملت در جمعه تاریخی به پسرش امیر خواهد بود.

 شانس کنعانی، بیشتر از شجاع

عملکرد ضعیف خط دفاعی تیم ملی در دیدار مقابل انگلیس هم باعث نشد تا کی‌روش، شجاع خلیل‌زاده را به بازی بفرستد و مدافع سابق پرسپولیس ۹۰ دقیقه روی نیمکت نشست. اینکه شجاع از فیکس بودن در تیم اسکوچیچ به مدافع پنجم شدن در تیم کی‌روش تبدیل شود، اتفاق عجیبی بود که نمی‌شد آن را پیش‌بینی کرد.

حتی خیلی از کارشناسان فوتبال ایران معتقد بودند که کی‌روش باید از زوج کنعانی‌زادگان و خلیل‌زاده مقابل انگلیس استفاده می‌کرد، ولی نظر سرمربی تیم ملی چیز دیگری بود.

با این حال به نظر می‌رسد یکی از این دو حتما در بازی با ولز از ابتدا به زمین بازی خواهند رفت که در این بین شانس کنعانی بیشتر از خلیل‌زاده است.

 بازیکن محبوب کارلوس می‌آید

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که کی‌روش اصلا از عملکرد دو مدافع راست و چپ خود در دیدار با سه‌شیرها راضی نیست.

میلاد محمدی مدافع چپ لژیونر تیم کشورمان به قدری ضعیف عمل کرد که در دقیقه ۶۳ تعویض شد و جای خودش را به مهدی ترابی داد. کی‌روش پس از این تعویض از احسان حاج‌صفی در سمت چپ خط دفاعی استفاده کرد بلکه بتواند اشتباه خود در قرار دادن میلاد محمدی در ترکیب اصلی را جبران کند.

با توجه به محدودیت تعویض‌ها این فرصت برای سرمربی تیم ملی فراهم نشد که صادق محرمی را نیز از زمین بیرون بکشد.

در همین راستا به احتمال زیاد در دیدار تیم ملی ایران مقابل ولز، رامین رضاییان مدافع راست با تجربه سپاهان از ابتدا در ترکیب اصلی قرار گرفته و جانشین صادق محرمی خواهد شد. رضاییان در جام جهانی ۲۰۱۸ در سه بازی تیم ملی کشورمان بازی‌های خوبی ارائه داده بود اما در اولین بازی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نیمکت نشین شد.

 عزت بخشیدن به مرکز

حتی آنها که با فوتبال قرابت خاصی هم ندارند به‌خوبی به این موضوع پی بردند که خط هافبک تیم ملی برابر انگلیس دو نیمه متفاوت را تجربه کرد و این تفاوت را باید به پای سعید عزت‌اللهی نوشت که با حضور خود در زمین بازی، ضرب‌آهنگ بهتری به بازی ایران داد.

پسر خوب ایران این‌بار از ابتدا به زمین بازی خواهد رفت و کی‌روش هم خوب دریافته که نیمکت‌نشینی عزت‌اللهی و بازی دادن به علی کریمی برابر انگلیس چه ضربه سنگینی به تیمش وارد کرد. ضربه‌ای که نتیجه‌اش وا دادن مرکز زمین به سه‌شیرها بود.

احتمالا ایران این بار با همان سیستم 1-4-1-4 بازی خواهد کرد و با یک هافبک دفاعی و تمرکز بیشتر روی کارهای هجومی، تنها با هدف برد به زمین مسابقه می‌رود.

حضور عزت‌اللهی با تجربه کافی برابر ولز می‌تواند خیال کی‌روش بابت وسط زمین را تا حدود زیادی راحت نگه دارد.

 اسلحه پنهانی به نام سامان

حتی اگر فرض را بر این بگیریم که کی‌روش باز با دو هافبک دفاعی تیم خود را ارنج خواهد کرد، در پست شماره 10 این بار تصمیم سینیور بازی دادن به سامان قدوس است. بازیکنی که از او همیشه به عنوان یک اسلحه پنهان یاد شده و در بازی برابر ولز هم می‌تواند با اتکا به تجربه بازی در اروپا، حسابی گره از کار ایران باز کند.

اگر تصمیم کی‌روش بنا به استفاده همزمان از طارمی و آزمون در ترکیب باشد، سامان قدوس طبیعتا شانس بالایی برای قرار گرفتن در زمین پیدا می‌کند.به‌خصوص برای قرار گرفتن در پست پشت فوروارد که در جدال با اروگوئه هم آن‌جا بازی کرد و نمایش بسیار خوبی از خود به جا گذاشت.

قدوس که حالا دومین سال حضورش در لیگ جزیره انگلیس را پشت سر می‌گذارد، شناخت خوبی از سبک بازی ولز به واسطه حضور تعدادی از بازیکنان این تیم در انگلیس دارد و می‌تواند کمک‌حال تیم ملی باشد.

 بازگشت سردار

خبر می‌رسد که کارلوس برنامه ویژه‌ای برای آزمون تدارک دیده و به میکو و سیلوا، دو مربی بدنساز تیمش تأکید ویژه داشته تا این بازیکن را برای جدال با ولز به اوج آمادگی رسانده و در اختیار او قرار دهند.حضور چند دقیقه‌ای مهاجم تیم ملی برابر انگلیس، یک تک به تک را برای او به همراه داشت که با بی‌دقتی به تیرک دروازه برخورد کرد.

با این حال سردار از ابتدا در ترکیب تیم ملی برابر ولز قرار می‌گیرد و مهدی طارمی ستاره بی‌چون‌وچرای ایران به‌عنوان وینگر چپ به میدان خواهد رفت. هر دو پستی که سابقه درخشش در آن را دارد.


 

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com