1399-05-031399-05-13bool(false) نگاهی به همایش 2 روزه کانون‌های کارآفرینی در همدان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 13 مرداد 1399 - شماره 3818
 
امروز : دوشنبه ، 13 مرداد 1399

Today : Mon, August 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  54266 تاریخ انتشار:  1393-09-20 - 05:45 تعداد بازدید:  2901
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نگاهی به همایش 2 روزه کانون‌های کارآفرینی در همدان

ورزشی

برگزاري همايش رؤساي كانون‌هاي كارآفريني در همدان اين‌بار در اذهان خاطره‌اي متمايز را حك كرد. خاطره‌اي كه نتيجه تعامل مناسب و ملموس بين بخش خصوصي و دولتي در استان بود.
اين ‌بار بخش خصوصي با توان كم و زياد خود مصمم پاي كار آمد تا به بهانه گردهم آمدن رؤساي كانون‌هاي كارآفريني كشور و مديركل ادارات كار سراسر كشور، همدان را محوريت توجه ميهمانان، تصميم‌گيران و تأثيرگذاران كشوري دراين حوزه قرار دهد. اشاره به اين نكته بي‌راه نيست كه توان متوليان بخش خصوصي براي مديريت چنين رويداد ملي كافي نبود و نيازمند ياري گرفتن و حمايت از بخش دولتي بود و چه تعامل زيبايي در پس اين رويداد رقم خورد، تعاملي كه موجب اشاره يكايك ميهمانان حاضر در همايش قرار گرفت.
عزم جزم استاندار همدان براي حمايت از برگزاركنندگان اين همايش شرايطي را رقم زد تا ديگر بخش‌ها و ارگان‌هاي حقوقي و دولتي ديگر هم مصمم پاي كار‌ آيند و الحق‌والانصاف زمينه را به گونه‌اي مساعد رقم زدند كه تا هميشه ميزباني همداني‌ها در خاطر ميهمانان بماند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استانداری همدان، اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی استان، شهرداري همدان، اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، اتاق بازرگاني،صنایع و معادن استان همدان، اتاق تعاون استان همدان، پارک علم و فناوری استان همدان، اداره كل امور اقتصادي و دارايي استان، مجتمع تفريحي توريستي گنجنامه، هتل باباطاهر همدان، صدا‌وسیمای مرکز همدان، به گونه‌اي دست ياري به سوي برگزاركنندگان همايش دراز كردند كه امروز مي‌توان در سايه لطف و حمايت آنها عنوان كنيم همدان توانست حق ميزباني از ميهمانان را ادا كند.

 

 امروزه كارآفريني به عنوان يك مقوله مهم در عرصه اقتصادي و اجتماعي نقش مؤثري در توسعه و پيشرفت جامعه دارد و با توجه به نيازها و اقتضائات امروز، ضرورتي اجتناب‌ناپذير است.
بر اين اساس برگزاري همايش‌هايي با محوريت بحث كارآفريني، آن‌هم با حضور كارآفرينان برتر و فعالان اين بخش، از اهميت بسزايي برخوردار بوده و مي‌تواند به ايجاد شرايط مساعد براي رشد كارآفريني در جامعه كمك كند. برگزاری همايش ملي رؤساي کانون‌های كارآفرينان كشور 13 و 14 آذرماه جاري در همدان نشان داد كه كانون‌هاي كارآفريني كشور با اينكه زمان زيادي از فعاليت آنها نمي‌گذرد، داراي ظرفيت‌هاي زيادي هستند كه در همين مدت زمان كوتاه بخش عمده‌اي از اين ظرفيت‌ها مورد استفاده قرار گرفته و البته آثار و نتايج مهمي را هم در پي داشته است كه شايد مهمترين آنها ايجاد شرايط مناسب‌تر نسبت به گذشته براي حمايت از كساني است كه توان و استعداد خود را براي كارآفريني و خلق شرايط جديد براي كار و فعاليت اقتصادي به كار بسته‌اند.
اين همايش با حضور حسن طائی، معاون توسعه کار‌آفرینی واشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، پریسا ریاحی، مديركل توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، كارشناسان حوزه كارآفريني اين وزارتخانه و 70 نفر از رؤسا و دبيران كانون‌هاي كارآفريني كشور در شهر همدان همراه بود.
300 نفر از كارآفرينان برتر سراسر كشور و مديران استاني و كشوري مرتبط با كارآفريني و اشتغال در روزهاي برگزاري همايش ملي رؤساي کانون‌های كارآفرينان كشور در همدان حضور داشتند.
هدف از برگزاري اين همايش تبادل نظر در مورد اساسنامه تشکیل سازمان کارآفرینی و برگزاري انتخابات هيأت مديره كشوري كانون، معرفی فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري به كارآفرينان حاضر در همايش براي شناخت ظرفيت‌ها و اولويت‌هاي توسعه‌اي و كارآفريني است.
گفتنی است، برگزاري كارگاه‌هاي تخصصي و ميزگرد‌هاي آموزشي براي انتقال تجربه‌ها و تبادل‌نظر كارآفرينان، برگزاري انتخابات هيأت مديره كانون كارآفرينان كشور و بازديد از برخي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري و اماكن ديدني و کارآفرینی استان از جمله برنامه‌هاي اين همايش2 روزه بود.
همايش 2 روزه كارآفرينان كشور در شرايطي به كار خود پايان داد كه نتايج ودستآوردهاي خوبي را، هم در سطح ملي و هم براي استان به دنبال داشت.
هم‌انديشي و همفكري رؤسا و دبيران كانون‌هاي كارآفريني كشور در كنار برنامه‌ها و تصميمات مهم مي‌تواند به باز شدن فضاي جديدي كمك كند كه در آن حركت‌ها و اقدامات مؤثرتري براي حمايت از كارآفرينان در سطوح خرد و كلان است.
از دیگر ره‌آوردهای این همایش برگزاری آن به نحو احسن بود، به طوریکه کانون کارآفرینان استان همدان با کمک بخش خصوصی و دولتی توانست همایش خوبی را برگزار کند.
5 کارگروه برای برگزاری این همایش تشکیل شد و 80 خبرنگار با پوشش بیش از 500 خبر، گزارش و تحلیل به انعکاس رسانه‌ای آن در مطبوعات، خبرگزاری‌ها و صدا‌و‌سیما پرداختند.
آغاز همايش رؤساي كانون‌هاي كارآفريني كشور صبح روز پنج شنبه گذشته همزمان با شوراي اداري استان بود تا چتر بزرگ كارآفريني شكل بگیرد و برگزاری همایش رؤسای کانون‌های کارآفرینی نقطه عطفی در حوزه کارآفرینی کشور باشد.
طایی، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هم به این موضوع اشاره کرد که اشتغال و كارآفريني محصول يك سيستم نظام اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي است و به سياست ارتباطي ندارد. جريان اشتغالزايي به 7 محور آموزش و تخصص، مهارت، دانايي، سرمايه‌گذاري، نظام اداري كارآمد و تسهيل‌گر، فرهنگ مناسب كار، جريان تجارت خارجي دوسويه و فضاي كسب‌وكار مناسب وابسته است.
وي در حاشیه این همایش در گفت‌وگو با خبرنگار ما از تدوین نقشه توسعه کارآفرینی خبر داد و گفت: کانون‎های کارآفرینی در استان‎ها تقویت می‎شوند.
طایی از بررسی لایحه تبدیل کانون کارآفرینی به سازمان در همدان خبر داد و افزود: امیدواریم امسال لایحه تبدیل کانون کارآفرینی به سازمان به مجلس تقدیم شود.
وی اظهار كرد: این لایحه در کمیسیون اجتماعی دولت بوده وتمام تلاش بر این است که این کار اجرایی شود.
تأکید استاندار همدان در این مراسم بر اینکه مجلس لايحه خروج از رکود را سریع‌تر بررسی كند و به تصويب برساند و اشاره مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي بر اینکه سند کارآفرینی کشور با استفاده از تجربیات تمام کارآفرینان برتر تدوين شود. از جمله موضوعات مطرح شده در این مراسم بود.
سید حمید کلانتری معاون وزیر کار به عنوان یکی از میهمان ویژه همایش هم بعد ظهر روز پنج شنبه در جلسه مشترک مدیران کل، اشتغال و رفاه اجتماعی و رؤسای کانون‌های کارآفرینی استان‌ها از اینکه بخش تعاون نیازمند تعاملات شبکه‏ای است و اينكه ایجاد و توسعه اشتغال از اهداف اصلی تعاونی‎هاست سخن گفت.
وي با بیان اینکه بازدهی تعاونی‎ها در قالب شبکه منسجم در کنار یکدیگر بسیار بالا می‎رود، ادامه داد: همبستگی تعاونی‎ها سبب می‎شود تا سرمایه اقتصادی و اجتماعی در کشور تولید کنیم.
  اشتغالزایی و کارآفرینی در اولویت مجلس است
امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شوراي اسلامي هم با اشاره به اینکه اشتغالزایی و کارآفرینی در اولویت کاری مجلس قرار دارد، گفت: موانع موجود بر سر راه کارآفرینان و سرمایه‎گذاران برداشته شود و هر مدیری که در برابر این قشر مانع ایجاد کند، برکنار می‏شود.
 صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری تأسیس شود
رئیس کانون کارآفرینان استان مرکزی یکی دیگر از سخنرانان این نشست از دخالت نكردن بخش دولتی در فعالیت کانون‎های کارآفرینی گفت و اينكه در بخش خصوصی و کارآفرینی باید صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری در استان‌ها تأسیس شود.
مجید ایزدی با توجه به اينكه کارآفرینی بخشی از توسعه پایدار است و طرح زیرساخت‎های مناسب در ایجاد ثروت باید طبق اساسنامه اجرا شود، افزود: فعالیت‎های کانون کارآفرینی کشور نباید در حوزه مشاوره و عملیات اجرایی خلاصه شود، با انگیزه‌ای که در کارآفرینان مشاهده شده، محدود کردن فعالیت آنها صرفاً در اتاق فکر به عنوان مستشاران، امری ناپسند به حساب می‌آید.
جلسه مشترک مدیران کل و مدیران اشتغال و کارآفرین تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رؤسای کانون‌های کارآفرینی استان‌ها یکی از جلسات همایش 2 روزه کانون‌های کارآفرینی کشور در همدان بود که در بخش نخست این نشست در کنار سخنرانی‌های مختلف پیرامون اینکه فعالیت‎های کانون کارآفرینی کشور نباید در حوزه مشاوره و عملیات اجرایی خلاصه شود و با انگیزه‌ای که در کارآفرینان مشاهده شده، محدود کردن فعالیت آنها صرفاً در اتاق فکر به عنوان مستشاران، امری ناپسند به حساب می‌آید صحبت شد و در بخش دوم این جلسه رؤسا و دبیران کانون‌های کارآفرینی استان‌ها به بیان مسائل و مشکلات کانون‌های کارآفرینی كه در سال‌های اخیر با آن مواجه بودند، پرداختند.
 انتخابات شورای مرکزی کانون‌های کارآفرینی کشور در همدان برگزار شد
صبح روز جمعه هم در دومین روز از برگزاری همایش ملی کانون‌های کارآفرینی کشور در همدان انتخابات هیأت رئیسه کانون‌های کارآفرینی با حضور رؤسای کانون‌های کارآفرینی و جمعی از مسئولان کشوری و استانی در همدان برگزار شد.
در این دوره از انتخابات 5 نفر به عنوان عضو اصلی شورای مرکزی کانون‌های کارآفرینی کشور معرفی شدند.
مجید ایزدی از استان مركزي، نصرت‌ا... طاقتی احسن از استان همدان، تورج اسفندمند از چهارمحال و بختياري، محمود ایروش از بندرعباس، محمدعلی اکبری از ایلام، سید احمد سعادت از خوزستان (علي‌البدل)، سجاد سنجابی از کرمانشاه (علي‌البدل) انتخاب شدند.
پیگیری ایجاد ارتباط بین 31 کانون کارآفرینی کشور با دولت و مجلس و به ثمر رساندن لایحه ایجاد سازمان نظام کارآفرینی در کشور از جمله وظایف شورای مرکزی این کانون است.
 توافق برای تشکیل سازمان کارآفرینی
همایش ملی 2 روزه کانون‌های کارآفرینی کشور در همدان به پایان رسید
برگزاری همایش ملی کانون‌های کارآفرینی کشور در همدان تأکیدی بود بر این گزاره که اقتصاد ملی در پرتو توجه به بخش خصوصی رشد و بالندگی خواهد داشت.
 موضوعی که سخنرانان همایش در شورای اداری، نشست مشترک کارآفرینان در دانشگاه علوم پزشکی و پنل‌های تخصصی این همایش همگان بر آن صحه گذاشتند و حاضران از همدان به عنوان نقطه عطف تصمیمات مهم برای آینده سازمان نوپای کارآفرینی در کشور گفتند.
معاون کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل تعاون کار استان و رئیس کانون کارآفرینی استان همدان در آخرین روز همایش در نشست مطبوعاتی از نتایج همایش گفتند.
 تعامل دولت و کارآفرینان افزایش می‎یابد، بهره برداری حداکثری از توان کارآفرینان انجام شود و  دولت توجه ویژه‌ای به کارآفرینان داشته باشد از جمله محور‌های این نشست بود.
ميزباني همدان در اين همايش ضمن اينكه فرصتي را براي معرفي ظرفيت‌هاي استان به‌ويژه در بحث كارآفريني و سرمايه‌گذاري فراهم كرد، بار ديگر نشان داد كه چنانچه همكاري و تعامل سازنده‌اي ميان مسئولان استان از يكسو و فعالان بخش خصوصي از سوي ديگر برقرار شود و همگان با هدف توسعه استان به ميدان بيايند، موانع موجود در مسير توسعه با هزينه كمتري از ميان برداشته مي‌شود وگام‌هاي مؤثري را مي‌توان در اين راستا برداشت.
به هر حال، برگزاري موفق همايش كارآفرينان در همدان علاوه بر اينكه نشان داد فرهنگ كارآفريني نياز فوري و تأثيرگذار جامعه در توسعه كشور است، فرصت مناسبي را براي استان فراهم كرد تا ظرفيت‌هاي ارزشمند آن در بخش‌هاي مختلف معرفي شود. ضمن اينكه عضويت رئيس كانون كارآفرينان استان در شورای مرکزی كانون كارآفرينان كشور فرصت تازه‌اي را براي استان ايجاد كرد تا كارآفريني در استان رشد شتابنده‌اي ايجاد كند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com