خانه شطرنج استان از آچمز خارج شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 7 اسفند 1402

Today : Mon, February 26, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  128039 تاریخ انتشار:  1401-08-24 - 17:24 تعداد بازدید:  164
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خانه شطرنج استان از آچمز خارج شد

ورزشی

 
زمان برگزاری مسابقات بین‌المللی شطرنج اوپن ابن سینا هنوز مشخص نیست
رئیس هیأت شطرنج استان در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب اظهار کرد: جام بین‌المللی شطرنج اوپن ابن سینا قرار بود در شهریورماه برگزار شود که متأسفانه به دلیل بحران آب به آذرماه موکول شد که در نهایت این تاریخ نیز توسط فدراسیون لغو شد.

همزمانی مسابقات ما در آذرماه با مسابقات قهرمانی کشور سبب شد تا با درخواست فدراسیون مبنی بر لغو این رویداد روبرو شویم که ما هم قبول کردیم و همچنان دنبال یک تاریخ جدید هستیم که با مسابقه بین.المللی و کشوری دیگری تداخل نداشته باشد.البته جام باباطاهر که یک رویداد ملی است در زمان خود اجرا خواهد شد.

امیرعرفان هاشمی افزود: برگزاری مسابقات شطرنج در ایام همه‌گیری کرونا عملاً تعطیل بود اما نگذاشتم چراغ خانه شطرنج خاموش شود. در این ایام به دنبال تعمیرات و بهسازی خانه شطرنج استان بودیم زیرا فضای قبلی جوابگو نبود و ساختمانی که متعلق به سال ۸۰ بود نیازمند بازسازی اساسی بود.

وی بیان کرد: از چندسال گذشته و در زمان دو مدیرکل قبلی دستگاه ورزش درخواست مساعدت مالی برای تعمیرات خانه شطرنج داشتیم که در دوران مدیرکل فعلی حقیقی توانستیم این اعتبار اندک را جذب کنیم. خوشبختانه با تغییراتی که انجام دادیم ظرفیت میزهای شطرنج ما افزایش یافته و فضای در خور شأن ورزشکاران خود را فراهم آورده‌ایم.

هاشمی مشکلات و دغدغه‌های مالی را پاشنه آشیل‌ این رشته عنوان کرد و افزود: در این دو سال و اندی که به دلیل کرونا هیچ مسابقه و فعالیت شطرنجی نداشتیم بالطبع درامدی هم نداشتیم و خرده مانده حساب هیأت هم خرج تعمیرات خانه شد.

کمک‌های مالی ماده ۵ دستگاه ورزش به هیأت ما در این دو سال اخیر صفر بوده و شرایط سختی را سپری کردیم و تنها کمک مربوط به عمرانی بوده است. بازسازی خانه شطرنج برای ما بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان بود که هنوز بدهی بابت آن داریم و اصلا شرایط مناسب مالی خوبی را تجربه نمی‌کنیم. هیأت شطرنج برای هیچ یک از ارکان آن استفاده مالی ندارد و حتی در خیلی از موارد نیز از جیب شخصی هزینه کرده‌ایم و نباید عده‌ای به ناحق حاشیه‌سازی کنند.

وی از برگزاری دوباره لیگ شطرنج استان خبر داد و گفت: سه باشگاه خصوصی شطرنج در همدان موجود است و اکثر شهرستان‌های ما نیز فعال هستند و با این پتانسیل دوباره لیگ داخلــی استان را آغاز خواهیم کرد. از نظر برگزاری مسابقات متعدد شطرنج ملی و بین المللی در وضعیت خوبی قرار داریم و نسبت به گذشته شرایط بهتری نیز داریم.

امیرعرفان هاشمی افزود: گرایش مردم به رشته ورزشی شطرنج در سطح جامعه به ویژه پارک‌ها، مغازه‌ها و دور همی‌های محله‌ای در حال افزایش است.همگانی کردن ورزش شطرنج یکی از رویکردهای مورد تأکید فدراسیون به هیأت‌های استانی است و معتقدیم این رشته می‌تواند به راحتی در دسترس عموم قرار بگیرد.

از هیأت‌های استان‌ها خواسته‌ایم تا نسبت به راه‌اندازی کمیته همگانی اقدام کنند.

دبیر فدراسیون شطرنج کشور ادامه داد: هم اکنون در برخی از استان‌ها شاهد دورهمی رده‌های سنی به خصوص میانسالان در ورزش شطرنج هستیم که می‌تواند یکی از جذاب‌ترین برنامه‌ها در اوقات فراغت این قشر به ویژه بازنشسته‌ها باشد.

در استان‌ها این آمادگی وجود دارد که شطرنج به صورت فراگیر آموزش داده شود و البته در رده‌های سنی پایه همکاری بسیار خوبی با آموزش و پرورش وجود دارد. آموزش شطرنج یکی از سیاست‌های اصلی فدراسیون با همکاری آموزش و پرورش است تا ضمن استعدادیابی، نخبه‌های این ورزش را در مسابقات رسمی مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی در خصوص رشته بوکس شطرنج نیز گفت: این رشته زیرمجموعه فدراسیون نیست و وزارت ورزش و جوانان در حال بررسی شرایط سپردن مسئولیت آن به یکی از فدراسیون‌ها است و شاید هم به شطرنج بدهند. بوکس شطرنج در عین جذابیت، ورزشی بسیار سخت و پیچیده است چرا که ورزشکار باید ۲ دقیقه روی رینگ رقابت بوکس داشته باشد و سپس ۲ دقیقه شطرنج بازی کند و سعید نوروزی یکی از چهره‌های ملی و مطرح بوکس شطرنج استان درسطح ملی می‌باشد. است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com