پیاز گران‌تر می‌شود؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 11 فروردين 1402

Today : Thu, March 30, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130070 تاریخ انتشار:  1401-11-13 - 17:38 تعداد بازدید:  230
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پیاز گران‌تر می‌شود؟

نویسنده : غزل اسلامی

ورزشی


 گفته می‌شود حجم زیادی از پیاز در انبارهای اصفهان و زنجان دپو شده و اگر در انبارها باز نشود تا 2 هفته دیگر عرضه پیاز دچار مشکلات بیشتری خواهد شد.

به گزارش همدان‌پیام، در بازار سرگذر هر کیلو پیاز سفید و زرد 25 تا 28 هزار تومان و هر کیلو پیاز قرمز30 تا 32هزار تومان است. در مغازه‌های سطح شهر نیز از 32 هزار تومان به بالا فروخته می‌شود.

در مهرماه قیمت هر کیلو پیاز ۶ تا ۷ هزار تومان بود اما در پی صادرات بی‌رویه، این محصول با جهش قیمت در آذرماه و دی‌ماه مواجه شد و به کیلویی ۱۵ هزار تومان رسید.

طبق گزارش مرکز آمار ایران در دی‌ماه امسال در گروه خوراکی‌ها، اقلام زیادی از میوه و تره‌بار افزایش قیمت زیادی را نسبت به ماه قبل تجربه کردند. در صدر گرانی‌های این گروه نیز، پیاز قرار داشت که 9/43 درصد گران‌تر شده است. با این وجود در روزهای اخیر قیمت پیاز مجدداً بالا رفته است.

رئیس اتحادیه بارفروشان در تهران به ایسنا گفته است: در ماه مهر روزانه ۲ تا ۳ هزارتن پیاز به پاکستان و هزارتن به عراق و افغانستان صادر ‌شد و این رویه منجر به گرانی پیاز شد.

مصطفی ادامه داد: برای کنترل صادرات، دولت عوارض صادراتی پیاز را تا ۱۰۰ درصد افزایش داد تا به این ترتیب صادرات کم شود.

اما شاهد رشد قاچاق بودیم زیرا همین حالا در افغانستان هر کیلو پیاز ۶۰ هزار تومان است برای همین با وجود عوارض ۱۰۰ درصدی، صادرات باز هم برای دلالان صرف می‌کند چون اگر هر کیلو پیاز را ۲۰ هزار تومان بخرند و ۲۰ هزار تومان هم تعرفه بدهند ۲۰ هزار تومان سود به دست می‌آورند.

طبق گزارش‌های منتشر شده، انبارهای کشور از جمله در استان‌های اصفهان، زنجان، بجنورد و بروجرد رصد بالای ۵۰ هزارتن پیاز دپو و احتکار شده است در حالی که در روزهای اخیر شاهد کاهش عرضه پیاز بوده‌ایم. به‌نظر می‌رسد، دلالان با عرضه قطره‌چکانی به دنبال بالا نگه‌داشتن قیمت پیاز هستند.

طبق اعلام، ورود بار پیاز به میادین تا 10 برابر کاهش یافته است. و به‌دلیل بارندگی و سرما، نشای پیاز بندرعباس تا 20 روز عقب افتاد و در حال حاضر تنها در جیرفت پیاز تازه وجود دارد. بر این اساس اگر در انبارها باز نشود تا 2 هفته آینده قیمت پیاز دوباره بالا می‌رود.


براساس اعلام مرکز آمار ایران به جز پیاز، سبزیجات و صیفی‌جات هم در دی‌ماه امسال افزایش قیمت داشته‌اند. برای مثال، بادمجان با 5/29درصد و کدوسبز با 3/16درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به آذر ماه ۱۴۰۱ داشته‌اند. قیمت بادمجان در سرگذر بین 20 تا 30 هزار تومان و کدو سبز نیز 18 تا 25 هزار تومان عرضه می‌شود.

طبق تجربیات سال‌های گذشته، این تغییرات در زمستان به‌دلیل سرمای هوا طبیعی است اما چون در سالجاری این محصولات صادر می‌شوند بیش از سال های گذشته گران شده‌اند. اما با ورود به اسفند و فصل گرما قیمت‌ها روبه کاهش می‌روند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com