1403-03-201403-03-30bool(false) کشف 38 قلم اشیاء اصل و بدل تاریخی در3 ماهه نخست 1401 همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1403

Today : Wed, June 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124714 تاریخ انتشار:  1401-04-15 - 11:17 تعداد بازدید:  244
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان:
کشف 38 قلم اشیاء اصل و بدل تاریخی در3 ماهه نخست 1401

نویسنده : مریم مقدم

ورزشی

 همدان، با پیشینه تاریخی و فرهنگی، آثار و بناهای ارزشمند بسیار‌ی را در خود جا‌ی داده که حفظ و حراست از آنها به همت نیرو‌های خدمتگذاران یگان ‌حفاظت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
یگان‌ حفاظت در حکم بازوی توانمند اداره‌کل در راستا‌ی رسالت خود زمینه لازم برای ارتقا‌ی امنیت اماکن تاریخی و حفاظت از میراث فرهنگی همدان را فراهم آورده و در راستا‌ی تحقق این امر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد بود.
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی همدان با عنوان این مطلب، گفت: وظیفه مهم حفظ و حراست از میراث‌فرهنگی استان به عنو‌ان یکی از شاخصه‌ها‌ی همبستگی اقوام برعهده نیرو‌ها‌ی جان بر کف یگان‌ حفاظت این اداره‌کل بوده که با بازرسی شبانه‌روز‌ی از آن نگهداری می‌شود.
جواد خدامرادی اظهار کرد: با توجه به وجود جاذبه‌ها‌ی تاریخی و طبیعی فراوان در استان نیرو‌های پرتلاش یگان‌حفاظت در راه پاسدار‌ی از ارزش‌ها‌ و سرمایه‌ها‌ی فرهنگی همواره خوش درخشیده‌اند.
وی در ادامه افزود: آموزش نیروهای یگان‌ حفاظت، مقابله با حفار‌ان غیر‌مجاز و نیز جلب مشارکت مردمی در طرح میراث‌بان، افتخاری از جمله اقدامات ارزشمندی محسوب می‌شود که تا‌کنون اجرایی شده است. خدامرادی ضمن تأکید بر لزوم صیانت از هویت ملی و ارزش‌ها‌ی فرهنگی تصریح کرد: مجموعه یگان ‌حفاظت میراث‌فرهنگی همدان، در مقابله با غارتگران میراث‌فرهنگی همواره نقش اثر‌گذار داشته و از ثروت و منابع ارزشمند این مرز و بوم پاسدار‌ی کرده است.
فرمانده یگان حفاظت استان اعلام کرد: در 3 ماهه نخست سال 1401 تعداد 38 قلم اشیاء تاریخی شامل کوزه، سکه، مُهر و... در سطح استان کشف و ضبط گردیده است.خدامرادی در گزارش 3 ماهه مجموعه زیر مسئولیت خود اظهار کرد: در طول این مدت، تعداد 17 نفر در رابطه با حفاری غیرمجاز، خرید و فروش اشیاء و حمل و به‌کارگیری بدون مجوز فلزیاب دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و کشف و ضبط4 دستگاه فلزیاب و یک دستگاه لودر(در حین حفاری غیرمجاز) از دیگر دستاوردهای یگان حفاظت و عوامل پرتلاش نیروی انتظامی می‌باشد.
وی در همین رابطه افزود: عوامل یگان حفاظت استان در این مدت 15 عملیات و گشت مشترک با نیروی انتظامی و 71 جلسه تعامل و همکاری با رده‌های مختلف نیروی انتظامی، مراجع قضایی و دستگاه‌های دولتی و 41 مورد پیگیری گزارش‌های مردمی داشته‌اند.در این مدت، شهرستان نهاوند با کشف 38 قلم بیشترین اشیاء کشف شده و شهرستان رزن با دستگیری 8 نفر بیشترین آمار دستگیری را در استان داشته‌اند. وی در پایان این گفت‌وگو از همشهریان که با گزارش‌های خود زمینه‌ساز برخورد با متخلفان و دستگیری مجرمین این حوزه بوده‌اند، تشکر نمود.

 دستگیری ۲ حفار غیرمجاز مسلح
در رزن و درگزین

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان همدان به تازه‌ترین اتفاق در این حوزه اشاره کرد و از شناسایی و دستگیری ۲ نفر از اعضای باند حفاری غیرمجاز در شهرستان رزن و درگزین روز جمعه ۳ تیر ۱۴۰۱، خبر داد.
جواد خدامرادی با اعلام این خبر گفت: مأموران یگان حفاظت در پی دریافت گزارشی مبنی بر فعالیت یک باند حفاری غیرمجاز و تردد مشکوک یک دستگاه خودرو در شهرستان رزن و درگزین، پس از اطمینان از درستی خبر، پس از هماهنگی با مقام قضائی، با همکاری مأموران انتظامی و رعایت موازین شرعی و قانونی، اقدام به متوقف کردن و بازرسی از خودرو ذکر شده کردند.
وی  اضافه کرد: «مأموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی این استان، ضمن دستگیری اعضای این باند از آنها یک قبضه سلاح جنگی برنو، تعدادی فشنگ، 2 آنتن فلزیاب و تعدادی ابزار و ادوات حفاری کشف و ضبط کردند.»
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان همدان خاطر نشان کرد : متهمان با تشکیل پرونده برای گذراندن مراحل قانونی به مقام قضائی استان معرفی شدند.
خدامرادی در پایان گفت: خدمتگذاران شما مردم، در یگان حفاظت میراث فرهنگی با شماره تماس 32528030 به صورت تمام وقت آماده دریافت و پیگیری گزارش‌های موثق و مستند در زمینه هرگونه تعرض به آثار تاریخی و یا جابه‌جایی غیرمجاز اشیاء تاریخی می‌باشند.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com