آیا قیمت سازی مسکن در اقتصاد امروز معنا دارد؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 24 تير 1403

Today : Sat, July 13, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134329 تاریخ انتشار:  1402-06-26 - 10:51 تعداد بازدید:  424
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آیا قیمت سازی مسکن در اقتصاد امروز معنا دارد؟

ورزشی


 قیمت سازی زمانی معنا پیدا می‌کند که عوامل مؤثر بر قیمت از دیدگاه اقتصاد آزاد یا همان اقتصاد بازار تنها مؤلفه‌های اثرگذار بر تعیین قیمت کالا یا خدمات نبوده و عواملی چون عدم شفافیت، همگن‌نبودن اطلاعات و یا سیاست‌های دستوری در تعیین قیمت کالا و خدمات نقش داشته باشند.

قیمت مسکن نیز همانند دیگر کالاها در اقتصاد از این امر مستثنی نیست. اما در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دستوری بودن قیمت مسکن که از نیازهای اولیه هر انسان به شمار می‌رود، از سوی نهادهای مختلف امکانپذیر است یا نه، ابتدا باید بدانیم قیمت مسکن متأثر از چه عواملی است.

 قیمت مسکن کجا تعیین می‌شود

هنگامی‌که صحبت از قیمت به میان می‌آید، اولین موضوعی که به ذهن می‌رسد تعادل عرضه و تقاضاست، به نحوی‌که افزایش عرضه (در کنار ثبات تقاضا) موجب کاهش قیمت و افزایش تقاضا (با ثبات عرضه) باعث افزایش قیمت خواهدبود. اما مسأله مهم این است که عرضه و تقاضا هریک متأثر از عوامل متعددی هستند که این امر بر قیمت تعادلی پیش گفته اثر خواهدداشت.

حال می‌پردازیم به مسئله قیمت مسکن در ایران. در ادامه این یادداشت این عوامل را یک به یک بر می‌شماریم. نخستین مسأله تأثیرگذار بر قیمت مسکن در ایران همانند سایر کالاها و خدمات متاثر از تغییرات عرضه و تقاضاست. جمعیت رو به افزایش کشور، نیازمند سرپناه است، از سوی دیگر سازندگان تمایلی به فروش واحدهای مسکونی ساخته شده خود ندارند و چرایی این امر را باید در عامل اثرگذار دیگر بر قیمت جست و جو کرد: نگاه سرمایه‌گذاری به مسکن!

در ایران مسکن به عنوان یکی از گزینه‌های مهم برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود که دلیل این امر افزایش قیمت‌ها در طول زمان است که می‌تواند افراد را ترغیب به سرمایه‌گذاری در این کالا ‌کند. از سویی دیگر روند تورم در ایران در گذشته باعث می‌شود افراد به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی باشند که ارزش پولشان را در قبال افزایش سطح عمومی قیمت‌ها حفظ کند. یکی دیگر از دلایلی که مردم به مسکن با نگاه سرمایه‌گذاری می‌نگرند ایجاد درآمدی ثابت برای آنها از طریق دریافت اجاره است.

از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت مسکن می‌توان از تغییرات نرخ ارز که تعیین کننده اصلی قیمت مواد اولیه ساخت و تجهیزات ساختمانی است، نام برد.


رشد یا رکود اقتصادی نیز می‌تواند تأثیر مستقیم بر توان خرید افراد و تقاضای مسکن داشته باشد. سیاست‌های دولت در زمینه مسکن همچون تسهیلات مسکن و سیاست‌های تنظیم قیمت نیز می‌توانند بر بهای فروش هر متر مربع مسکن تأثیرگذار باشند. عوامل جغرافیایی، شرایط تأمین مالی و نرخ سود تسهیلات بانکی و وام مسکن از دیگر عوامل مؤثر بر توانایی خرید مسکن و در نتیجه قیمت آن به‌شمار می‌روند.

می‌خواهیم بدانیم پلتفرم‌های آنلاین چگونه می‌توانند بر قیمت‌گذاری مسکن تأثیر داشته باشند. پلتفرم‌های آنلاین با در کنار هم قرار دادن عرضه‌کنندگان متعدد (شامل فروشندگان و دلالان) رقابت‌پذیری را افزایش داده و موجب شفافیت بیشتر در بازار می‌شوند. از سویی دسترسی به این پلتفرم‌ها باعث می‌شود کاربران بتوانند با در دست داشتن داده‌های متنوع به تحلیل پرداخته و تصمیم‌گیری نمایند. بدین ترتیب می‌توان گفت پلتفرم‌های آنلاین یکی از راه‌های کاهش هزینه، شفاف‌سازی قیمت‌ها و صرفه‌جویی در زمان خرید مسکن به‌شمار می‌روند.

البته از تأثیر تورمی این پلتفرم‌ها نمی‌توان غافل شد! افزایش تقاضا و افزایش مبادلات در کنار یکدیگر می‌توانند موجب افزایش تورم و شکل گیری انتظارات تورمی بشوند. باید خاطرنشان کرد همواره سودجویانی مترصد یافتن فرصتی برای بیشتر نشان دادن ارزش کالای خود هستند که پلتفرم‌های آنلاین خرید مسکن در صورت عدم نظارت می‌تواند چنین فرصتی را برای آنها فراهم کند.

کوتاه سخن آنکه وجود پلتفرم‌های خرید و فروش مسکن در قیمت‌گذاری مؤثر خواهندبود اما این امر بدان معنا نیست که بازار مسکن به دست فعالان این حیطه قیمت‌سازی می‌شود، وجود نظارت بر عملکرد این پلتفرم‌ها قطعاً سازنده خواهدبود اما راه حل قیمت بالای مسکن را باید در عواملی بنیادی‌تر جستجو کرد.

ترکیب این عوامل با یکدیگر می‌تواند به تغییرات متفاوت در قیمت مسکن در ایران منجر شود.

مهسا مشایخی
دکترای اقتصاد و مدرس دانشگاه

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com