بخشی از خسارت سرمازدگی محصولات جبران می‌شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132095 تاریخ انتشار:  1402-02-28 - 09:08 تعداد بازدید:  570
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:
بخشی از خسارت سرمازدگی محصولات جبران می‌شود

ورزشی


 از سطح ۱۱ هزار و ۳۴۸ هکتار باغ انگور بارور، سرمای بهاره اردیبهشت امسال به ۹ هزار و ۳۴۸ هکتار از اراضی باغ‌های انگور این شهرستان خسارت زد و ۷۰ درصد دچار سرمازدگی شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: تمام تلاش کمیسیون کشاورزی مجلس این است که با برنامه‌ریزی خسارت محصولات کشاورزی تعیین تکلیف و بخشی از خسارت سرمازدگی با برنامه ریزی و تلاش دولت و وزارت جهاد کشاورزی جبران شود.

به گزارش ایرنا؛ محمدجواد عسگری در حاشیه بازدید از باغ‌های انگور، گردو، آلبالو و دیگر اراضی باغبانی شهرستان ملایر، اظهار داشت: ما به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان هواشناسی کشور توصیه کردیم که تنش‌های سرمایی که اتفاق افتاد را به طور حتم به کشاورزان و مسئولان استانی و شهرستانی اطلاع دهند.

وی افزود: به واسطه تنش سرمایی که اوایل امسال ایجاد شد، باغ‌های انگور شهرستان ملایر خسارت سنگینی دید و حدود ۱۰ هزار هکتار از سطح این باغ‌ها از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد آسیب دیدند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نگاهمان این است که هر چه سریعتر برنامه‌ریزی کنیم تا هم کشاورزان با میل و رغبت و انگیزه بیشتری به کارشان ادامه دهند و هم در راستای خسارتی که ایجاد شده، بتوانیم تعیین تکلیف کنیم.

عسگری تاکید کرد: در این راستا روز یکشنبه هفته آینده با حضور مسئولان استانی و ملی، جلسه‌ای در کمیسیون کشاورزی مجلس خواهیم داشت و حول چند محور مساله را دنبال خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این است تا دوباره این باغ‌ها احیا شود و حتما نهاده‌های کشاورزی همچون کود اوره، فسفاته و پتاسه به طور ویژه در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بیشتر باغ‌های ما بیمه نیستند، گفت: در این رابطه پیگیری می‌کنیم تا وام‌هایی با بهره کم در اختیار باغداران و کشاورزان قرار گیرد و حتما این کار را دنبال خواهیم کرد.

عسگری ادامه داد: یک دلیل سرمازدگی این است که باغ‌ها در پَستی قرار دارند و باید تلاش کنیم اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح فراز یا همان داربستی کردن باغ‌ها اختصاص گیرد.

وی با اشاره به اینکه با داربستی کردن باغ‌ها هم افزایش عملکرد در واحد سطح را به دنبال دارد و هم اینکه خطر سرمازدگی به صفر می‌رسد، اظهار داشت: این نکته هم حائز اهمیت است که ما به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان هواشناسی کشور توصیه کردیم در بحث تنش‌های سرمایی حتما قبل از ایجاد سرما و برودت، کشاورزان و مسئولان استانی و شهرستانی را در جریان قرار دهند تا با روش‌های سنتی جلوگیری از بحث سرمازدگی را انجام دهند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: تاکید ما این است که مسئولان باید پاسخ دهند که آیا ورود سرما را به کشاورزان اطلاع‌رسانی کرده اند یا نه.

عسگری بیان کرد: تلاش می‌کنیم مرهمی بر زخم کشاورزان در راستای ایجاد خسارت محصولات کشاورزی ایجاد کنیم و حتما وام با بهره کم به کشاورزان اختصاص یابد.

به گفته وی؛ کسانی‌که قبلا وام گرفتند، لیست آنها را تهیه می‌کنیم تا از بانک‌هایی عاملی که برای احداث باغ وام گرفتند، سود و دیرکرد را ببخشند و اصل وام را در یک فاصله زمانی مشخص پرداخت کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در کمیسیون کشاورزی این موارد با جدیت دنبال می‌کنیم و رویکرد ما این است که هر کجا در حوزه بخش کشاورزی اتفاقی بیفتد، موضوعات را دنبال کنیم تا مشکل کشاورزان حل شود.

عسگری ادامه داد: در بحث بیمه محصولات کشاورزان، در بودجه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیمه را با جدیت دنبال کردیم و اعتبارات خوبی نیز برای بیمه محصولات کشاورزی گذاشتیم تا کشاورزان با میل و رغبت محصولات خود را بیمه کنند.

وی گفت: دستگاه‌های متولی همچون بیمه و بانک هم باید مکلف شوند به محض چنانچه اتفاقی همچون سرمازدگی برای محصولات کشاورزی افتاد، در اسرع وقت نبست به پرداخت بیمه اقدام کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه مسائل بیمه‌ای اشکالی که وجود دارد این است که دستگاه‌های متولی که امورات بیمه را دنبال می‌کنند به دنبال منافع خودشان هستند، در صورتی‌که نگاه و رویکرد ما این است که صفر تا صد به دنبال منافع کشاورز در راستای امنیت غذایی، اشتغال و صادرات محصولات کشاورزی باشیم.

عسگری اضافه کرد: ملایر که در زمینه انگور ثبت جهانی است و جایگاه بین‌المللی پیدا کرده، باید در اسرع وقت با تشکیل جلسه، دستور کار جلسه را مشخص و زمانبندی کنیم تا دستگاه‌ها پای کار بیایند و بتوانیم بخشی از خسارت باغداران را جبران کنیم.

به گزارش ایرنا؛ سرمای بهاره ۱۴ و ۱۵ اردیبهشت امسال به ۷۰ درصد از باغ‌های انگور این شهرستان خسارت وارد کرد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com