1401-02-171401-02-27bool(false) برنامه‌ریزی برای گردشگری پساکرونا همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : سه شنبه ، 27 ارديبهشت 1401

Today : Tue, May 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  118884 تاریخ انتشار:  1400-05-03 - 09:23 تعداد بازدید:  171
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان را بدون بزرگنمایی معرفی کنیم
برنامه‌ریزی برای گردشگری پساکرونا

ورزشی

قراباغی: برای شناساندن همدان در گردشگری همه باید پای کار بیایند

حاجی‌بابایی: 10 سال برای پایتختی همدان کار کردم

مسئولان گردشگری و فعالان حوزه سفر استان همدان بر این باورند که این حوزه بیشترین آسیب را از شیوع بیماری کرونا دیده است.
نشست هم‌اندیشی و آسیب‌شناسی گردشگری در پساکرونا با حضور حمیدرضا حاجی‌بابایی و فلاحی نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، شهردار همدان، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، نمایندگان مردم همدان در شورای اسلامی شهر و فعالان حوزه گردشگری در مرکز همایش‌های قرآنی و بین‌المللی شهرداری همدان روز گذشته برگزار شد.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهر همدان در مسیر توسعه  است، که در آینده نه چندان دور می‌تواند به قطب اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در کشور تبدیل شود، گفت: برای نهادینه کردن عنوان پایتخت تاریخ و تمدن به نام همدان زحمات بیشماری متحمل شدیم حتی برخی با لجبازی از عنوان " پایتخت تاریخ و تمدن" برای همدان استفاده نمی‌کردند.
حمیدرضا حاجی‌بابایی با تأکید بر اقدام‌های صورت گرفته در راستای توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان افزود: در همین راستا تقویت راه‌آهن همدان، ایجاد ۲ موزه جدید،  پارک ۲۰۰ هکتاری سد اکباتان، ایجاد مرکز تعمیر هواپیماهای کشور در  فرودگاه و ایجاد قطار شهری همدان نیز هم اکنون در دست اقدام است.
وی نامگذاری همدان به عنوان پایتخت تاریخ‌وتمدن ایران‌زمین را اقدامی ماندگار دانست و گفت: نهادینه کردن این عنوان نزد مسئولان و رسانه‌ها ۱۰ سال به طول انجامید و حتی برخی سعی در استفاده نکردن از این عنوان ارزشمند را داشتند.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی افزود: باید به وسعت تاریخ و تمدن ایران زمین تفکرمان را نسبت به توسعه فضای گردشگری و اقتصادی وسعت دهیم.
 رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر شنبه ۲ مردادماه در نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه گردشگری در پساکرونا با بیان اینکه شهر همدان نام بسیار بزرگی به نام تاریخ و تمدن را در پس خود یدک می‌کشد، بیان کرد: ما باید هویت خودمان را به عنوان رابط گذشته و آینده حفظ کرده و آن را انتقال دهیم.
حسین قراباغی با اشاره به اینکه کار و ظرفیت گردشگری و میراث ‌فرهنگی در همدان بسیار زیاد است، افزود: تمامی اعضای شورای پنجم برای گردشگری و تشویق سرمایه‌گذار وارد شده و به این موضوع کمک کردند.
وی بیان کرد: وقتی در یک مسابقه تلویزیونی پرسشی مبنی بر اینکه پایتخت تاریخ و تمدن ایران کجاست و شرکت‌کننده در پاسخگویی به آن عاجز است، جای نگرانی دارد، چراکه یعنی این نامگذاری انجام شده، اما برای معرفی آن کاری صورت نگرفته است.
عضو شورای شهر همدان گفت: باید دست‌به‌دست هم دهیم و بدون بزرگ‌نمایی همدان را معرفی کنیم و در این کار تک‌تک همدانی‌ها از سبزی‌فروش یک محله تا نماینده پارلمانی و همه مسئولان سهیم هستند.
وی کمیته گردشگری را فعال‌ترین کمیته در دوران شورای پنجم دانست و بیان کرد: سودجویان حریم رودخانه گنجنامه را که می‌تواند یکی از ظرفیت‌های جذب گردشگر باشد را گرفته و بستر آن را قطع کرده‌اند، این اخبار باید به گوش مردم برسد، خیلی از مردم توانایی خرید باغ‌های میلیاردی عباس‌آباد و گنجنامه را ندارند اما حداقل می‌توانند از این محیط و نعمت خدادادی استفاده کنند.
قرا‌باغی با بیان اینکه دادستانی در مورد تصرف رودخانه گنجنامه ورود پیدا کرده است، افزود: با وجود جلسات بسیار از یک سال گذشته، اما هنوز به نتیجه درستی در این خصوص نرسیده‌ایم و امور آب به عنوان متولی باید نقشه و حدود قضائی آن را مشخص کند.
رئیس کمیته گردشگری شورای پنجم در ادامه گفت: در احیا و بازآفرینی محلات تاریخی پیگیری‌های خوبی انجام شد حتی شهرداری برای خرید مکان‌های تاریخی دارای ارزش، قدم‌هایی برداشت.
وی بیان کرد: در سال‌های گذشته همایش‌های بزرگی مثل ۲۰۱۸ و UNWTO  برگزار شد اما به اندازه سریال «نون خ» که توانست تمام جاذبه‌های گردشگری استان کرمانشاه را نه تنها به ایرانیان، بلکه به دنیا نشان دهد، تأثیرگذار نبود و امسال در بودجه فرهنگی شورا مبلغی برای این موضوع در نظر گرفته شده تا بتوانیم قدمی برای معرفی همدان برداریم.
قر‌اباغی با اشاره به تملک۲۴۳ هکتار از اراضی سد اکباتان توسط شهرداری، بیان کرد: زیرساخت‌ها و راه دسترسی آن ایجاد شده و در حال‌حاضر منتظر جذب سرمایه‌گذار هستیم.
‎ وی سرمایه‌گذاری برای پاساژها و مراکز تجاری را مفید دانست و گفت: تعداد هتل‌های شهر همدان قبل از شورای چهارم مشخص است، اما با همین بسته‌های حمایتی و تشویقی؛ ۱۱ هتل و مرکز اقامتی در این مدت در شهر همدان ساخته شده است.
عضو شورای پنجم شهر همدان سازماندهی خانه‌مسافرها و ایجاد اورژانس‌های گردشگری را از دیگر اقدامات کمیته گردشگری و سرمایه‌گذاری شورای شهر عنوان کرد و افزود: ایجاد اورژانس‌های گردشگری می‌توانند به عنوان راهنما و معرفی جاذبه‌های گردشگری در ورودی‌های شهر به مسافران و گردشگران کمک کند که در همین راستا مرکزی در جاده کرمانشاه احداث شده و یک مرکز دیگر برای جاده تهران و ملایر در نظر گرفته شده است.
قراباغی با بیان اینکه در پیوند خواهرخواندگی به دنبال توفیقات گردشگری، فرهنگی و اجتماعی هستیم، بیان کرد: قرارداد خواهرخواندگی با شهرهای بم و اصفهان بسته شده و  با شهر تبریز در حال انعقاد هستیم و همچنین در هفته گذشته رایزنی‌هایی برای عقد خواهرخواندگی همدان و شهر بخارا محل تولد بوعلی‌سینا انجام شد.
وی گفت: شهر بم 4 اثر ثبت جهانی دارد، در حالی‌که ارزش تاریخی هگمتانه همدان از ارگ بم که در میراث‌جهانی ثبت شده بیشتر است و این موضوع در قنات‌های بم نیز صادق است، استان همدان  هزار و۸۰۰ اثر تاریخی دارد، اما هیچ کدام از آنها ثبت جهانی نشده تا گردشگر خارجی که به دنبال اماکن ثبت شده می‌گردد نامی هم از همدان  به چشمش بخورد.
رئیس کمیته گردشگری شورای پنجم بیان کرد: یکی از دغدغه‌های فعالان گردشگری این بود که چرا همدان نیز همانند شهرهای اصفهان، شیراز و یزد مثلث و مقصد گردشگری نیست که سال گذشته در تفاهم‌نامه‌ای با عنوان مقصد گردشگری غرب کشور با نام تاریخ و تمدن بین شهرداران این شهرها به این موضوع دست یافتیم که البته کرونا مجالی برای ادامه آن نداد.
وی بیان کرد: هرجا احساس شد که یک سرمایه‌گذار می‌تواند در همدان وارد شود ما قدم برداشتیم و نشست با سفیران اتریش و  هلند گواه بر این ادعا است و نشست‌های تخصصی بسیاری با سرمایه‌گذاران خارجی برگزار کردیم، اما متأسفانه سرمایه‌گذار بنام ترکیه‌ای چندسالی به دلایل مختلفی در همدان زمین‌گیر شده است.
قراباغی وجود نداشتن برند گردشگری همدان را یک ضعف عنوان کرد و گفت: همه شهرها برند گردشگری مخصوص به خود را آماده و ارائه می‌دهند، اما این نکته در همدان مغفول مانده و متأسفانه تا به امروز نتوانستیم برند گردشگری شهر همدان را معرفی کنیم.
وی بیان کرد: در بحث گردشگری تجاری اقداماتی همانند پروژه اسکای مال صورت گرفت، اما به دلیل جانمایی غلط به ثمر ننشست اما قرار نیست با این موضوع گردشگری تجاری در همدان بسته و دیگر پیگیری نشود.
قراباغی با بیان اینکه با شرکت در نمایشگاه‌های گردشگری سلیمانیه عراق و ارمنستان به دنبال معرفی همدان به عنوان مقصد گردشگری بودیم، افزود: از پیش از کرونا مبحث کمبود پایه پروازی در فرودگاه همدان احساس می‌شد، یک فروند هواپیما که آشیانه پروازی آن فرودگاه همدان باشد می‌تواند به یکی از نقاط توسعه گردشگری شهر همدان تبدیل شود.
وی در پایان با بیان اینکه امیدواریم همدان جایگاه و هویت اصلی خود را در صنعت گردشگری پیدا کند، گفت: راهکار تبدیل سند گردشگری از طریق خط آهن در جلسات متعدد هم‌اندیشی چه قبل از کرونا و چه در حین کرونا برگزار و بررسی شد و به دنبال استفاده از این فرصت برای جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگری هستیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com