جان دوباره به ورزش شهروندی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 26 تير 1403

Today : Tue, July 16, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134670 تاریخ انتشار:  1402-07-16 - 10:16 تعداد بازدید:  120
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون ورزشی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان عنوان کرد
جان دوباره به ورزش شهروندی

نویسنده : مجید بیات

ورزشی


نگاه توسعه‌ای شهرداری به ورزش شهروندی

 توسعه ورزش شهروندی در حوزه‌های مختلف بهترین فرصت و ابزار برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد است و مدیریت شهری باید در این زمینه اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

غنی سازی اوقات فراغت جوانان به ویژه ورزش و تحرکات بدنی از عوامل تاثیر گذار در شکل گیری جامعه ای سالم و شاداب محسوب می شود ، جوانان انرژی نهفته بسیاری دارند که اگر در مسیر صحیح از این انرژی استفاده نکنند به سمت بزه ها و ناهنجاریهای اجتماعی سوق داده می شوند.

در این راستا معاونت ورزشی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان همواره یکی از مجوعه پیشرو محسوب می شود ، این سازمان با به کار گیری جوانان متخصص و با انگیزه توانسته برنامه های متنوعی در سال جاری اجرا کند که سهم بسزایی در توسعه ورزش شهروندی و همگانی کردن آن داشته است .

برگزاری مسابقات متنوع ورزشی به صورت محله محور در رشته های مختلف و در رده های سنی متفاوت ، اجرای مدارس فوتبال رایگان در مناطق محروم ، برگزاری همایش های ورزشی مختلف در 6 ماهه نخست سال و تجهیز محله های مختلف با دستگاه های ورزشی با همکاری مناطق چهار نگانه تنها گوشه ای فعالیت های این مجوعه به کار می‌رود.

لازم به ذکر است رونق ورزش شهروندی (محلات) مسیر استعدادیابی و کشف نخبه ها را برای مربیان هموار می‌کند و چشم پوشی از ورزش شهروندی در واقع از بین بردن فرصت شناسایی استعدادهای برتر است.

در کنار این موضوع و اهمیت برنامه ریزی برای اجرای برنامه های متنوع ورزشی در محلات و کشف استعدادها برتر می‌بایست فضا برای حضور این استعداد و دیدیه شدن آنان فراهم گردد و این موضوع جز تیم داری در سطوح حرفه ای محقق نخواهد شد .
مجموعه ورزش شهرداری و در راس آن باشگاه فوتبال همواره در یک دهه گذشته این موضوع را در دستور کار قرار داده و دو موضوع توسعه ورزش شهروندی و کشف استعداد ها برتر و ایجاد فضا برای آنان به منظور حضور در مسابقات مختلف سطح بالا را در دستور کار قرار داده است.

شهرداری همدان به عنوان یکی از تیم های شاخص با به کارگیری همین استعدادهای بومی در سطوح مختلف مسابقات در رده های مختلف اعم از نونهالان ،نوجوانان ،جوانان ،امیدها و بزرگسالان حضور مستمر داشته و به عنوان مامن امنی برای ورزشکاران مطرح است .

.این باشگاه با فراهم کردن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب برای جوانان شهر همدان ( زمین چمن مصنوعی در پارکها ، سالن سرپوشیده ،سالن بدنسازی مجهز ،خوابگاه و استخر ) شرایط را به منظور توسعه کمی و کیفی ورزش شهروندی و قهرمانی فراهم کرده است.

اقدامات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان در توسعه ورزش شهروندی سبب شده است نزدیک به ۱۲ هزار و ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان همدانی در 6 ماهه نخست دربرنامه های گوناگون مشارکت داشته باشند .

معاونت ورزشی این سازمان با حضور چندماهه مهندس هادی بلوری فوتبالیست مطرح همدانی در این معاونت، شاهد تغییرات اساسی و اصولی در عملکرد آن بوده ، این مدیر جوان خوش فکر و خلاق با برنامه ریزی مناسب و اقدامات خود نشاط اجتماعی و ارتقا سلامت اجتماعی را به ارمغان آورده و اسباب رضایتمندی شهروندان را فراهم کرده است .

برگزاری چندین همایش و جشنواره بزرگ و کوچک ورزشی با مشارکت خانواده‌ها در ۶ ماهه نخست سال جاری گوشه از این اقدامات می باشد که درآن طیف عظیمی از شهروندان مشارکت داشته اند .

برگزاری مسابقات فوتبال با مشارکت تربیت بدنی سپاه ناحیه همدان در رده سنی نونهالان با حضور ۷۰ تیم و مشارکت ۸۴۰ نونهال همدانی، مسابقات فوتبال جوانان با حضور ۱۷ تیم و مشارکت ۳۳۰ فوتبالیست جوان از سطح محلات شهر ، همایش پیاده‌روی خانوادگی محله‌محور در شهرک بهشتی با مشارکت بیش از یک هزار نفر از شهروندان، همایش پیاده‌روی خانوادگی در کوی مزداگینه با مشارکت ۱۵۰۰ نفر از شهروندان‌، برگزاری جشنواره محله کرامت در منوچهری با مشارکت و همراهی بیش از دو هزار نفر، جشنواره عید تا عید با مشارکت ۵۰۰ نفر و رویداد ورزشی تفریحی من و دختر گلم‌ با مشارکت ۳۵۰۰ پدر و دختر همدانی گوشه ای از اقدامات این مجموعه می باشد.

توجه به ورزش همگانی ویژه شهروندان در پارک‌ها و بوستان‌های سطح شهر و برگزاری ایستگاه‌های متعدد ورزش صبحگاهی در این اماکن با مشارکت ۲ هزار نفر از برنامه های این سازمان به شمار می‌رود.

برگزاری مسابقات متعدد ورزشی در رده‌های سنی مختلف و در دو بخش آقایان و بانوان در سطح شهر و زیرساخت‌های متعلق به سازمان به صورت اختصاصی و یا با مشارکت با برخی از نهادها از دیگر اقدامات خوب این سازمان در توسعه ورزش شهروندی است که از آن دست می‌توان به برگزاری‌جشنواره مسابقات عید تا عید ویژه اعیاد قربان تا غدیر در رشته های آمادگی جسمانی و بازیهای بومی و محلی با مشارکت تربیت بدنی سپاه ناحیه همدان و مشارک ۵۰۰ نفر ، برگزاری مسابقات ژیمناستیک با مشارکت ۳۰۰ نفر، برگزاری مسابقات هندبال بانوان با مشارکت حدود ۲۰۰ بانوی همدانی ، برگزاری مسابقات دوچرخه‌سواری با مشارکت ۱۲۰ نفر، برگزاری مسابقات دو و میدانی و نیز برگزاری مسابقات فوتبال خیابانی با همکاری ستاد فرمان امام (ره) و با حضور ۲۰ تیم در محله خضر و مشارکت ۱۲۰ بازیکن اشاره کرد.

حضور رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی و بازدید از باشگاه شهرداری از نکات مهم و مثبت ۶ ماهه نخست بود که نشانگر حرکت روبه جلواین مجموعه در سطح ورزش بخصوص فوتبال می باشد .

از دیگر موضوعات قابل ذکر در این گزارش می‌توان به حضور نماینده ولی فقیه در همدان در معاونت ورزشی سازمان فرهنگی اشاره کرد که بیانگر جایگاه مناسب این مجوعه بین شهروندان دارد .

امام جمعه همدان در زمان حضور در این مجموعه از بخش های مختلف بازدید کرد و اقدامات ان را مثبت ارزیابی کرد.

معاون ورزش سازمان فرهنگی شهرداری همدان با بیان اینکه ورزش شهروندی نقش مهمی در ساخت زیربنای جامعه شهری دارد افزود: هنگامی که ما از ورزش شهروندی سخن می‌گوییم همه گونه‌های ورزش را شامل می‌شود، چه آنچه در بوستان‌ها و مراکز عمومی در قالب نرمش صبحگاهی صورت می‌گیرد، چه رشته‌هایی که در قالب تیم‌های محله‌ای با هم رقابت می‌کنند و چه مسابقات حرفه‌ای و قهرمانی.

هادی بلوری نوین ادامه داد: ورزش در سطح شهر، پدیده اجتماعی است که تضمین‌کننده سلامت روحی و روانی انسان‌ها و عاملی مهم برای بهبود کیفیت زندگی آنان به‌شمار می‌رود.

بلوری نوین تاکید خود بر موضوع ورزش شهروندی را اینگونه بیان کرد که: بحث اوقات فراغت جزو اولویت و دغدغه های همیشگی مدیریت شهری در همدان محسوب شده است هدف اصلی این است که سرانه فعالیت خانواده‌ها افزایش پیدا کند. تمام برنامه‌ها و پروژه‌ها در راستای این اهداف انجام می‌شود. در همین راستا مدارس فوتبال رایگان در محله های کم برخوردار و چند نقطه شهر اعم از خضر ، شهرک مدنی و... راه اندازی شده که باعث شادی و نشاط در محلات شهر همدان گردیده است .

وی اضافه کرد:مسئولین شهری به دنبال فرهنگ‌سازی ورزش در خانواده‌ها هستند خوشبختانه در سازمان ورزش شهرداری نیز همگی در همگانی کردن ورزش از هیچ تلاشی مذاّئقه نمی‌کنند.

نقطه عطف ورزش شهروندی احتمام ویژه به ورزش بانوان چه در غالب ورزش انفرادی و همایشی وچه در ورزش های تیمی است که از روئوس برنامه های معاونت ورزش میباشد.

بلوری نوین در ادامه سخنان خود گفت: ورزش نقش بسيار مهمي در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي دارد و با توجه به تاثيرگذاري آن در طراوت و شادابي جامعه، تمام مسوولان بايد به اين مقوله مهم توجه ويژه داشته باشند.

معاون ورزش سازمان فرهنگی شهرداری همدان در ادامه با اشاره به اینکه وجود اين استعدادها در جامعه ، اهميت حمايت از آنها را دوچندان كرده افزود : بايد با برنامه ريزي و اختصاص اعتبارات مناسب نسبت به فراهم سازي امكانات ورزشي مناسب در اقصي نقاط شهر گام برداشت.

چشم پوشی از ورزش شهروندی در واقع از بین بردن فرصت شناسایی استعدادهای برتر است.

وی اضافه کرد: ورزش شهروندی همدان در سال های اخیر همواره الگوی کشور معرفی شده و باید بیش از گذشته به روند اجرایی مسابقات در این سطح توجه شود.

بلوری نوین خاطرنشان کرد: درک وسیع از جایگاه مهم ورزش محلات در همدان داریم به ویژه اینکه با استفاده از افراد توانمند و باتجربه، دستاوردهای خوبی را نیز مهیا ساخته اند.

بلوری نوین یادآور شد: براین اساس زیرساخت های ورزش در مدیریت شهری را در خدمت محلات قرار می دهیم منتهی این برنامه باید هدفمند و با مشارکت همه جانبه دستگاه ها صورت بگیرد.

وی، پیگیری در اجرای برنامه های آموزشی، برگزاری مسابقات بومی محلی، فراهم سازی فعالیت تیم محلات در یکی از لیگ های پایه، توجه به رده های سنی پایه،برگزاری مسابقات مختلف در رشته های والیبال ، بسکتبال ، شطرنج ، کشتی ، فوتسال ، بازیهای بومی و محلی ، دوچرخه سواری ، دومیدانی و در ۶ ماهه دوم سال ، اطلاع رسانی گسترده از بازی ها، توجه به مسایل فرهنگی در کنار مسابقات و تدوین و تصویب ورزش شهروندی به عنوان یکی از برنامه های ثابت و سالیانه مدیریت شهری را از اقدام های اجرایی این سازمان طی ماه های آینده عنوان کرد.

بلوری نوین در پایان سخنان خود از مجموعه مدیریت شهری و خصوصا حسینی شهردار محترم و اعضای شورای اسلامی شهر همدان و بلاغی ریاست محترم سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی بابت حمایت های بسیار و توجه ویژه به ورزش محلات تقدیر و تشکر کرد.

در پایان این گزارش لازم است خاطر نشان کنیم ورزش شهروندی و ورزش حرفه ای به نوعی مکمل هم بوده و توسعه در هر بخش مستلزم توجه به بخش دیگری است
توجه به ورزش شهروندی و برنامه ریزی در این حوزه اهمیت بسزایی دارد و در خیلی از این برنامه ها می‌توان استعداد های نابی در رشته های ورزشی مختلف کشف و به جامعه ورزش معرفی کرد .

از این رو لازم است مسئولان این موضوع مهم را مدنظر قرار داده و شادابی ،امید و سلامتی را با ترسیم سیاست های کلان در ۲ مقوله ورزش شهروندی و حرفه ای عملیاتی کنند.

در پایان گریزی به تیم داری شهرداری همدان در مسابقات فوتبال زده و خاطر نشان می شویم حضور خیل عظیمی از جوانان در محافل ورزشی شهروندی با آرزوی فعالیت در این تیم نقش بسته که امیدواریم مسئولین محترم این موضوع را مدنظر قرار دهند.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com