1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) افت دوباره‌ کشتی همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 9 مهر 1402

Today : Sun, October 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


نمایشگاه تهران
عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132295 تاریخ انتشار:  1402-03-07 - 10:24 تعداد بازدید:  235
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جام تختی هم میدان موفقیت نبود
افت دوباره‌ کشتی همدان

ورزشی


آزادکاران همدانی در چهل‌وسومین دوره مسابقات کشتی جام جهان پهلوان تختی فروغ چندانی نداشته و تنها موفق به کسب دو مدال شدند.

چهل‌وسومین دوره مسابقات کشتی آزاد جام جهان پهلوان تختی به مدت دو روز در سالن الغدیر ارومیه و با حضور مدعیان اصلی تصاحب دوبنده تیم ملی برگزار شد تا تکلیف ملی‌پوشان اعزامی به مسابقات جهانی بلگراد در چند وزن روشن شود.

به جز چند کشتی‌گیر مثل کامران قاسم‌پور، امیرمحمد یزدانی و رحمان عموزاد که از حضور در مسابقات معاف بودند و نفراتی مثل علیرضا کریمی و علیرضا سرلک هم که به‌دلیل مصدومیت روی تشک نرفتند، بقیه قهرمانان و عنوان‌داران پرآوازه کشتی کشور در ارومیه با هم سرشاخ شدند تا شاهد رقابت‌هایی باکیفیت و در سطح بالا باشیم.

استان همدان که در دهه 80 و اوایل دهه 90 همواره با معرفی کشتی‌گیران نامدار در سطح جهان و المپیک، یکی از قطب‌های کشور به شمار می‌رفت، در چند سال اخیر با افتی فاحش روبرو و برای رفتن روی سکو در آوردگاهی مثل جام تختی هم با چالش مواجه بوده است.

در رقابت‌های امسال استان همدان هفت سهمیه در جام تختی داشت که در نهایت توفیق چندانی هم حاصل نشد و گوش‌شکسته‌های استان با کسب یک مدال نقره و یک مدال برنز به کار خود در چهل‌وسومین دوره مسابقات کشتی آزاد جام جهان پهلوان تختی پایان دادند.

در وزن 61 کیلوگرم سعید انوری از همدان در کشتی اول برابر داریوش حضرتقلی‌زاده ضربه فنی شد و با توجه به اینکه حریف کهنه‌کار مازندرانی از رسیدن به فینال بازماند، انوری خیلی زود با جام تختی وداع کرد.

در همین وزن سینا زندی از همدان در گام اول و در یک کشتی پر افت‌وخیز سجاد صالح‌پور را با نتیجه 11 بر هفت از میان برداشت و به دور بعدی رسید. در کشتی دوم زندی که از لحاظ بدنی خالی کرده بود، حرفی برای گفتن نداشت و با امتیاز عالی رقابت را به یاسین رضایی واگذار کرد تا به جایگاه هفتمی این وزن بسنده کند.

در وزن 65 کیلوکرم داریوش ولی‌زاده از همدان در دور اول با نتیجه 6 بر صفر به محمدرضا شاکری باخت. شاکری در این وزن به فینال رفت تا ولی‌زاده در گروه شانس مجدد به رقابت‌های خود ادامه دهد، اما او در گروه بازنده‌ها هم موفق نبود و 10 بر دو به علی علیزاده کشتی را واگذار کرد.

در 74 کیلوگرم هم علی کریمی از همدان در کشتی اول قافیه را به کشتی‌گیری ناشناس واگذار کرد و خیلی زود به جام تختی وداع کرد.

اما در وزن 86 کیلوگرم هادی وفایی‌پور بهترین نمایش را در بین کشتی‌گیران همدانی رقم زد. وفایی در یک طرف جدول قرار داشت و حسن یزدانی در طرفی دیگر تا خیلی زود پیش‌بینی شود این دو در فینال به هم خواهند رسید.

قهرمان جام دانکلوف از همدان در دور اول به قرعه استراحت خورد، اما در دور دوم شروعی طوفانی داشت و 10 بر صفر هانی فلاح را از میان برداشت. در نیمه‌نهایی 9 بر پنج سجاد غلامی را شکست داد تا خود را برای دیدار فینال برابر حسن یزدانی مهیا کند.

در دیدار فینال و برابر قهرمان پرآوازه جهان و المپیک، ابتدا هادی وفایی دو بر صفر پیش افتاد اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد حسن یزدانی خیلی زود به کشتی مسلط شد و در نهایت با نتیجه 12 بر دو وفایی را از میان برداشت تا بازگشتی شگفت‌انگیز به تشک داشته باشد.

در وزن 97 کیلوگرم اما بدترین قرعه برای کشتی‌گیران همدانی رقم خورد. جایی که هگمتانه دو نماینده داشت و در همان دور اول مهدی حاجیلوئیان و دانیال شریعتی به یکدیگر رسیدند تا یک نفر خیلی زود مجبور به خداحافظی با جام تختی باشد.

در این کشتی حاجیلوئیان با نتیجه هفت بر سه شریعتی را شکست داد. او در کشتی بعدی پنج بر سه علیرضا رکابی را برد تا حریف امیرعلی آذرپیرا در نیمه‌نهایی شود. در نیمه‌نهایی حاجیلوئیان برابر آذرپیرا حرفی برای گفتن نداشت و در یک کشتی ضعیف 11 بر یک شکست خورد تا شریعتی هم دستش از مدال کوتاه بماند.

اما حاجیلوئیان در شانس مجدد 10 بر صفر مجید کرمی را شکست داد و همراه با احمد بذری از مازندران مشترکا مدال برنز را به دست آورد.

با توجه به اینکه در وزن 86 کیلوگرم حسن یزدانی حضور خود در مسابقات جهانی بلگراد را قطعی کرد، حالا تنها امید کشتی استان همدان به هادی وفایی برای حضور در بازی‌های آسیایی 2023 است. البته با توجه به غیبت علیرضا کریمی در جام تختی، به نظر می‌رسد کادرفنی تا بازی‌های آسیایی 2023، یا با برگزاری مسابقات انتخابی یا با اعزام به تورنمنت‌های مختلف، کشتی‌گیر اعزامی به هانگژو را انتخاب کند که در هر صورت کار برای وفایی با توجه به حضور علیرضا کریمی عنوان‌‌دار جهان و المپیک کشورمان خیلی دشوار است.

در وزن 97 کیلوگرم هم اگرچه حاجیلوئیان مدال برنز جام تختی را کسب کرد، اما با توجه به اینکه به احتمال خیلی زیاد مجتبی گلیج مسافر مسابقات جهانی بلگراد خواهد بود و نفراتی مثل امیرعلی آذرپیرا و امیرحسین فیروزپور و حتی محمدحسین محمدیان مدعیان اصلی اعزام به بازی‌های آسیایی 2023 هانگژو هستند، پرونده کشتی‌گیران استان در این وزن برای حضور در مسابقات جهانی و آسیایی را هم باید مختومه بدانیم تا ناکامی بزرگ ورزش اول هگمتانه ادامه‌ داشته باشد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com