1397-07-191397-07-29bool(false) زنگ ورزش در مدارس چگونه مي‌گذرد؟ همدان پیام
 
 
یکشنبه - 29 مهر 1397 - شماره 3318
 
امروز : يكشنبه ، 29 مهر 1397

Today : Sun, October 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83411 تاریخ انتشار:  1396-10-10 - 05:45 تعداد بازدید:  93
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

زنگ ورزش در مدارس چگونه مي‌گذرد؟

ورزشی

در كشور ما، سال‌هاست در مورد بهبود كيفيت ساعات تربيت بدني در مدارس صحبت‌هاي زيادي مي‌شود. با كم و زياد كردن ساعات اين درس در هفته، مقدار امكانات مدارس، تجهيز معلمان ورزش و... آيا اين تغييرات توانسته تأثير مثبتي روي عملكرد بدني و ويژگي‌هاي آناتومي و فيزيولوژيكي دانش‌آموزان ما داشته باشد؟
در ابتدا ما بايد بدانيم اين تغييرات و مشكل‌يابي به وسيله چه كسي و چگونه شناخته مي‌شود و بازتاب آن چگونه مي‌باشد.
در اين ستون ما قصد داريم به كمي و كاستي‌ها و نقاط قوت و ضعف ساعات درس تربيت بدني در مدارس بپردازيم و با كمك كارشناسان و متخصصان اين رشته كه تعداد فارغ‌التحصيلان آن در گرايش‌هاي مختلف هر ساله به سرعت بالا مي رود و در استان ما تعداد آنها در مقاطع دكتري، ارش و... كم نيست، به ارائه پيشنهادهاي سازنده بپردازيم. به اميد اينكه اين انبوه پايان‌نامه‌هاي دفاع شده و در حال دفاع و مقالات متعدد علمي ـ پژوهشي، كنفرانسي، همايشي و... در داخل و خارج از كشور توسط جوانان كشورمان بتواند تغييري هرچند اندك در بهبود اين رشته حداقل در مدارس ما بگذارد.
سؤال اينجا پيدا مي‌شود كه آيا‌ آموزش‌وپرورش كه خود مسئول آموزش و ترويج علم است، به دانش كاركنان خود اهميت مي‌دهد يا خير؟
متأسفانه جواب واضح است، «خير». مسئولان اين حوزه با بي‌مهري مانع از ادامه تحصيل معلماني كه با هزينه خود و خارج از ساعات موظفي قصد ادامه تحصيل را دارند، مي‌شوند.
پس تربيت بدني چگونه مي‌تواند به همراه معلم ورزش كه هر روزه در حال پيشرفت است، حركت كند؟ با اين طرز فكر مسئولان، نمي‌تواند و نمي‌شود.
از اين بحث كه خارج شويم به معلماني مي‌رسيم كه سرشار از تحقيقات علمي در حوزه آموزش‌وپرورش هستند و با استفاده از آزمون هايي كه از خود دانش‌آموزان انتخاب شده‌اند روبه‌رو مي‌شويم، نتيجه اين تحقيقات علمي به كجا مي‌رسد؟ يك موضوع ورزشي يك يك تز علمي كه در يك مجله معتبر اروپايي به چاپ رسيده است، قطعاً حرفي براي گفتن دارد و سعي در ارتقاي زمينه مورد پژوهش را داشته است. ولي متأسفانه سيستم آموزش‌وپرورش كه تبديل به يك چرخه باطل شده است؛ «علم براي علم، بدون عمل» و علمي كه حتماً از به‌روز شدن معلمان هم جلوگيري مي‌شود!؟
براي حل مشكلات اين حوزه مانند هر بخش ديگر بايد به كاربردي‌ترين بخش آن يعني مدارس و معلمان زحمتكش سري زد! و مشكلات و مسيرهاي پيشرفت و بهبود اين درس را از آنان پرسيد. نه اينكه با نظر تعدادي مسئول كه پشت ميز نشسته‌اند، بخواهيم تغييرات مثبتي در اين حوزه ايجات كنيم و با سيري در تاريخ كشورهاي پيشرفته اين را به آساني مي‌توان درك كرد. ما در اين ستون از روزنامه با كمك معلمان ورزش و اساتيد و دانشجويان دانشگاه بوعلي‌سيناي همدان قصد به چالش كشيدن مشكلات اين درس در آموزش‌وپرورش را داريم. به اميد بهبود
* حسين ساكي
 دانشجوي دكتري تربيت بدني


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com