1401-02-171401-02-27bool(false) پس از 20 سال المپیک بدون همدانی‌ها همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : سه شنبه ، 27 ارديبهشت 1401

Today : Tue, May 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  117906 تاریخ انتشار:  1400-03-10 - 12:42 تعداد بازدید:  147
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پس از 20 سال المپیک بدون همدانی‌ها

نویسنده : سلیمان رحیمی

ورزشی


 رقابت های المپیک 2021 توکیو در حالی قرار است از تیر ماه در ژاپن کشور آفتاب تابان برگزار شود که پس از 20 سال این المپیک بدون همدانی ها برگزار می شود.
ورزش استان همدان در حسرت سهمیه المپیک سوخت و ورزشکاران استان که در پنج دوره گذشته نمایندگانی داشتند وحتی مدال آور هم بودند امسال باید از جعبه جادویی بازی ها را دنبال کنند و نمی‌توانند حضور فیزیکی در این رقابت بزرگ جهانی داشته باشد در حالی که ورزشکاران کشورمان برای حضور در بازی‌های المپیک 2021 توکیو تاکنون بیش از ۶۰ سهمیه کسب کرده اند.
کمتر از ۲ ماه دیگر تا آغاز بازی‌های المپیک 2021  توکیو زمان باقی مانده و تقریبا رقابت های کسب سهمیه روبه پایان است با این وجود ورزش استان همدان در حسرت کسب سهمیه المپیک باقی ماند و نتوانست سهمیه بگیرد و فرصت مهم حضور در این رویداد بزرگ جهانی را از دست داد.
همدان نسبت به 5 دوره‌های گذشته المپیک، ضعیف‌ترین عملکرد را به لحاظ کسب سهمیه به ثبت رسانده است.
نخستین حضور استان همدان در این آوردگاه بزرگ، در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی رقم خورد و منیژه کاظمی در رشته تیراندازی به عنوان عضو افتخاری، پرچم دارکاروان ورزش کشورمان بود.پس از سیدنی پای ورزشکاران استان همدان به المپیک ها بازشد وقهرمانانی چون مه‌لقا جام‌بزرگ در تیراندازی، آرمین تشکری در والیبال ،حمیدرضا زور آوند در پیاده‌روی،آرزو حکیمی در قایقرانی ، صادق گودرزی، میثم ‌مصطفی‌جوکار، سعید ابراهیمی ومسعود مصطفی‌جوکار در کشتی حضور پیدا کردند که حتی صادق گودرزی ومسعود مصطفی جوکار دو مدال نقره در کشتی کسب کردند.
حالا پس از چندین دوره حضور مستمر نمایندگان همدان در بازی‌های المپیک، کابوس وداع تلخ از کسب سهمیه المپیک توکیو ورزش استان را آزار می دهد وهیچ قهرمان استان نتوانست در این مسابقات سهمیه کسب کند.
شروع مدال‌آوری ورزشکاران همدانی در المپیک ها به سال ۲۰۰۴ وبه بازی‌های آتن یونان بازمی‌گردد که مسعود مصطفی‌جوکار در کشتی توانست به نشان نقره دست یابد و نخستین مدال المپیکی استان همدان را به دست آورد.
در المپیک ۲۰۰۸ پکن با وجود اینکه شانس برای مدال‌آوری میثم مصطفی جوکار و سعید ابراهیمی بالا بود، این موفقیت حاصل نشد تا دست همدانی‌ها از مدال در این مسابقات خالی بماند و در المپیک ۲۰۱۲ لندن صادق گودرزی دیگر کشتی‌گیر استان همدان توانست مدال نقره را کسب کند و مه‌لقا جام‌بزرگ در تیراندازی چهارم شد.آرزو حکیمی نیز تنها با ۱۷ سال سن به عنوان جوان‌ترین ورزشکار کشورمان در المپیک لندن نام گرفت اما مدالی کسب نکرد.
پرونده رقابت نمایندگان استان همدان در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل نیز با ناکامی در کسب مدال بسته شد.مه‌لقا جام‌بزرگ تیرانداز همدانی نیز برای دومین دوره پیاپی در المپیک حضور داشت و همانند المپیک لندن از رسیدن به مدال بازماند و حمیدرضا زورآوند نیز برای نخستین بار در پیکارهای المپیک حضور یافت و از نگاه کارشناسان عملکرد مطلوبی داشت.
در واقع ویترین المپیکی همدان از سال ۲۰۰۴ تاکنون ۲ نشان نقره در ورزش کشتی بود که مدال‌های کسب شده در این ورزش هم به تاریخ پیوست.
ورزش استان همدان باید با برنامه ریزی مدون به دنبال بازگشایی مسیری تازه برای رسیدن به المپیک باشد و برای المپیک 2024 امریکا خیز بردارد.
المپیک 2021  توکیو قرار است از یکم تا ۱۷ مرداد سال جاری برگزار شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com