سرپيچي از قانون حمايت از معلولان مجازات سنگين دارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 1 آبان 1399 - شماره 3882
 
امروز : يكشنبه ، 4 آبان 1399

Today : Sat, October 24, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84501 تاریخ انتشار:  1397-04-25 - 05:45 تعداد بازدید:  1265
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مديرکل بهزيستي خطاب به مديران دستگاه‌هاي اجرايي:
سرپيچي از قانون حمايت از معلولان مجازات سنگين دارد

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

ورزشی


به گفته حمید رضا الوند خوشبختانه در دولت اعتدال و توسعه علاوه بر پيگيري‌ مسئولان براي تصویب اين قانون، شاهد بوديم که بعد از 20 سال مستمري مددجويان افزايش يافت. مناسب‌سازي با جديت بيشتري دنبال شد، تأمين مسکن معلولان و خانواده‌هاي داراي معلول قوت گرفت.
وی ادامه داد: شايد شرايط کشور که در حوزه آسيب‌ها شاهد آن بوديم باعث شده باشد که نگاه مسئولان به مشکلات معلولان، کمي جدي‌تر شده باشد اما با تغيير رويکرد برخي دستگاه‌ها به سمت داشتن يک جامعه آرماني، اگر در گذشته شاهد نگاه اقتصادي دولت به مباحث بوديم امروزه نگاه فرهنگي و اجتماعي شکل گرفته است چنانچه توجه به حقوق شهروندي نيز از اين نوع نگاه مي‌باشد.
مديرکل بهزيستي استان همدان با تأکيد بر اينکه مسئوليت اجتماعي افراد آنها را مجاب مي‌کند که در همه امور سلامتِ اجتماعي خود را دخيل بدانند گفت: حتي صنايع هم با توليدات خود مي‌توانند سلامت اجتماعي مردم را تضمين کنند.
حميدرضا الوند اظهار کرد: بسياست‌هاي اجتماعي از چنان ظرافتي برخوردار است که مي‌توان آن را در همه ابعاد زندگي اجتماعي مردم ملاحظه کرد،
اگر در اين ارتباط غفلت شود هماني ميش‌و د که بايد سال‌ها در رفع آن تلاش کرد.
وي تصويب قانون جامع معلولان را اتفاق مبارکي دانست و گفت: هر چند طي يکي دو سال نمي‌توان انتظار داشت که اين قانون همه مشکلات را حل کند اما قانون از چنان جديتي برخوردار است که دستگاه‌ها را «موظف» به اجراي بندبند آن کرده و تخلف هر یک از دستگاه‌ها را هم مصداق جرم دانسته که دستگاه قضا تا برکناري مدير مربوطه با آن برخورد خواهد کرد.
الوند ادامه داد: با تصويب اين قانون در ستاد مناسب‌سازي استان همدان، امسال همه دستگاه‌ها را موظف کرديم که اقدام عملي خود در ارتباط با وظايفشان را گزارش دهند.
پس از اين صبحت‌ها بخش دوم نشست حميدرضا الوند، مدير کل بهزيستي استان همدان به پاسخ سوالات خبرنگاران اختصاص داده شد که در زير مي‌خوانيد:
 چه تعداد اورژانس اجتماعي در استان وجود دارد؟
در تمام شهرهاي بالاي 50 هزار نفر جمعيت استان، به جز فامنين (که زير 50 هزار نفر است) اورژانس اجتماعي فعال است.
 چگونه شد که مسئوليت مراکز معتادان متجاحر به بهزيستي سپرده شد رویکرد شما در این خصوص چیست؟
با توجه به تجربه موفق بهزيستي، اعتماد مردم و عملکرد آن در حوزه اجتماعي اين مسئوليت به بهزيستي سپرده و اعتبار آن پرداخت شد.
رويکرد ما در مراکز ماده 16 توانمندسازي و اشتغال افراد است. همچنین در اين ارتباط سم‌زدايي، فعاليت‌هاي ورزشي، تقويت مباحث فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي معتادان نيز مدنظر است.
 در زمينه‌ اشتغال‌زايي چه عملکردي داشتيد؟
سال گذشته هزار و 22 نفر از مددجويان با پرداخت 18 ميليارد و 500 ميليون تومان شاغل شدند، تعهد ما در بخش روستايي 357 نفر بود که براي 364 نفر شغل ايجاد شد در اين ارتباط پس از گزارش کار به مسئولان، درخواست راستي آزمايي داده شد که خوشبختانه مشخص شد همه اشتغال‌ها به ثمر رسيده بودند.
 مراکز مشاوره ژنتيک به چه کساني و چگونه خدمات مي‌دهند؟
به منظور پيشگيري از معلوليت مشاوره ژنتيک براي افراد تحت پوشش رايگان است. وقتي فرد معلولي متولد مي‌شود يک خانواده به شدت درگير مسائل او مي‌شود علاوه بر خانواده، نهادهاي ديگر هم درگير اين موضوع خواهند شد لذا پيشگيري بسيار کم هزينه‌تر از درمان است. در هفته بهزيستي هم مشاوره ژنتيک به صورت نيم‌بها براي عموم ارائه مي شود. سال گذشته 100 نفر از خدمات آزمايش ژنتيک با اعتبار 130 ميليون تومان استفاده کردند که از تولد 13 جنين معلول جلوگيري شد.
  مهمترين آسيب‌اجتماعي استان چيست؟
تصور عموم بر این است که مهمترین آسیب در استان اعتیاد است اما "اختلاف حادِ خانوادگي"، مهمترين آسيب اجتماعي همدان است که بعد از آن همسر آزاري و کودک آزاري رتبه‌هاي بعدي را دارند که البته علت اغلب آنها بيکاري و اعتياد است.
 چه تعداد پشت نوبتي براي تحت پوشش قرار گرفتن داريم؟
بهزيستي 5400 نفر پشت نوبتي دارد که مقرر شد از محل هدفمندي يارانه‌ها 2200 ميليارد تومان براي اين افراد در کل کشور در نظر گرفته شود که اگر اختصاص يابد همه را وارد چرخه حمايت مي‌کنيم.
 آخرين آمار تماس مراکز بهزيستي را اعلام فرماييد؟
تماس با مراکز مداخله در بحران 190 مورد، خدمات سيار اورژانس 3118 مورد، پايگاه خدمات اجتماعي 2289 مورد، مراکز کاهش طلاق 1212 مورد، مرکز کودک و خانواده 40 مورد، اورژانس 1،2،3 تعداد 3332 مورد بوده است.
 بهزيستي استان همدان چه تعداد مجهول‌الهويه را نگهداري مي‌کند؟
بهزيستي 337 معلول مجهول‌الهويه را در مراکز ويژه ساماندهي کرده است.
 تعداد مراکز مشاوره و ترک اعتياد را اعلام نماييد.
در استان همدان تا پايان سال 96 تعداد 40 مرکز ترک اعتياد فعال بود که 2 مورد آن در نهاوند و همدان مختص بانوان بود. همچنين 19 مرکز مشاوره روانشناختي، 1480 مرکز غيرحضوري، 11 خانه سلامت و يک مرکز مشاوره دولتي تحت پوشش بهزيستي هستند.
 معاونت توانبخشي چه تعداد معلول را تحت پوشش دارد؟
اين معاونت 30 هزار خانوار معلول را پوشش داده که 7/2 دهم جمعيت معلول کشور را در بر مي‌گيرد (در حالي که ميانگين آن در کشور 2/2 دهم است) خدمات اين معاونت شامل بيمه، هزينه تحصيل، خدمات بهداشتي، کمک توانبخشي، کاردرماني، گفتار درماني، فيزيوتراپي، کمک هزينه دانشجويي، کمک هزينه اياب و ذهاب است.
 علت اينکه در همدان معلوليت‌زايي زياد است چيست؟
ازدواج فاميلي مهمترين علت آن است. متأسفانه ازدواج فاميلي بدون درخواست مشاوره ژنتيک و مشاوره قبل ازدواج باعث معلوليت‌زايي شده است در همدان نگاه سنتي بر ازدواج حاکم است در حالي که با يک آزمايش مي‌توان از معلوليت زايي جلوگيري کرد.
 در خصوص برنامه‌هاي هفته بهزيستي بفرماييد؟
اين هفته تعداد 225 برنامه در تمام شهرستان‌‌ها اجرا مي‌شود همچنين 54 افتتاحيه در مراکز و موسسات زير مجموعه داريم. برنامه‌ها شامل ديدار با مسئولان، به صدا درآمدن زنگ بهزيستي در مهدها، تور خبري بازديد از مراکز ماده 16، بازديد کميته فرهنگي و پيشگيري از ماده 16 افتتاح آمادگي شغلي بهبود يافتگان، همايش روز دختر مسابقات ورزشي و کتابخواني و... است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com