غرق شدن بیش از ۱۰۰ نفر طی ۵ سال گذشته در همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132301 تاریخ انتشار:  1402-03-07 - 10:46 تعداد بازدید:  513
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

غرق شدن بیش از ۱۰۰ نفر طی ۵ سال گذشته در همدان

ورزشی


رئیس هیأت نجات غریق و غواصی استان همدان از غرق شدن بیش از ۱۰۰ نفر طی پنج سال گذشته در استان خبر داد و گفت: هفته اول خردادماه، هفته ملی پیشگیری از غرق شدگی است و شعار این هفته در استان "به امید سال بدون غریق" درنظر گرفته شده است.

یکم تا هفتم خردادماه، هفته ملی پیشگیری از غرق شدگی نام دارد که با همکاری فدراسیون نجات غریق و غواصی و جمعیت هلال احمر در زمینه فرهنگسازی و رشد اطلاعات عمومی درباره راهکارهای پیشگیری از غرق شدگی در حال اجراست که هر روز از این هفته به نام یک محیط آبی و خطراتش نامگذاری شده است.

استخرها و محیط‌های آبی خانگی با رویکرد آموزشی تابلوهای هشدار، کانال‌های انتقال آب با رویکرد آموزشی نجات ایمن، حوض، حوضچه و چاه با رویکرد آموزشی خودنجاتی، دریاچه‌ها و سدها با رویکرد آموزشی جلیقه نجات، سواحل و دریاها با رویکرد آموزشی مشاغل و فعالیت‌های آبی، استخر کشاورزی با رویکرد آموزشی خطرات آبزیان و رودخانه‌ها با رویکرد اکوزشی دمای آب، عناوینی است که برای یکم تا هفتم خردادماه به مناسبت هفته پیشگیری از غرق‌شدگی در نظر گرفته شده است.

جمال لطیفی، رئیس هیأت نجات غریق و غواصی استان همدان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به آیه شریفه ۳۲ سوره مائده که می‌فرماید هرکس نفسی را از مرگ برهاند تمامی مردم را از مرگ نجات داده است بنابراین کمیته پیشگیری از غرق شدگی در هیأت غریق‌نجات و غواصی استان همدان، سرآمد کمیته‌های این هیأت از لحاظ اهمیت اسن و در تلاش برای هم افزایی با دستگاه‌های ذیربط مانند مدیریت بحران، شرکت آب منطقه‌ای، اورژانس، هلال احمر، پلیس و ... است.
 
لطیفی تصریح کرد: شعار این هفته "به امید سال بدون غریق" درنظر گرفته شده و در همین راستا تلاش می‌کنیم، آموزش و روشنگری‌های مورد نیاز انجام شود که همکاری دستگاه‌های نامبرده را می طلبد و باید در نظر داشت که هزینه این فرهنگسازی، سرمایه گذاری برای حفظ جان و پیشگیری از هدررفت نیروی انسانی کشور است.

مصطفی اسفندی، رئیس کمیته پیشگیری از غرق شدگی استان همدان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به دو دهه سابقه در تیم‌های امدادونجات آبی و غواصی هلال احمر با ده‌ها عملیات غرق شدگی مواجه بودم و از نزدیک رنج خانواده های غرق‌شده را لمس کردم و نکته‌ حائز اهمیت این است که بیشتر مغروقان را جوانانی تشکیل می‌دهند که طبق فرمایشات رهبر انقلاب، سرمایه‌های کشور هستند.

اسفندی خاطرنشان کرد: با آگاه سازی جوانان و خانواده‌ها و به صدا درآوردن زنگ هشدار در ذهن جامعه و نصب بنرهای هشداری و آموزشی در مناطق پرخطر مانند سدها، دریاچه‌ها و مکان‌های آبی که خانواده‌ها برای تفریح از آنجا استفاده می‌کنند، می‌توان سهم بسزایی در پیشگیری از غرق شدن در آب ایفا کرد.

وی با اشاره به برگزاری مسابقه نقاشی بین کودکان کمتر از ۱۳ سال استان به مناسبت هفته هفته پیشگیری از غرق شدگی، بیان کرد: بیش از ۸۰ اثر به دست ما رسید و ۳۰ نفر نیز تجلیل شدند.

سیما سجادی، رئیس کمیته آموزش هیأت نجات غریق و غواصی هم در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: کمیته پیشگیری از غرق شدگی استان همدان، کارگاه‌ها و همایش‌هایی در جهت آگاهی رسانی از عوامل خطرزا و مناطق با ریسک بالا و راهکارهای پیشگیری از غرق شدگی را در اختیار سه گروه هدف یعنی کودکان، معلمان و والدین یا مراقبان کودکان ارائه خواهد داد.

سجادی ادامه داد: از آنجایی که آموزش، نقش کلیدی در کاهش آمار غرق شدگی در نسل‌های آینده خواهد داشت، آموزش مهارت‌های خودنجاتی، نجات ایمن و ایمنی آب در دستور کار کمیته پیشگیری و کمیته آموزش است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com