خانه عباد مهران اقامتگاه بومگردی می‌شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 19 بهمن 1401

Today : Tue, February 7, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110589 تاریخ انتشار:  1399-05-07 - 08:49 تعداد بازدید:  2588
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خانه صمصام نهاوند مرمت می‌شود
خانه عباد مهران اقامتگاه بومگردی می‌شود

ورزشی

 نهاوند- معصومه کمالوند- خبرنگار همدان‌پیام: خانه مرتضوي - روبه‌روي بازار معروف سنگ‌ميل‌خانه عليمراديان در خيابان شريعتي، خانه عباد مهران در خيابان گلشن و خانه بيات در خيابان فجر اسلام و خانه صمصام - واقع در پشت مسجد شهيدحيدري- از خانه‌هاي با بافت قديمي در شهرستان نهاوند هستند.
نماها و تزيين‌هاي اين خانه‌ها با ظرافت خاص و زيبايي منحصر به‌فرد، نقش داده شده كه شيوه‌هاي مختلف معماري در ساخت اين بناها و سردرهاي ورودي زيباي آن، سیمای خیره‌کننده‌ای را در مناطق مختلف نهاوند - كه بيشتر همان مركز شهر است- به جاي گذاشته است.
خانه‌هایی که برای دوران پس از خودش ناگفته‌ها و حرف‌های بسیاری دارند و روح زندگی در کالبد خشت به خشت آن از اصالت آن روزها می‌گوید.
امروزه هم اغلب این بناها، بنا به موقعیت برای کاربری‌های گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرند و کمک خوبی هم برای توسعه و تقویت زیرساخت‌ها و همچنین اقتصاد گردشگری هستند و هم ‌اینکه اصالت اولیه خود را حفظ کرده و گاهی هم خود مالکان به این کار اقدام می‌کنند و از تخریب و تبدیل آنها به برج‌های بلندبالا جلوگیری می‌شود.
از جمله این بناها، خانه صمصام است و برای ساماندهی، این خانه‌ها علاوه بر ارزش تاریخی باید در فهرست آثار ملی ثبت شوند.
زماني كه اين ساختمان در زمره آثار ملي ايران قرار گرفت هنوز داراي سكنه بود.
 كارشناسان میراث بر این باورند كه اين خانه با تغيير كاربري و مرمت آن مي‌تواند يك امتياز خاص براي جذب گردشگر در نهاوند باشد.
رئیس ميراث فرهنگي، صنايع‌‌دستي و گردشگري نهاوند با تأكيد بر ضرورت حفظ خانه‌هاي تاريخي و بناهاي ارزشي در نهاوند، مي‌گويد: بايد حيات را براي حفظ اين‌گونه آثار و ابنيه، در رگ‌ها و شريان‌هاي آنها به جريان انداخت و با تغيير كاربري و حمايت ميراث، حفظ آثار تاريخي حوزه گردشگري و ميراث فرهنگي تقويت خواهد شد و از طرفي هم اين خانه درصورت نبود مالك آن هم، حفظ و نگهداري مي‌شود و هم به‌عنوان يك فرصت و امتياز در جذب گردشگر و توسعه زيرساخت‌هاي جذب توريسم از آن استفاده مي‌شود.
محسن جانجان می‌افزاید: موقعيت گردشگري نهاوند يك اهرم توسعه مهم در اين شهرستان محسوب مي‌شود كه شرايط و ظرفيت‌هاي قابل توجه آن مي‌تواند سنگيني اين اهرم را در توسعه شهرستان آن‌هم در بحث گردشگري كه البته به توسعه وضعيت اقتصادي نيز كمك خواهد كرد، اثبات كند.

 ثبت خانه قاجاری در فهرست ملی
از خانه‌هایی که درفهرست ملی خانه قاجاری ثبت شده است، خانه صمصام در نهاوند است. صمصام از جمله بناهای ارزشمند شهرستان نهاوند با ۶۰۰ مترمربع مساحت در 2 طبقه در خیابان فجراسلام، پشت مسجد شهیدحیدری واقع شده است. سردر حیاط آن دارای تزئيناتي از نوع شاخ قوچی و بالای طاق با آجرچینی حصیری تزئین شده است.
دیوارهای اطراف حیاط دارای طاق‌نماهایی از نوع طاق رومی است و داخل آن با خاک سبز محلی اندود شده است که این فاز مرمت شامل اجرای اندود کاه‌گل در دیوار ضلع غربی، مرمت دیوار خشتی و آجری، برداشتن اندود کاه‌گل‌های فرسوده و... می‌شود.
قدمت این بنا به اواخر دوره قاجار می‌رسد که به شماره ۵۰۴۲ در سال ۱۳۸۰ به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسیده است.

 فاز سوم صمصام با صد میلیون
رئیس میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند در این‌باره می‌گوید: برای مرمت این خانه تاریخی وارد فاز سوم آن شده‌ایم که پیش از این ۲ فاز (بام‌سازی و مرمت جداره‌های خارجی) با هزینه ۸۰ میلیون اعتبار انجام شده است و فاز سوم آن هم با صد میلیون وارد مرحله اجرا خواهد شد.
محسن جانجان با بیان اینکه در خانه صمصام اقدامات متعدد دیگری هم باید انجام شود که در برنامه کاری درنظر گرفته شده است، گفت؛ موضوع مرمت این خانه از سال ۹۶ مورد بررسی و پیگیری قرار گرفته است.

حمام گلشن سفره‌خانه سنتی شد
جانجان همچنین با بیان اینکه مرمت و ساماندهی برخی خانه‌های تاریخی در قالب طرح مشارکت مالک با میراث انجام می‌شود، گفت: از این نمونه‌ها حمام گلشن نهاوند بود که به کمک مالک، مرمت و با حفظ ساختار اولیه و اصالت بنا به سفره‌خانه سنتی تبدیل شده است.

 خانه عباد مهران اقامت بومگردی می‌شود
رئیس میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند، خانه عباد مهران را هم از جمله مواردی مطرح کرد که مالک به‌عنوان متقاضی قرار است آن را به مکان اسکان و محل اقامت بومگردی تبدبل کند که با انجام مقدمات و گرفتن مجوز به مرحله اجرا خواهد رفت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com