۴۷ هزار نفر در همدان معاف از پرداخت مالیات هستند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 1 تير 1403

Today : Fri, June 21, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131142 تاریخ انتشار:  1401-12-28 - 13:37 تعداد بازدید:  652
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

۴۷ هزار نفر در همدان معاف از پرداخت مالیات هستند

ورزشیمدیرکل امور مالیاتی استان همدان گفت: از ۴۷ هزار فعال اقتصادی در همدان مالیات دریافت نمی‌شود و معاف از پرداخت هستند.

وجیه‌الله ذکوری در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه از ۴۷ هزار فعال اقتصادی در همدان مالیات دریافت نمی‌شود اظهار کرد: رویه مالیات ستانی در کشور تغییر یافته و دیگر به روش علی‌الراس نیست.

وی گفت: در حال حاضر بر اساس مستندات، مدارک، اسناد و اطلاعات مرتبط با گردش پوزها مالیات محاسبه و اخذ می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان تاکید کرد: وقتی مالیات بر اساس مستندات دریافت می‌شود دیگر فرقی ندارد که فردی در کجای کشور فعالیت کند و هرجا باشد بر اساس دفاتر و اسناد، مدارک، مستندات و قوانین موجود مالیات محاسبه و اخذ می‌شود.

وی گفت: محل استقرار افراد در دریافت مالیات مهم نیست و مهم آن چیزی است که چقدر سود کرده و بر اساس این مستندات مالیات گرفته شود.

ذکوری با بیان اینکه این اتفاق به سال ۱۳۹۴ برمی‌گردد که قانون مالیات‌های مستقیم اصلاح می‌شود افزود: سه سال زمان برد که سازمان مالیاتی رویه‌ای را پیش گیرد که تشخیص علی‌الراس حذف شود.

وی با بیان اینکه این طرح سال ۱۳۹۸ آغاز شد و سال ۱۴۰۱ دیگر پدیده‌ای به نام تشخیص علی‌الراس نداشتیم و مالیات بر اساس اسناد و مدارک اخذ شد عنوان کرد: در اظهارنامه‌ای که در سال ۱۴۰۱ برای سال ۱۴۰۰ گرفتیم، برای نخستین بار اظهارنامه‌ها تابعی از گردش پوزها و کارتخوان و سامانه معاملات فصلی  بود.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین معیار تشخیص مالیات میزان معامله‌ای است که از طریق دستگاه پوز یا سایر سامانه‌های اطلاعاتی به خصوص سامانه ۱۶۹ مکرر مشخص شده است گفت: ممکن است مالیات سال قبل فردی هزار تومان بوده و امسال با توجه به اینکه مالیات‌ستانی داده محور و هوشمند شده، تغییراتی داشته باشد که حتی کمتر نیز شود.

وی با تاکید به اینکه ممکن است مالیاتی فردی سال‌های قبل چون علی‌الراس بوده و هوشمند نبوده ۱۰۰ تومان شود و امسال ۵۰۰ تومان ادامه داد: عکس آن نیز صادق است و ممکن است مالیات سال قبل فردی ۵۰۰ تومان بوده و امسال ۲۰۰ تومان باشد و رویه متفاوت شده چون سوابق قبلا بر اساس برآورد بوده اما در حال حاضر بر اساس واقعیت است.

دریافت مبالغ واقعی مالیات در همدان

ذکوری با اشاره به اینکه بر اساس داده محوری و هوشمندسازی مالیات‌ها واقعی شده است گفت: وقتی اظهارنامه‌های سال ۱۴۰۰ را که مردم در خردادماه ارائه دادند، روند موجود نشان از دریافت واقعی مالیات را داشت و در بخش مشاغل و دیگر موارد اتفاقاتی افتاده بود.

وی با بیان اینکه در اظهارنامه‌های سال ۹۹ در همدان ۷۱ هزار نفر به ما اظهارنامه ارائه دادند که مالیات اخذ شده به صورت ابرازی ۵۹ میلیارد تومان بود گفت:  اظهارنامه سال  ۱۴۰۰، که خرداد ۱۴۰۱ دریافت شد ۱۰۸ هزار نفر را با ۱۸۰ میلیارد تومان ابراز مالیات شامل می‌شد.

مدیرکل امور مالیاتی همدان با تاکید بر اینکه مالیات ابرازی یعنی خود فرد مالیات را قبول دارد و می‌پردازد عنوان کرد: مالیات ابرازی در استان همدان در بخش مشاغل و کسبه ۲۰۱ درصد رشد داشته است، به طوری که داده‌محوری و هوشمندسازی باعث شده مردم اسناد و مدارک را درست ابراز کنند چون می‌دانند امور مالیاتی واقف به فعالیت آنهاست و کار خود را به درستی انجام خواهد داد.

ارتقای فرهنگ پرداخت مالیات در همدان

ذکوری با اشاره به اینکه این مالیات‌دهندگان قبول کردند چقدر درآمد داشته و چه میزان باید مالیات بپردازند گفت: رشد ۲۰۱ درصد مالیات ابرازی حاکی از ارتقای فرهنگ مردم در پرداخت مالیات است.

وی با بیان اینکه داده محوری و سیستمی بودن نیز تاثیر چشمگیری بر این امر داشته است ادامه داد: در اخذ مالیات فشاری بر طبقات پایین و کسبه جزء نبوده است به طوری که از ۱۰۸ هزار اظهارنامه دریافتی، اظهارنامه ۷۹ هزار نفر بدون رسیدگی مورد قبول بوده و تقریبا ۲۹ هزار مورد هم رسیدگی می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان تاکید کرد: از بین ۷۹ هزار مورد اظهارنامه مالیاتی که طبق تبصره ۱۰۰ توافق کردند و رسیدگی هم نخواهیم داشت، اظهارنامه ۴۷ هزار نفر با عدد صفر است یعنی اظهارنامه مالیاتی ۴۷ هزار نفر رسیدگی نمی‌شود ومعاف از مالیات می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مالیات ۱۱ هزار نفر بین یک ریال تا یک‌میلیون تومان است و بدون رسیدگی قبول خواهیم کرد خاطرنشان کرد: ۱۳ هزار نفر را بین یک تا ۵ میلیون تومان بدون رسیدگی قبول کردیم و برای ۵ هزار نفر هم بین ۵ تا ۱۰ میلیون است.

ذکوری با بیان اینکه مالیات ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیز بیش از ۱۰ میلیون تومان است که بدون رسیدگی قبول خواهیم کرد افزود: این اقدام نشاندهنده آن است که به کسبه جزء فشاری نیست و ۴۷ هزار نفر از طبقات پایین مالیات پرداخت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه افزایش مالیات به کسبه شناسنامه‌دار نیز فشاری نداشته است عنوان کرد: در حال حاضر طبق قانون دستگاه‌های پوز را به پرونده‌های مالیاتی الصاق کرده‌ایم و مالیات از این طریق دریافت می‌شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com