گرو گرفتن مدارک هویتی در مراکز اقامتی جرم است؟ همدان پیام
 
 
دوشنبه - 20 مرداد 1399 - شماره 3823
 
امروز : سه شنبه ، 21 مرداد 1399

Today : Tue, August 11, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96219 تاریخ انتشار:  1398-04-24 - 08:41 تعداد بازدید:  63
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گرو گرفتن مدارک هویتی در مراکز اقامتی جرم است؟

گردشگری


 قوانین مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه بر التزام حفظ مدارک هویتی تاکید دارد. سازمان ثبت احوال نیز با استناد به همین قانون، گرو گرفتن یا به وثیقه گذاشتن این اسناد را "جرم" دانسته است. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز سه سال پیش واحدهای اقامتی را از نگهداری مدارک هویتی مسافر، منع کرده است. با این وجود برخی هتل‌ها و مراکز اقامتی به بهانه کنترل‌های اداره اماکن نیروی انتظامی همچنان بر تداوم این تخلف محرز، اصرار دارند.
به گزارش ایسنا، شیوه‌نامه اجرایی ذخیره و ابطال اتاق در واحدهای اقامتی ایران، با هدف صیانت از حقوق مصرف‌کننده و آگاهی‌بخشی گردشگران، مسافران و دفاتر خدمات مسافرتی، تیرماه سال ۱۳۹۵ ابلاغ شد که ماده ۱۰ آن مشخص کرده است: «در صورت پرداخت وجه‌الضمان کافی برای تسویه‌حساب از سوی میهمان، واحدهای اقامتی حق نگهداری مدارک هویتی ارائه شده را نداشته و پس از رؤیت و احراز هویت میهمان، باید مدارک را به صاحب آن مسترد کنند.»
 تبصره این ماده هم تاکید کرده است: «درباره میهمانان داخلی یا خارجی که در قالب تور و از طریق دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی در واحدهای اقامتی پذیرش می‌شوند، ضمانت‌های مالی لازم به منظور جبران خسارات احتمالی وارده از سوی میهمان و یا ارائه‌ی خدمات اضافی، باید از سوی دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی مربوطه به واحد اقامتی ارائه شود. در هر صورت واحد اقامتی به نگهداری مدارک هویتی میهمانان تور مجاز نیست.» قانون تخلفات، جرایم و مجازات‌های مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه که دهم مردادماه ۱۳۷۰ به تصویب نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید، نیز به التزام افراد به حفظ اسناد هویتی تاکید دارد.
مدیر کل وقت سجلی سازمان ثبت احوال سال ۱۳۹۱ در مصاحبه‌ای با استناد به این قانون، تاکید کرده بود که شناسنامه یک سند هویتی با ارزش است و گفته بود: اگر فردی شناسنامه و اسناد سجلی خود را در بیمارستان یا جای دیگری به عنوان وثیقه قرار دهد، هم خودش مجرم است و هم کسی که شناسنامه را قبول کرده است.
مدیرکل وقت روابط‌عمومی ثبت احوال کشور هم سال ۱۳۹۳ با ارجاع به قانون تخلفات، جرایم و مجازات‌های مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه، بار دیگر تاکید کرده بود که ودیعه گذاشتن شناسنامه و کارت شناسایی ملی در هر مکانی برای صاحب شناسنامه و گیرنده آن جرم محسوب می‌شود.
با این وجود مراکز اقامتی پس از گذشت سه سال از صدور دستورالعمل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حدود ۲۸ سال از تصویب قانون اسناد سجلی و شناسنامه‌ای، همچنان پای اداره اماکن نیروی انتظامی را وسط می‌کشند و از اجرای این قانون خودداری می‌کنند.
سرهنگ داوود افتخاری، رئیس اداره بررسی صلاحیت پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا، در نشست فصلی اتحادیه میهمانپذیرهای استان تهران، «ضوابط اماکن نیروی انتظامی» در موضوع اقامتگاه‌ها را با استناد به ماده ۱۷ نظام صنفی تشریح و شرایط پذیرش مسافران دارای صیغه‌نامه، زنان و کودکان تنها، زوج‌ها و اتباع خارجی در اماکن اقامتی را شفاف‌سازی کرد و تاکید ناجا را بر پذیرش مسافر در مراکز اقامتی در هر شرایطی دانست. در این ماده که به جزئیات آن اشاره شد، هیچ بندی مشخصا به ضرورت و یا الزام نگهداری از مدارک هویتی در مراکز اقامتی، نپرداخته است.
جمشید حمزه‌زاده، رئیس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران، سال گذشته به دنبال کارشکنی برخی مراکز اقامتی از دستورالعمل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره بهانه‌جویی برخی هتل‌ها درباره نگه داشتن اسناد هویتی به خاطر نظارت‌های ناگهانی ماموران اداره اماکن نیروی انتظامی، گفته بود: ‌این اداره کاری به مدارک هویتی ندارد، چون اطلاعات و مشخصات همه مسافران در سیستم هتل‌ها ثبت می‌شود. وقتی مسافر احراز هویت شده دیگر لزومی ندارد این اسناد نزد هتل باقی بماند. ضمن این‌که مسافران خارجی به گذرنامه خود نیاز دارند و هتل نمی‌تواند آن‌ها را گرو نگه دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com