1403-03-251403-04-04bool(false) اقدام برای ایمن‌‌سازی بازار همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132709 تاریخ انتشار:  1402-03-28 - 10:21 تعداد بازدید:  579
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با دستور دادستان انجام می‌شود
اقدام برای ایمن‌‌سازی بازار همدان

گردشگری


ایمن سازی و مرمت بازار فرش در اولویت کار دستگاه های ذی ربط قبل از حضور نمایندگان یونسکو قرار گیرد.

دادستان همدان، با بیان این مطلب در بازدید دو ساعته از بازار فرش همدان (سرای روحانی و قیصریه) تاکید کرد: ایمنی این بازار و دغدغه مغازه داران و خانواده هایشان منطقی و صحیح است و باید هرچه سریعتر رفع خطر شود.

حسن خانجانی افزود: از این رو باید هرچه سریعتر دستگاه های متولی از جمله میراث فرهنگی، شهرداری، نیروی انتظامی و مهمتر صاحبان مغازه ها در تعاملی دوستانه و سازنده و همفکری با یکدیگر و با یک وحدت رویه شرایط را برای ایمنی بازار فراهم سازند.

خانجانی به دستگاه های مرتبط دستورداد: تا این بخش از بازار نیز رفع خطر و ایمن شود و مکان، از زباله ها و دیگر نخاله ها تخلیه شود.وی با بیان اینکه نباید عرش بازار فرش به فرش بیاید، ابراز امیدواری کرد: با همکاری نهادهای مسوول و مغازه داران رونق سابق با افزایش صادرات به این بازار بازگردد و مرهمی بر اقتصاد و معیشت تنگ مردم شود.

دادستان همدان  عنوان کرد: بخشی از بازار به نام سرای روحانی جدای از بازار سنتی (قیصریه) است و در حدود پنجاه شصت سال قدمت دارد و در سازه آن از فلز استفاده شده، بنابراین طبق وعده اداره کل میراث فرهنگی، امور گردشگری و صنایع دستی، مغازه داران می توانند با اخذ مجوز به راحتی دست به مرمت محل کار خود بزنند و البته شهرداری نیز باید به وظیفه قانونی خود عمل کند.

وی تأکید کرد: بهتر است این اقدامات در اسرع وقت انجام گیرد تا همان گونه که میراث فرهنگی عنوان کرده؛ شرایط برای جلب نظر نمایندگان و بازرسان یونسکو و در نهایت ثبت جهانی بازار مهیا شود.

وی همچنین در بازدید از کاروانسرای زغالی در دل بازار تاریخی همدان، که به محلی به مانند زباله دانی بزرگ تبدیل شده، گفت: مشاهده این همه زباله و یا وسایل کارکرده و خراب، زیبنده شهر و مردم با فرهنگش نیست و به طور قطع می تواند مانعی بزرگ بر سر راه جهانی شدن بازار باشد.

به گزارش همدان پیام ، پرونده ثبت‌جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» به منظور درج در فهرست میراث‌جهانی بهمن ماه سال 1401 تحویل یونسکو شدو قرار است در آینده نزدیک ارزیابان یونسکو برای صحت سنجی اطلاعات پرونده راهی همدان شوند .

این پرونده گستره‌ای از محوطه باستانی هگمتانه بخشی از بازار تاریخی ، میدان مرکزی شهر، بازار تاریخی همدان، آرامگاه بوعلی‌سینا و خیابان‌های تاریخی این محدوده را شامل می‌شود.

بخشی از بازار فرش همدان که در مسیر پرونده قرار دارد واقع در خیابان اکباتان این شهر از دوره حکومت قاجاریه همچنان فعال می باشد و در بین بهترین بازارهای فرش ایران زمین قرار دارد، این مجموعه ای از سراهای تاریخی با نام های سرای روحانی، قیصریه و قیصریه نو می باشد که در آنها انواع و اقسام فرش های دستباف با طرح های زیبا و مینیاتوری به علاقه مندان و خریداران عرضه می شود، سرای قیصریه نو که درب اصلی آن در کاروانسرای گمرک قرار دارد از مهم ترین بخش های این محل می باشد.

غرفه های این بازار توسط بومیان همدانی اداره می شود که در بین آنها بخش های دیگری همچون رفوگری، رنگرزی و تابلو فرش هم دیده می شود، در سال ۱۳۴۹ خورشیدی حمام این بازار با تغییر کاربری به نام سرای روحانی بخش دیگری از فروش فروشی ها را در خود جای داد، این محل دو طبقه مملو از فرش های نفیس ایرانیست، سرای قیصریه آخرین بخش از این جاذبه می باشد .

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com