غفلت آژانس‌های همدان از کسب درآمد گردشگری کودکان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85319 تاریخ انتشار:  1397-07-17 - 00:42 تعداد بازدید:  140
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از پایلوت گردشگری کودک پول درآورید
غفلت آژانس‌های همدان از کسب درآمد گردشگری کودکان

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

مریم مقدم
 سال گذشته در یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی گردشگری که  ازدر بهمن ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد  از سوی مسئولان کشوری در سازمان میراث فرهنگی کشور پیشنهاد شد، که همدان به صورت ویژه به عنوان پایلوت گردشگری کودک و خانواده تعیین شود . این انتخاب شاید بر اساس سابقه همدان در برگزاری رویدادها و جشنواره‌های حوزه کودک و نوجوان، جشنواره‌های فیلم و تئاتر، چهار فصل بودن و نزدیکی به مرکز کشور رقم خورد . در نمایشگاه تهران هم سال 96 سالن گردشگری کودک و خانواده به همدان اختصاص پیدا کرد .
در آنزمان از نگاه مسئولان کشوری  انتخاب همدان به عنوان پایلوت سالن گردشگری کودک و خانواده در نمایشگاه بین المللی گردشگری قرار بود  ظرفیت مناسبی برای معرفی همدان شود البته که در جذب مخاطب ویژه در آن نمایشگاه همدان موفق ظاهر شد و توانست جامعه مخاطب حاضر در این رویداد را به سمت خود بکشاند اما پس از آن اتفاق خاصی برای گردشگری همدان رخ نداد 
گردشگری کودک در بازارهای مهم حوزه گردشگری چند سال است به صورت تخصصی مورد توجه قرار گرفته و مدارس طبیعت، آژانس های مسافرتی و میراث فرهنگی توجه ویژه ای را به بحث گردشگری کودک داشته اند  اما متولیان امور از کسب درآمد از این مقوله غافل مانده اند  .
کارشناسان حوزه بازاریابی بر این باورند در چند سال اخیر گردشگری کودک به دلایل اجتماعی و اقتصادی مهمی که همراه خود دارد مورد توجه سیاست گذاران قرار گرفته و علاوه بر تهیه پکیج های تور مناسب و درآمد زا برای کودکان به سمت خلق مکان ها و فضا های مختص کودکان مانند مدارس طبیعت و... نیز حرکت کرده اند و در ایران هم در بعضی از شهر ها به صورت تدریجی به پتانسیل غنی این بازار توجه شده است اما هنوز همدان از این مهم غافل است و این باور وجود ندارد که به واقع می توان از پایلوت گردشگری کودک پول درآورید.

 

 نیاز به گردشگری کودک
سینا محمد زاده کارشناس حوزه بازاریابی معتقد است : امروزه بیش از هر زمان دیگر فقدان تورهای گردشگری برای کودکان و نوجوانان در رده های سنی مختلف حس می شود که اگر خلاقانه در همدان این مهم را بنا گذاریم می توانیم شاهد بازخوردهای اقتصادی و رفتاری در آینده نزدیک باشیم . سفرهایی که می توانند با اهداف مختلف آموزشی و تفریحی در قالب فعالیت هایی چون نمایش و قصه گویی، بازی های گروهی، کارگاه های آموزشی و... نکات بسیاری را به کودکان منتقل کند. وی می گوید : نیاز به توجه به گردشگری کودک پس از انتخاب همد ان به عنوان پایلوت گردشگری کودک  به دنبال تغییراتی که در ساختار اجتماعی کشور رخ داده ؛ لازم است آرام آرام شکل گیرد . از نگاه این کارشناس ، امروز تغییراتی همچون تغییر سبک زندگی در ایران، تبدیل خانواده های گسترده به خانواده های هسته ای، رشد فزاینده مهاجرت و شهرنشینی، گسترش آپارتمان نشینی، فقر حرکتی کودکان و پدیده ای به نام “سندرم دوری از طبیعت” و بسیاری عوامل دیگر که موجب شکل گیری چنین نیازی در جامعه شد و ایده سفر و به ویژه طبیعت گردی کودکان را به راهی برای رفع گوشه ای از این دست نیازها تبدیل کرد.
 بازار پر سود
فلیپ کاتلر در کتاب آخر خود با عنوان حرکت از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال عنوان می کند که سه بخش کودکان،زنان و شهروندان بومی از مهم ترین و پر سود ترین بازارهای عصر دیحیتال هستند که حاضرند برای محصول و خدمات مورد انتظار خود راحت و بدون دغدغه پول خرج کنند .به همین خاطر سرمایه گذاری در بازار کودک از اهمیت به سزایی برخوردار است .
و آژانس ها و کسب و کارهای حوزه گردشگری عقلایی است برای این بخش بازار و استفاده از پتانسیل های حوزه ی گردشگری امادگی لازم را داشته باشند .
 گردشگری کودک و مفاهیم شکل نیافته
حمیرا محب علی کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم در این زمینه میگوید : به عنوان سازمان جهانی گردشگری در تعریف گردشگری و گردشگر، شرط سنی قایل نیست . بنابراین ،کودکان هم می توانند بخشی از جامعه گردشگری یا گردشگران محسوب شوند ؛ اگر چه نیاز به همراهی بزرگترها دارند . اما آیا اینکه بتوان گردشگری کودک را به عنوان شاخه ای از گردشگری به حساب آورد، مبحثی است که نیاز به تامل بیشتری دارد . پیدایش شاخه های گردشگری به شکلی که در مراجع و منابع مربوط به این رشته به روی کاغذ آمده و در تقسیم بندی های گردشگری جای گرفته است بر اساس  شاخصه های زیر شکل می گیرد :
1-به طور معمول نوع و خصوصیات مقصد است که گردشگری را به شاخه های مجزا تفکیک می کند ، نه نوع گردشگر.
2- نوع  تجربه تدریجی در بازدید از مکان هایی خاص ، در نهایت شکل خاصی از گردشگری را پدید می آورد.
3-نیاز ، انگیزه ،گرایش به بازدید از مکانهایی خاص با خصوصیات مشترک ، نوع گردشگری را تعیین می کند.
بنابر این اگر تقسیم بندی گردشگری را بر اساس نوع مقصد در نظر بگیریم ، گردشگری کودک در مقوله تقسیمات گردشگری نمی گنجد اما اگر در کنار برخی از شاخه ها ی مفهومی تر مثل گردشگری جوانان، گردشگری سالمندان و ...یا به عبارتی تقسیم بندی بر اساس نوع گردشگر قرار دهیم، آن وقت گردشگری کودک را می توان به عنوان شاخه ای از گردشگری به حساب آورد
 گردشگری کودک و آموزش
شاید یکی از مواردی که همه به آن اذعان دارند این است که ما نه تنها در همدان بلکه در ایران هیچ سیستم آموزشی مناسبی برای گردشگری کودک نداریم  ، چرا که به قول بیکن بزرگ :سفر نوعی دیگر از آموزش است و این به آن معناست که اگر قرار است در حوزه جذب گردشگر موفقیتی را حاصل کنیم لازم است با ارتقای سطح آموزش در موزه گردی و پرورش کودکان گردشگر سیستم متمایزی را ایجا کنیم 
به همین خاطر گردشگری کودک به خاطر ماهیت و ذات آزاد و رهایی که دارد و نداشتن وابستگی به آموزش رسمی این اجازه را به کودک می دهد که در حین سفر و بدون القای هر گونه تفکر قالبی و از پیش تعیین شده با نگاهی مبتنی بر تحربه آن چه را که احساس می کند درست است یاد بگیرد این همان بستری است که ما در همدان می توانیم آن را ایجاد کنیم ولی تا امروز از آن غافل مانده ایم
امروزه تحقیقات بسیاری در زمینه گردشگری کودکان انجام گرفته که حاکی از تاثیرگذاری سفر در آموزش و پرورش کودکان است. گفته می‌شود گردشگری کودکان نقش بسزایی در شادابی، سلامت و تندرستی کودکان ایفا می‌کند. تجربه ارتباطات تازه و بازی‌ های گروهی موجب ارتقای مهارت‌ های اجتماعی و عاطفی آنان شده و حضور در گروه، بر گسترش روحیه مسوولیت‌پذیری و همکاری آنان بسیار تاثیرگذار است. اکتشاف و مشاهدات عینی و تجربه حضور در محیط‌های مختلف شهری و طبیعی موجب افزایش پایداری اطلاعات عمومی آنان شده و علاقه به یادگیری را در کودکان افزایش می‌دهد.
گردشگری کودکان در کشورهای مختلف جهان نه تنها در قالب سفرها و اردو های مدارس بلکه در قالب خدمات تورهای تخصصی کودک و نوجوان، توسط تورگردانان و آژانس‌های مسافرتی مختلف ارائه می‌شود که راهنمایان، قصه‌گوها و طراحان بازی‌های گروهی و نمایشی، ویژه کودک و نوجوان این تورها را همراهی می‌کنند. مقاصد مختلف نیز از جمله کمپ‌های آموزشی، موزه ها، مراکز فرهنگی- ورزشی و تفرجگاه‌ها فضای خود را جهت حضور کودکان و نوجوانان آماده‌ و طراحی کرده‌ و رویدادهای ماهانه و سالانه برای مخاطبان خود تدارک می‌بینند و این مهم هنوز در همدان مورد برنامه ریزی قرار ندارد .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com