لالجین جهانی نتوانست جایگاه جهانی خود را پیدا کند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 14 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132549 تاریخ انتشار:  1402-03-21 - 10:33 تعداد بازدید:  413
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

امام جمعه همدان در دیدار با هنرمندان و پیشکسوتان صنایع‌‌دستی استان:
لالجین جهانی نتوانست جایگاه جهانی خود را پیدا کند

نویسنده : اکرم چهاردولی

گردشگری

 
صنایع‌دستی استان نیازمند بسته‌بندی شکیل است


روز جهانی صنایع دستی فرصتی فراهم کرد برای دیداری که بین هنرمندان صنایع دستی استان همدان با نماینده ولی فقیه رقم خورد ، دیداری که محوریت بحث و گفتگوهای آن به شهرهای جهانی صنایع دستی در استان ، میزان اشتغال و شیوه بسته بندی و بازار خرید و فروش و حمایت از هنرمندان اختصاص پیدا کرد .

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در دیدار با برخی هنرمندان و پیشکسوتان صنایع دستی  بر اهمیت و ضرورت هنر و جایگاه تاثیرگذار صنایع دستی در معرفی ظرفیت‌های هنری استان تاکید کرد و گفت :  لالجین سالهاست صاحب عنوان شهر جهانی شده است اما متاسفانه نتوانسته است جایگاه خود را آنگونه که شایسته است درعرصه جهانی پیدا کند و این مهم نیازمند تلاش بیشتراست تا این شهر جهانی بتواند جایگاه خود را پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله شعبانی در ادامه گفت : مانند سفال لالجین را در کشور نداریم و استان همدان با لالجین در هنر سفالگری  برجسته است.از لحاظ تولید ثروت در حوزه صنایع دستی با سفال باید کار کنیم و این مهم  قابل تامل است که وقتی گردشگر در لالجین برای خرید سفال مراجعه کند ببیند که تولیدات کشور چین به خریدار عرضه میشود .توجه داشته باشیم  اگر صنایع دستی ما منجر به تولید ثروت نشود هنرمند برای تولید ترغیب نمیشود .

امام جمعه همدان از عرضه صنایع دستی به خریدار بدون بسته بندی مناسب اظهار تاسف کرد و گفت : متاسفانه شاهد این هستیم که در لالجین اجناس چینی با بسته بندی شکیل اما تولیدات ارزشمند هنرمندان بومی و سفالگر با بسته بندی ناشایست  به خریدار ارایه میشود که این مهم نیازمند توجه است.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی در این دیدار به جایگاه متمایز صنایع دستی استان همدان در کشور اشاره کرد و گفت : صنایع دستی استان همدان در ردیف نخستین هاست و ما شبیه منبت ملایر و سفال لالجین در کشور نداریم. تولید  ثروت از صنایع دستی برای استان یک مقوله مهم است و این به آن معناست که باید از لحاظ تولید ثروت در حوزه صنایع دستی استان همدان با برنامه ، هدفمند بیش از پیش کار کنیم .

امام جمعه همدان به آمار ۴۵هزارنفر  اشتغال در صنایع دستی همدان اشاره کرد و گفت : این آمار میزان کمی نیست و بسیار امید بخش است اما یکی از مشکلات جدی همین تعداد قابل توجه هنرمند صنایع دستی در استان همدان نبود بازار کار است و  باید توجه داشته باشید ایجاد بازارچه صنایع دستی و تعامل هنرمند با بازار و مشتری  یک نقطه قوت برای اقتصاد استان همدان  به حساب می آید.

وی به ضرورت تشکیل اتاق فکر صنایع دستی در استان نیز تاکید کرد و گفت :  اگر این اتاق فکر تشکیل و نقطه ضعف ها طرح و پیشنهادات مورد پیگیری قرار گیرند میتواند در حوزه صنایع دستی تاثیرگذار باشد .

اتاق فکر صنایع دستی که شکل گرفت باید خروجی های مطلوب داشته باشد  یکی از نکات که در سند فرهنگی ما وجود دارد اشتغال و تولیدات هنری و حمایت از تولید کنندگان هنری است  که می‌تواند شامل خروجی های اتاق فکر های صنایع دستی استان همدان باشد  . خروجی اتاق فکر صنایع دستی استان میتواند در شورای فرهنگ عمومی و شورای اداری هر ماه ارایه شود  چرا که به ویژه شورای اداری هر ماه می‌تواند مجاری پیگیری خروجی های اتاق فکر صنایع دستی استان همدان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی تاکید کرد : بازار فروش تولیدات هنرمندان نیازمند حمایت است ، نباید شاهد این باشیم که  حمایت  از صادرات در چین به صورتی  پیش رفته است که که بازار لالجین  در ایران هم حتی  که  مکان اصلی فروش صنایع دستی است  به بازار آنها تبدیل شده است .

 تقویت اشتغال صنایع دستی شاخه‌های کارآفرینی را پویا  می کند

مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در این نشست گفت : 80 رشته و 750 فروشگاه در حوزه صنایع دستی استان فعال است. سرمایه گذاری در صنایع با سرمایه بسیار اندک کلید میخورد این درحالی است که همین میزان اشتغال آورده اقتصادی مطلوبی دارد و می تواند در بازار فروش نیز ارزش افزوده قابل توجهی داشته باشد.

محسن معصوم علیزاده گفت :  در سال گذشته 27 میلیون دلار صنایع دستی از استان همدان صادر شد این میزان صادراتی است که از مبادی رسمی در استان صادر شده است که  اگر بخواهیم میزان صادرات غیررسمی را هم در نظر بگیریم می توان گفت 40 میلیارد دلار ارزش صادرات غیررسمی ما در سال گذشته از استان همدان به بازارهای بین المللی بوده است.

معصوم علیزاده عنوان کرد : فضایی که صنایع دستی به عنوان حلقه واسط بین هنرمند و بازار ایجاد می کند می تواند چرخه اقتصادی را شکل دهد که بر توسعه تأثیرگذار است.تولیدات صنایع دستی هم از لحاظ تزئینی و هم از لحاظ کاربردی از جمله موارد تأثیرگذار هستند به گونه ای که  33 هزار کارگاه و 45 هزار شاغل در حوزه صنایع دستی هم اکنون در استان همدان فعال هستند.

وی به آمار مطلوب صنایع دستی اشاره کرد و گفت : تقویت میزان اشتغال صنایع دستی می تواند در شاخه های اشتغالزایی استان همدان تأثیر بسزایی داشته باشد و می تواند شاخه های کارآفرینی را پویا کند. یکی از شاخه های تأثیرگذار در حوزه توسعه گردشگری صنایع دستی است به گونه ای که این هنرهای تولیدی می توانند جاذب گردشگر باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت : گردشگران می توانند پس از روبه رو شدن با سیمای جذاب صنایع دستی به مخاطبان همیشگی برای سفر به استان تبدیل شوند . صنایع دستی هویت استان است این داشته های با ارزش میراثی هستند که سینه به سینه از مادران ما به فرزندان منتقل شده اند ، پس حفظ آنها از ارزش بالایی برخوردار است.

وی گفت : صنایع دستی بر اساس فرهنگ و اعتقادات هر منطقه ای شکل می گیرد و صنایع دستی ایران امروز بر اساس داشته های ارزشمند اعتقادی ما شکل گرفته است.

 جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان استان همدان صبح روز گذشته به مناسبت گرامیداشت هفته صنایع دستی به دیدار  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان رفتند. دراین نشست جمعی از هنرمندان و پیشکسوت  فعال همدانی  در رشته های منبت  ، سفال ؛ چرم و هنرهای دیگر  حضور داشتند که به بیان نظرات آسیب شناسی و دیدگاه ها با محوریت حمایت از هنرمند و بازار فروش تولیدات هنری  ، اهمیت پیوست فرهنگی در اجرای پروژه ها و برنامه های استانی ، ضرورت توجه و حمایت از هنرمندان استان  ، حمایت از بسته بندی صنایع دستی و بیمه و بازار فروش پرداختند . آنها در ادامه به بحث و تبادل نظر در حوزه تولید و فروش صنایع دستی  با هدف هم افزایی در حوزه حمایت از هنرمندان پرداختند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com