1399-04-081399-04-18bool(false) فریاد بی صدای صنایع‌دستی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 18 تير 1399 - شماره 3796
 
امروز : چهارشنبه ، 18 تير 1399

Today : Wed, July 8, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  94713 تاریخ انتشار:  1398-03-21 - 08:42 تعداد بازدید:  116
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فریاد بی صدای صنایع‌دستی

گردشگری

با وجود اینکه این روزها زندگی جوامع بشری همراه با تکنولوژی پیش‌ می‌رود اما صنایع‌دستی نه توان رقابت با تکنولوژی را دارد و نه می‌خواهد که صنعتی شود، زیرا هویت آن به دست‌ساز بودنش است اما همین پیشرفت علم ممكن است منجر به خاموشی این هنر شود، كمااينكه برخی از هنرها نيز منسوخ شده است.
به گزارش فارس ، 20 خردادماه روز جهانی صنایع‌دستی است، همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین که بیشتر به عنوان شهر گردشگری شناخته شده است در صنایع‌دستی نیز حرف‌ زیادی برای گفتن دارد و از گذشته تاکنون رشته‌های مختلفی با هنر دست مردمان این دیار ساخته و پرداخته شده است.
اما از گذشته تاکنون بسیاری از رشته‌ها منسوخ و از بین رفته و رشته‌هایی نیز وجود دارد که طی سال‌های متمادی وارد عرصه شده‌اند.از زمان‌های گذشته همدان دارای مشاغلی با استادکاران ماهر در صنایع‌دستی بوده که برخی از این اساتید هنر همچنان در این عرصه فعال هستند و برخی با از بین رفتن کاربرد رشته صنایع‌دستی شغل خود را نیز از دست داده‌اند.
چرم و انواع مصنوعات چرمی، مرواربافی، سفالگری، میناکاری روی سفال، ترمه‌دوزی، قاب‌‌سازی، مبل و منبت، طلاکوبی روی شیشه، گلیم‌‌بافی، فرش‌بافی، سبدبافی، منبت‌کاری، حلبی‌سازی و سنگ‌تراشی از جمله صنایع دستی استان است که هنرمندان با دستان توانمند خود به خلق آنها می‌پردازند.
دیگر هنرمندان با اهتمام در این زمینه به استادان چیره‌دستی تبدیل شده و آثار منحصر به فردی از خود خلق می‌کنند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.صنایع‌دستی جدا از ویژگی‌‌های هنری‌اش، می‌تواند عامل بسیار مهمی در جذب گردشگر و توریسم به استان باشد و از سوی دیگر منبع درآمد و اشتغالزایی برای صنعتگران هنرمند باشد اما با گذشت زمان و رفع برخی از نیازهای افراد در زندگی روزمره، برخی از این رشته‌های صنایع‌دستی حذف شد.پالان‌دوزی، مسگری، چلنگری، موتابی، حلبی‌سازی، چاقوسازی، قفل‌سازی و... از جمله رشته‌هایی است که دیگر رونق گذشته را ندارند و هنر هنرمندان این رشته‌ها رو به فراموشی رفته است.
 چلنگری
چلنگری، آهنگری به سبک محلی است که در آن اشیای سبک‌ وزنی مانند میخ‌طویله، میخ سرکج، نیم‌ذرع بزازی، انبر و سیخ و سه‌پایه‌ آهنی، زنجیر و سیخانک، منقل آهنی، چفت‌ و‌ ریزه، تملیک، اسکنه، مقار، جوالدوز و امثال این‌ها ساخته می‌شود.
 حلبی‌سازی
حلبی‌سازی یکی دیگر از رشته‌های صنایع‌دستی است که از گذشته کاربرد زیادی در زندگی مردم داشت و بسیاری از نیازهای آنها از این صنعت تأمین می‌شد.در گذشته حلبی‎سازی طرفداران زیادی در استان داشت و وسایل متعددی از آن ساخته می‌شد که با گذشت زمان این هنر در استان از رونق افتاد.
 پالان‌دوزی
پالان‎دوزی از دیگر شغل‌هایی بود که در گذشته نیاز مردمان شهر و روستا را تأمین می‎کرد و رد پای آن در هر نقطه از ایران وجود داشت؛ این شغل با هدف ساخت پالان برای اسب، قاطر یا الاغ فعالیت می‎کرد.
مسگری
راسته‌بازار مسگرهای همدان از دیگر نقاطی است که ضرب کوفتن ظروف مسی در گذشته بسیار گوش‌نواز بود و این روزها این صدا دیگر به گوش نمی‌رسد و تنها فروش اقلام مسی در آنها را می‌بینیم که تشخیص اصل و فرع بودن مس را نیز باید به اهل فن این رشته سپرد. روستاها و شهرهای همدان هر کدام در یکی از هنرهای اصیل این دیار مشغول به فعالیت هستند و برخی از آنها آثار هنری خود را به سایر نقاط کشور و جهان نیز صادر می‌کنند اما بسیاری از این هنرها با ورود تکنولوژی به زندگی روزمره مردم دیگر از سکه افتاده و بازاری ندارند.
اما طی سال‌های اخیر میراث فرهنگی همدان اقدام به باززنده‌سازی برخی از رشته‌هایی که قابلیت احیا دارند، کرده که این اقدام علاوه بر اشتغالزایی می‌تواند منجر به حفظ این رشته صنایع‌دستی شود.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com