1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) ساخت موزه ميدان شهر قطعی است همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88755 تاریخ انتشار:  1397-10-22 - 09:26 تعداد بازدید:  103
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدير کل ميراث فرهنگي:
ساخت موزه ميدان شهر قطعی است

گردشگری
پروژه احداث سایت‌موزه‌ میدان مرکزی همدان همانند کلاف سردرگمی شده است که هر طرف آن را می‌کشند به مشکلی تازه برمی‌خورند ؛  طبق وعده‌های داده شده این بنا باید تا پایان شهریورماه و قبل از اجلاس 2018 آماده می‌شد اما در حال حاضر پروژه متوقف است . در بیان علت تأخیر در ساخت سایت‌موزه اظهارنظرات متفاوت است ، برخی می گویند ؛ سه‌گانگی رفتاری در این پروژه در سه نهاد اداره‌کل میراث فرهنگی استان، اداره‌کل راه و شهرسازی استان و شهرداری همدان از دلایل عمده طولانی شدن روند این پروژه است.برخی نیز معتقدند نبود اعتبار جان انجام پروژه را هم گرفته است در این میان برخی هم کلا موضوع ساخت و ساز را زیر سوال میبرند و میگویند حوصله شهر از اجرای این پروژه طولانی سر آمده است و بهتر است موضوع رها شود و یا طرح تغییر اجرا پیدا کند
توقف ساخت سايت موزه در مرکز شهر  اصلاً موضوعيت ندارد و هر طرح ديگري بايد از طريق بررسي کارشناسان ميراث فرهنگي براي اجرا در این منطقه از میراث فرهنگی مصوبه بگيرد. علی مالمير مدير کل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان همدان با عنوان اين مطلب مي‌گويد: ايجاد سايت موزه در ميدان مرکزي شهر همدان از مصوبات اجرايي سازمان ميراث فرهنگي است. از آنجا که اين ميدا يک اثر ثبت ملي شده است هر ساخت و سازي بايد با مجوز ميراث فرهنگي انجام شود.
وي معتقد است: از ابتدا که بحث ساخت سايت موزه ميدان مرکزي شهر همدان مطرح شد. موارد به اين ترتيب به اجماع و تصميم‌گيري رسيد که فرايند کاوش، تهيه طرح توسط مشاور و تصويب طرح، بر عهده ميراث فرهنگي نهاده شد و ساخت و ساز اين موزه طبق طرح تهيه شده ميراث فرهگي بر عهده شهرداري نهاده شد.
وي همچنين به اعتباري که استاندار وقت در سال گذشته به سايت موزه اختصاص وارد نيز اشاره کرد و گفت: حتي در آن زمان هم قرار شد از مبلغ 500 ميليون تومان اعتباري بالغ بر 150 ميليون تومان به ميراث فرهنگي و مبلغ 350 ميليون تومان به شهرداري تخصيص پيدا کند اين مهم خود بيانگر تفکيک بخش‌هاي مرتبط به ايجاد سايت موزه در ميدان مرکزي شهر در آن زمان شد.
مدير کل ميراث فرهنگي در ادامه گفت: در حال حاضر اصلاً نمي‌توان بخشي در مورد اجرا نشدن طرح ساخت و سازه موزه مطرح کرد چرا که اين مهم پيش از اين تعيين تکليف شده است.
و از ابتدا هم مقرر شده بود که سايت موزه را شهرداري همدان بسازد و الآن بهتر است به جاي طرح موارد حاشيه‌اي براي تخصيص اعتبار لازم همه همت کنند تا اين پروژه که اجراي آن نمي‌تواند کار دشواري هم باشد به سرانجام برسد.
وي گفت: در حال حاضر بخشي از خاک‌برداري‌، پي‌سازي پروژه را هم ميراث فرهنگي انجام داده است و براي تأمين اعتبار لازم از سازمان راه و شهرسازي هم کمک گرفته شده است و با تأمين اعتبار سايت موزه ميدان مرکزي ساخته خواهد شد. و قطع يقين اين پروژه فقط به تأمين اعتبار نياز دارد و گرنه طرح ساخت موزه نزد مشاوره ميراث فرهنگي آماده است.
ساخت این پروژه یک مصوبه اجرایی است و غیر ممکن است در اجرای آن تغییری رقم خورد چرا که محل اجرای پروژه در مرکز شهر است و این منطقه از جمله آثار به ثبت ملی رسیده در ایران که برای هر اتفاقش سازمان میراث فرهنگی تصمیمات لازم را میگیرد و اعمال نظر می کند .

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com