1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) پارک جنگلی «اکباتان» تخریب شده است؟ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 19 اسفند 1399 - شماره 3994
 
امروز : سه شنبه ، 19 اسفند 1399

Today : Tue, March 9, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  115100 تاریخ انتشار:  1399-10-23 - 09:42 تعداد بازدید:  333
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پارک جنگلی «اکباتان» تخریب شده است؟

گردشگری

 پارک جنگلی اکباتان واقع در سد اکباتان همدان به گفته مسئولان یک پارک فرامنطقه‌ای خواهد بود که جهشی بزرگ در توسعه همدان در پی خواهد داشت که در مراحل اولیه آماده‌سازی برای حضور گردشگران و مسافران است.
این پارک جنگلی که به گفته مدیرکل منابع طبیعی استان از گذشته به‌صورت دستی جنگل‌کاری شده است، وجود داشته و گویا شهرداری متولی زیباسازی و مدیریت آن شده تا از این طریق هم سرانه فضای سبز همدان افزایش یابد و هم یکی از نقاط جذب گردشگر در همدان شود.
به‌تازگی ویدئو و تصاویری از تخریب و خاکبرداری در این پارک جنگلی منتشر شده که به‌ظاهر نشان از جاده‌کشی و تخریب خاک داشته است اما رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر همدان با بیان اینکه هیچ تخریبی در پارک جنگلی اکباتان صورت نگرفته است، به ایسنا گفت: جاده دسترسی به‌صورت خاکی از گذشته وجود داشته و هیچ‌گونه گیاهی در این جاده وجود نداشته است.
حسین قراباغی درباره جاده‌کشی در پارک جنگلی اکباتان، اظهار کرد: سایت نیاز به جاده دسترسی دارد و این جاده طوری طراحی شده است که هیچ درختی از بین نرود.
وی با بیان اینکه شهرداری پارک جنگلی اکباتان را تحویل گرفته که همان بافت فضای سبز را توسعه داده و احیا کند، یادآور شد: از سال گذشته شهرداری تمام ۲۳۴ هکتار پارک جنگلی را آبیاری قطره‌ای کرده و حتی پمپاژ و استخر آب موجود را احیا کرده است.
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه شهرداری همدان درنظر دارد این منطقه بکر بماند، افزود: قرار است در هفته درختکاری با راه‌اندازی پویش مردمی نیز ۴ هزار اصله درخت در این پارک کاشته شود.
وی با بیان اینکه به هرحال سایت گردشگری نیاز به جاده دسترسی دارد، ادامه داد: براساس طرح، جاده قدیمی موجود احیا و آسفالت شده تا مسافران و گردشگران حداقل جاده دسترسی مناسبی را داشته باشند.
قراباغی با تأکید بر اینکه با ساخت مجتمع تجاری یا مباحث دیگری که مطرح شد، مخالفت شده است، اظهار کرد: به هرحال مسافران و گردشگران یکسری خدمات اولیه را نیاز دارند به‌طوری‌که قرار است در این پارک سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه و آلاچیق‌هایی دایر شود.
این مقام مسئول با اشاره به زون‌های سرمایه‌گذاری در پارک جنگلی اکباتان، خاطرنشان کرد: قرار است زون‌های سرمایه‌گذاری مثل کاشت ده هکتار گیاه دارویی و دهکده حیوانات براساس طبیعت پارک انجام شود.
وی با تأکید بر اینکه قرار نیست ساخت‌وسازی در پارک جنگلی اکباتان انجام شود، افزود: شورای شهر با انجام هرگونه ساخت‌وساز در این پارک مخالف است و تنها موضوعی که انجام گرفته، ایجاد جاده دسترسی برای گردشگران است.
این عضو شورای شهر همدان با اشاره به اجرای آلاچیق‌های زمستانه برای گردشگران پارک جنگلی، بیان کرد: قرار نیست سوئیتی در این پارک ساخته شود بلکه به‌صورت آلاچیق‌هایی خواهد بود.
وی با بیان اینکه جاده دسترسی پارک جنگلی آماده شده است، اظهار کرد: جاده قدیمی مرمت و آسفالت شده و مرحله بعدی ساخت سرویس بهداشتی و نمازخانه است.
 جداسازی زون تفرجی از جنگل‌کاری نیاز به عملیات ادافیکی دارد
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان نیز با بیان اینکه مدیریت پارک جنگلی اکباتان به شهرداری همدان واگذار شده است، درباره تخریب این پارک، گفت: برای اینکه زون تفرجی از زون جنگل‌کاری جدا شود، خاک باید عملیات ادافیکی داشته باشد.
اسفندیار خزائی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه براساس بند «ج» ماده ۱۴۷ قانون برنامه پنجم باید مدیریت پارک‌هایی که در حریم هستند، به شهرداری داده شوند، اظهار کرد: براساس بند ج ماده ۱۴۷ قانون برنامه پنجم پارک‌هایی که در حریم شهرها هستند باید به شهرداری داده شوند که بنابر طرحی که شهرداری ارائه داده، احاله مدیریت پارک اکباتان در دستور کار است.
وی با بیان اینکه معمولاً پارک‌هایی که این‌گونه مدیریت می‌شوند ممکن است تغییرات خود را به شکل تخریب نشان دهند اما زمانی که عملیات اجرایی جدی باشد، خروجی خوبی خواهد داشت، تصریح کرد: حداقل 3 جلسه برای توجیه کارشناسان شهرداری در رابطه با حفاظت از سایت‌های جنگلی و اجرای کلیات طرح داشته‌ایم.
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان یادآور شد: به هرحال برای اینکه برد اکولوژیکی پارک بیشتر شود، به‌طور قطع تغییراتی خواهد داشت اما برای توسعه جنگل‌کاری هم اقداماتی در طرح شده است.
خزائی با بیان اینکه ممکن است جاده‌سازی در خارج از سایت و به سمت ورودی‌های پارک باشد، تأکید کرد: کمیته فنی منابع طبیعی به طور قطع نظارت لازم را خواهند داشت.
 منابع طبیعی بر سایت پارک جنگلی نظارت می‌کند
وی با تأکید بر اینکه منابع طبیعی استان بر سایت پارک جنگلی اکباتان نظارت خواهد کرد، گفت: به ه حال برای اینکه زون تفرجی از زون جنگل‌کاری جدا شود، خاک باید عملیات ادافیکی داشته باشد و جابه‌جا شود تا اینکه خاک نرمی برای کشت گیاهان داشته باشیم.
وی با بیان اینکه شاید در مراحل اولیه بخشی از تغییرات خود را به‌صورت تخریب نشان دهد اما وقتی وضعیت ادافیکی خاک مناسب و نهال کاشته شود، در سال‌های بعد آثارش را نشان می‌دهد، یادآور شد: رصد کرده‌ایم که در کشور و نه‌تنها همدان پارک‌هایی که احاله مدیریت می‌شوند، در سنوات اولیه تغییرات خود را به شکل تخریب نشان می‌دهند اما وقت عملیات اجرایی جدی باشد خروجی خوبی خواهد داشت.
خزائی با اشاره به اینکه از پیش گونه‌های گیاهی در پارک جنگلی کاشته شده است و شهرداری می‌خواهد در زون تفرجی زیباسازی انجام دهد، گفت: کاشت گونه‌های زینتی برای بخش تفرجی و زیباسازی توسط شهرداری انجام خواهد شد و اگر در زون جنگلی بخواهند توسعه دهند منابع طبیعی کمک خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، بنا به گفته مسئولان به نظر می‌رسد تخریب خاصی در پارک جنگلی اکباتان رخ نداده و تنها یک جاده دسترسی برای گردشگران ایجاد شده که به‌منظور جداسازی زون تفرجی از زون جنگل‌کاری بوده است این درحالیست که براساس گزارشات مردمی و فعالان محیط زیست عرض این جاده در گذشته دو متر بوده اما هم‌اکنون به ۱۴ تا ۲۱ متر رسیده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com