1398-03-191398-03-29bool(false) «انوج» ویرانه‌ای تاریخی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85274 تاریخ انتشار:  1397-07-12 - 06:00 تعداد بازدید:  128
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

«انوج» ویرانه‌ای تاریخی

گردشگری


اسماعیل رحمانی با بیان اینکه تپه انوج، تپه‌ای تاریخی و قدیمی بوده و در جنوب شهرستان ملایر قرار دارد، عنوان کرد: در این منطقه دو قلعه وجود دارد، یک قلعه باستانی که در بافت مرکزی این روستا قرار دارد و براساس داده‌های باستانی قدمتی حدود 6000 ساله دارد. وی ادامه داد: این قلعه در حال تخریب است و مردم برای جلوگیری از خطر جانی درخواست بررسی دادند که بعد از بررسی‌های صورت گرفته با باستان‌شناسان تهران قرارداد مطالعه  باستانی و مرمت و بازسازی این بنا بسته شد.
رحمانی با بیان اینکه در حال حاضر از این بنا ویرانه‌ای بیش باقیمانده نمانده و از قلعه گفته شده تنها دو دیوار پابرجاست، درباره اخبار منشر شده در ارتباط با عملیات حفاری صورت گرفته در این منطقه، گفت: عملیات بازسازی صورت گرفته تنها برای رفع خطر جانی مردم بوده است.
وی با اشاره به قدمت 100 ساله قلعه اربابی در این منطقه، اظهار کرد: این قلعه مربوط به دوره قاجار بوده و از این قلعه فقط دو برج آن باقیمانده و سایر قسمت‌های آن از بین رفته است. اگر در این منطقه اتفاقاتی نظیر زلزله رخ دهد، این قلعه خطرات جانی فراوانی برای مردم روستا در پی خواهد داشت.
رحمانی با انتقاد از درخواست‌های مردم اعلام کرد: مردم متوجه خطر جانی ناشی از این بنا نیستند، وظیفه ما بررسی و رفع خطر است که با مرمت و بازسازی این بنا این مهم انجام شد.
ناظر پروژه کاوش اضطراری تپه انوج با اشاره به اینکه این تپه و دو قلعه موجود در این مکان تاریخی هستند اما قابلیت ثبت ملی را ندارند، بیان کرد: ممکن است برای رویداد همدان 2018 این مکان به عنوان یکی از مناطق بازدیدی گردشگران درنظر گرفته شود.در تاریخ 4 شهریورماه 97 خبری با عنوان «کشف ۹ لایه باستانی در یک محوطه تاریخی»  به شرح ذیل منتشر شده است:
 لایه‌هایی از دوره پیش از تاریخ دوره مس و سنگ، مفرغ قدیم و میانی و جدید (فرهنگ یانیق و گودین) III، آهن III (احتمالا ماد)، اشکانی و دوره‌های مختلف دوره اسلامی در کاوش نجات بخشی تپه «انوج» ملایر همدان شناسایی شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اسماعیل همتی‌ازندریانی، سرپرست کاوش نجات بخشی تپه انوج ملایر در استان همدان با اعلام این خبر گفت: تپه باستانی انوج (معروف به قلاء بلنده) در روستایی به همین نام در شهرستان ملایر با ارتفاع 21 متر از سطح زمین‌های اطراف قرار گرفته است.
وی در ادامه از تسطیح و خاکبرداری قسمت قابل توجهی از این تپه در جریان ساخت‌وسازهای منازل مسکونی خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر منازل مسکونی گرداگرد تپه را در برگرفته است.
به گفته این باستان‌شناس، ساخت منازل در ضلع جنوبی تا سطح تپه انجام شده، این در حالیست که این محوطه در تاریخ 25 اسفند 1353 با شماره 1039 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
همتی در ادامه گفت: با توجه به اینکه در ضلع شمالی تپه انوج بخش‌هایی از تپه به صورت جدا افتاده از هسته اصلی تپه خطراتی برای اهالی روستای انوج ایجاد کرده بود، بنابراین کاوش در این محوطه با هدف رفع خطر احتمالی بقایای جدا مانده آغاز شد. برای دستیابی به حداکثر اطلاعات در بخش بسیار خطرناک و نامساعد، محل تهیه سکشن لایه‌نگاری داربست بسته شده و سپس پژوهش میدانی آغاز شد.
او از انجام لایه نگاری در دو قسمت جدا افتاده از هسته اصلی تپه با ارتفاع 11 متر و هشت متر از زمین‌های اطراف خبر داد و گفت: در این لایه‌نگاری نتایج ارزشمندی به دست آمد که شامل لایه هایی از دوره پیش از تاریخ دوره مس و سنگ، مفرغ قدیم و میانی و جدید (فرهنگ یانیق و گودین III)، آهن III (احتمالا ماد)، اشکانی و دوره های مختلف دوره اسلامی بود.
همتی اظهار کرد: با توجه به موقعیت قرارگیری محوطه انوج در بخش جنوبی استان همدان و در مجاورت کریدور ارتباطی به سمت بروجرد و دشت سیلاخور  و همچنین ارتباط با  دشت منتهی به دامنه‌های کوه‌های گرین (نهاوند و کنگاور) از نظر مطالعات باستان‌شناسی محوطه کلیدی محسوب می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com