2018 و افزایش اعتماد به نفس همدان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88586 تاریخ انتشار:  1397-10-18 - 09:58 تعداد بازدید:  70
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

2018 و افزایش اعتماد به نفس همدان

گردشگری
 
 سال ۲۰۱۸ در حالی به پایان رسید که رویداد ««همدان۲۰۱۸»» به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی نیز اگرچه نتوانست در این سال از همه ظرفیت‌هایش بهره ببرد اما به گفته برخی کارشناسان و مسئولان تا جایی که در توان همدان بود، تلاش شد از فرصت‌های این رویداد بهره گرفته شود. با این حال، برخی از فعالان گردشگری معتقد هستند چنین رویدادی نتوانست به رشد گردشگری شهر کمک کند .
اما برگزاری این رویداد به باور بهنام افتخاریان، رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری همدان جنبه دیگری نیز داشت؛ بیدار شدن از خواب ۳۰،۴۰ ساله همدان در عرصه گردشگری. او در این‌باره می‌گوید: «رویداد همدان۲۰۱۸» دستاوردش معرفی همدان به‌عنوان مقصد گردشگری بود؛ در حالی که همیشه همدان جزو شهرهای درجه دو محسوب می‌شد.» او ساخت چند هتل، اقامتگاه و... را گام‌های مثبتی تلقی می‌کند و همچنین به این نکته تاکید دارد که «همدان۲۰۱۸» باعث شده تا بسیاری از آژانس‌های گردشگری مطرح کشور، همدان را به مقاصد گردشگری خود اضافه کنند: «حضور همدان در بسیاری از برنامه‌های جامعه تورگردانان، هتلداران و راهنمایان تور و... اتفاق میمونی است که تا قبل از ۲۰۱۸ رخ نداده بود. فضاهای شهری بسیاری از شهرهای بزرگ از جمله پایتخت به معرفی همدان پرداخت. برگزاری دو رویداد بین‌المللی اعتماد به نفس این استان و سایر شهرستان‌ها را به منظور برگزاری چنین مراسم‌هایی بالا برد. این در حالی است که تا قبل از این رویداد نه مردم و نه مسئولان به این موضوع باور نداشتند که شهری مانند همدان می‌تواند از پس چنین مراسم‌هایی برآید.»
به گفته رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری همدان چنین رویدادی فرصتی بود که مسئولان، بخش خصوصی، بخش دولتی و... در کنار یکدیگر قرار بگیرند؛ سفرای کشورهای مختلف به این شهر بیایند و با شگفتی به این شهر تاریخی بنگرند: «شخصا بسیاری از سفرای مقیم ایران را در همدان دیدم که در هر سه مراسمی که در این استان برگزار شد حضور داشتند. این خود یک موفقیت محسوب می‌شود. امسال همدان با توجه به آنکه سال‌ها در بازار رقابت گردشگری نبوده به یک جهش خوب دست یافت. این دیدگاه غلطی است که پایان سال۲۰۱۸ را پایان کار فعالیت‌های گردشگری همدان بدانیم. اگر بخواهیم از این فرصت بهره ببریم باید این سال را شروع کار همدان بدانیم.» با این همه، افتخاریان منکر وجود ضعف‌هایی در رویداد «همدان ۲۰۱۸» نیست و در این زمینه می‌گوید: «مهم‌ترین ضعف در «همدان۲۰۱۸» نوع اطلاع‌رسانی بود. رسانه‌های کشوری آنقدر به این موضوع نپرداختند؛ در صورتی که خبرنگارهای زیادی به این رویداد دعوت شدند. همچنین می‌شد از ظرفیت اسمی سال «همدان ۲۰۱۸» بیشتر استفاده کرد که این مهم رخ نداد.
این در حالی است که همدان اولین شهر ایران بود که این عنوان را از آن خود کرد. » وی همچنین ضعف دیگر این رویداد را در حضور کمرنگ مردم دانست: «بزرگ‌ترین نقطه ضعف «همدان۲۰۱۸» این بود که باعث حضور و همراهی مردم نشد. رویداد به این شکل برگزار نشد که مردم در آن حضور پیدا کرده و آن را لمس کنند.» رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری همدان، البته وجود این ضعف‌ها را هم تنها از سوی استان نمی‌داند بلکه عدم حمایت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور را در این امر موثر می‌داند و از این روی سکه می‌گوید: «متاسفانه در رویداد «همدان۲۰۱۸» سازمان میراث فرهنگی به صورت صد درصد پای کار نبود و علاقه‌مندی در این زمینه از خود نشان نداد. هر اقدامی هم صورت گرفت تنها به‌دلیل پیگیری‌های معاون استاندار و مدیرکل استاندار همدان بود. اگر بخش کشوری یک گام جهت حمایت از گردشگری همدان برمی‌داشت، موفقیت‌های «همدان ۲۰۱۸» بسیار بیشتر از این بود. منظور تنها بخش مالی نیست بلکه بخش همگرایی و همدلی است.
امسال دو استان تبریز و همدان باید بیشتر از قبل موردتوجه قرار می‌گرفتند و از ظرفیت‌های آنها استفاده می‌شد و این کار می‌توانست انگیزه‌ای باشد برای سایر استان‌های کشور اما سازمان میراث فرهنگی روند صددرصدی حمایت را پیش نگرفت و فقط در حد رفع تکلیف کار کرد.»  «همدان۲۰۱۸» می‌توانست فرصت مناسبی باشد برای آنکه نگاه‌های جهانی به سمت ایران و شهرهایش بچرخد؛ مقصد جدیدی به نام همدان که استفاده از این موقعیت به نوع مدیریت بستگی داشت. البته نمی‌توان شرایط بین‌الملل حال حاضر کشور را نادیده گرفت که چندان شرایط مطلوب و ایده‌آلی ندارد. با این وجود اگر چه این شرایط از یک‌سو کار را برای مسئولان و دست‌اندرکاران سخت کرده بود اما از سوی دیگر می‌توانست فرصتی برای تغییر نگاه‌ها به ایران باشد. 
حالا شاید باید منتظر ماند و دید آیا اثرات بعدی این رویداد خود را در عرصه جهانی نشان خواهد داد یا خیر.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com