1401-09-051401-09-15bool(false) افتتاح نخستین موزه تخصصی کودک و هیجان کشور در همدان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 15 آذر 1401 - شماره 4475
 
امروز : سه شنبه ، 15 آذر 1401

Today : Tue, December 6, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  119436 تاریخ انتشار:  1400-06-09 - 08:22 تعداد بازدید:  319
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

افتتاح نخستین موزه تخصصی کودک و هیجان کشور در همدان

نویسنده : فاطمه کاظمی

گردشگری


 نخستین موزه تخصصی«کودک و هیجان» کشور وابسته به بنیاد کودک و خانواده افشارلر و زیرنظر اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در همدان افتتاح شد.
زنده‌یاد «زهره افشارلر» یکی از دوستداران کودک و رئیس انجمن کودک همرهان، ایده اولیه احداث این موزه را با هدف رشد همه‌جانبه کودکان و آموزش در بستر زندگی برای همه کودکان را در سر داشت. پس از درگذشت وی، فرزندان و دوستانش تصمیم گرفتند با ایجاد این موزه ادامه‌دهنده راه ۳۹ ساله‌اش باشند.

 اهمیت ورود بخش خصوصی به موزه‌داری
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان در آیین افتتاحیه این موزه که در تپه هگمتانه راه‌اندازی شده، گفت: برای میراث‌فرهنگی 3 وظیفه اساسی شامل حفاظت، مرمت و معرفی تعریف شده و یکی از بسترها و ابزارهای مهم معرفی میراث‌فرهنگی، موزه‌ها هستند که می‌توانند در حوزه آموزش و آشنایی با میرا‌ث‌فرهنگی اثربخش باشند.
علی مالمیر با بیان اینکه عنوان موزه ذهن ما را به سمت موزه‌های تاریخی می‌برد، افزود: اما افراد، سازمان‌ها و نهادهای مختلف می‌توانند با راه‌اندازی یک موزه، اشیا و اسناد واجد ارزش خود را به نمایش بگذارند. امروزه خلاقیت در حوزه راه‌اندازی موزه‌ها نیز بیشتر شده و هم به لحاظ شکل و هم به لحاظ محتوا، شاهد ارائه ایده‌های جدید هستیم و یکی از وظایف میراث‌فرهنگی تشویق بخش خصوصی و دستگاه‌های مختلف به راه‌اندازی چنین موزه‌هایی است.
وی گفت: برای شهری مانند همدان با پیشینه‌ای که دارد، ایجاد مراکزی تحت عنوان موزه به عنوان شاخصه فرهنگی هم‌شأن با این شهر ضروری است، اما هنوز نتوانسته‌ایم متناسب با جایگاه این شهر، موزه‌های تخصصی راه‌اندازی کنیم و امیدوارم شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی در حوزه راه‌اندازی موزه‌ها باشیم.

 موزه کودک، عامل حفاظت از میراث‌فرهنگی
مالمیر با بیان اینکه مهمترین بخش برای سرمایه‌گذاری برای معرفی و حفاظت میراث‌فرهنگی، کودکان هستند، افزود: اگر بستر آشنایی کودکان با میراث‌فرهنگی و ظرفیت‌های تاریخی فراهم شود، این آشنایی زمینه‌ساز حفاظت از میراث‌فرهنگی و آثار تاریخی توسط کودکان در آینده خواهد شد، کودکانی که با زندگی در آپارتمان‌ها و محیط‌های کوچک، فرصتی برای کودکی کردن ندارند و نیاز است بدهی خود را به نسل کودکان پرداخت کنیم و بستری فراهم کنیم تا آنها زمینه بهتری برای رشد داشته باشند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان درباره راه‌اندازی موزه تخصصی کودک و هیجان گفت: نیت پاک زنده‌یاد «زهره افشارلر» این زمینه را فراهم کرد تا به بهانه بزرگداشت این بانوی همدانی و پاسداشت فعالیت‌های ارزشمند فرهنگی که در حوزه کودکان انجام داد، شاهد یک کار جدید در سطح کشور باشیم و نخستین موزه تخصصی در چهارچوب کودک را افتتاح کنیم. امیدواریم این اتفاق سرفصل جدیدی برای ایجاد چنین مراکزی باشد که هم وظایف میراث‌فرهنگی انجام شود و هم ما بدهی خود به کودکان را بپردازیم.

 ادامه راه مادر
مؤسس موزه تخصصی کودک و هیجان نیز در این مراسم افزود: از آنجایی که نخستین اولویت مادرم رشد کودکان بود، بنا شدم تا ادامه‌دهنده این مسیر باشم و چون متأسفانه عمر اجازه ادامه فعالیت به مادرم نداد، بنابراین تصمیم گرفتم این پروژه عظیم را با کمک دوستان مادرم و انجمن کودک همرهان ادامه دهیم.
آزاده پارسایی گفت: از آنجایی که نخستین هدف این موزه آموزش است و کودکان از طریق کشف و تجربه است که یاد می‌گیرند، برآن شدم تا با بهره بردن از علم جدید موزه‌داری، موزه‌ای برای کشف و تجربه کودکان ایجاد کنم تا در این مکان به فعالیت‌های مشارکتی و تعاملی با والدین و اولیای مدرسه بپردازند و درگیر مفاهیم مربوط به هیجان شوند و این امکان برای آنها ایجاد شود تا در جهت شناخت، بیان و مدیریت احساس رشد کنند.

 اهداف بلند
وی افزود: هدف ما خلق موزه‌ای بود که مانند مجتمع آموزشی و پژوهشی مورداستفاده همگان قرار بگیرد و هدفی بالاتر از نمایش آثار انسانی داشتیم که آن بالابردن سطح آگاهی و دانش همه بازدیدکنندگان است. از جمله اهداف این موزه ایجاد نخستین موزه تخصصی کودک در ایران، شناخت 6 هیجان اصلی شادی، غم، خشم، ترس، تعجب و انزجار و شناخت حواس هشتگانه به عنوان ابزار شناخت هیجانات و دنیای پیرامون، پرورش هوش هیجانی کودکان به وسیله حضور در این موزه تخصصی و درنهایت جذب گردشگر با حضور در رویدادهای تخصصی آموزشی موزه است.
پارسایی بیان کرد: در این موزه قرار است کودکان عواطف خود را به وسیله فعالیت‌های بدنی کشف کنند و از مسیر بازی و پرداختن به داستان‌های کهن در ادبیات کشورمان و بسیاری فعالیت‌های شگفتانگیز، بتوانند به درون و هیجاناتشان دست پیدا کنند تا در آینده بزرگسالانی خلاق، اجتماعی و بردبار داشته باشیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com