همدان 3 ستاره شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  114885 تاریخ انتشار:  1399-10-15 - 09:30 تعداد بازدید:  257
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رقابت شهرها برای کسب امتیاز
همدان 3 ستاره شد

گردشگری

■ هدف پروژه «شهر گردشگر» ارتقای رقابت‌پذیری مقاصد گردشگرپذیر است

طرح و اجرای برند شهر گردشگر به‌معنای ارزیابی شهر‌های مختلف کشور از نظر میزان آمادگی برای جذب و پذیرش گردشگر است، البته هم‌اکنون شیوع ویروس کرونا سفر را محدود کرده است، اما موضوع سفر پس از مهار ویروس کرونا ادامه خواهد داشت.
پس از مهار کرونا میزان آمادگی شهر‌ها از نظر وجود زیرساخت‌های گردشگری بسیار مهم خواهد بود. موضوع شهر گردشگر برای همدان پس از میزبانی از رویدادهای بین‌المللی مطرح شد و هم‌اکنون حسب منویات و تأکیدات مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این طرح به مرحله اجرا رسیده است تا با ارزیابی تخصصی و رتبه‌بندی برند‌های گردشگری شهری، نوعی رقابت‌پذیری گردشگری با هدف شناسایی و تنوع‌سازی محصولات گردشگری و رسیدن به برتری رقابتی در منطقه و جهان شکل بگیرد، البته این رقابت پیش از این نیز وجود داشت.
در همین راستا مجری طرح برند شهر گردشگر انتخاب شده است و شهر‌های کشور براساس اولویت‌هایی مانند وجود ظرفیت در جذب گردشگر، موفقیت در جلب رضایت گردشگران، میهمانپذیری، مدیریت تعاملات، خدمات، امکانات موجود و ... به ۵ دسته یا رتبه مختلف تقسیم می‌شوند. این رتبه‌ها با نام‌های شهر مستعد حوزه گردشگری، شهر متعهد حوزه گردشگری، شهر گردشگرپذیر، شهر مقصد گردشگری و شهر دوستدار گردشگری شناخته شده‌اند.
مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری گفت: هدف شهر گردشگر ارتقای رقابت‌پذیری مقاصد گردشگرپذیر کشور، معرفی و ترغیب برندهای مقاصد گردشگری اعم از شهر و روستاست.
به گزارش ایرنا، زاهد شفیعی درباره پروژه شهر گردشگر گفت: هدف شهر گردشگر که فاز نخست آن سال گذشته انجام شد و فاز دوم آن نیز آغاز شده، ارتقای رقابت‌پذیری مقاصد گردشگرپذیر کشور، معرفی و ترغیب برندهای مقاصد گردشگری اعم از شهر و روستاست که در پروژه ملی اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه‌بندی مقاصد گردشگرپذیر تعریف می‌شود.
وی با اشاره به این‌که در اجرای فاز دوم پروژه مطالعات عمیق‌تری روی مقاصد گردشگرپذیر صورت گرفته است، به تشریح اهداف این مطالعات پرداخت و عنوان کرد: این مطالعات و تحلیل‌ها ظرفیت‌های هر مکان را به‌طور موردی مشخص و 3 هدف را دنبال می‌کند. هدف ارزشی که ابزاری برای تحقق یک هدف غایی در ایجاد فضایی پویا و رقابتی بین مقاصد گردشگری کشور است. هدف کاربردی که گواهینامه‌ای منطبق بر ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل مقصد است و سطح توسعه‌یافتگی مقاصد کشور از منظر گردشگری را نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: این گواهینامه یک برآیند کلی از نتایج حاصل از قدرت برند اعم از دارایی شهر، تجربه گردشگران، ادراک گردشگران از دارایی، نگرش جامعه محلی نسبت به توسعه گردشگری است.
شفیعی هدف اعتباری را به‌عنوان سومین هدف این تحلیل‌ها و مطالعات نام برد و افزود: یک نشان معتبر ملی محسوب می‌شود که برندهای گردشگری در سطح ملی و بین‌المللی معرفی می‌شوند.

 تشریح ۶ خروجی پروژه
وی با اشاره به خروجی‌های این پروژه، اظهار کرد: جایگاه‌یابی عملکرد مقصد(جایگاه مقصد در هرم توسعه مقاصد گردشگری کشور)، ارزیابی رقابت‌پذیری و شناسایی عناصر متمایزکننده مقصد(طراحی بهینه‌ترین الگوی رقابتی مقاصد)، بهینه‌کاوی زنجیره ارزش خدمات مقاصد گردشگری، بهینه‌کاوی زنجیره ارزش محصولات مقاصد گردشگری، طراحی هویت کلامی و درنهایت طراحی هویت بصری، مقصد 6 خروجی هستند که از این مطالعات حاصل می‌شود و ذیل برند گردشگری کشور، برندهای گردشگری شهری شرح داده می‌شوند.
مدیر دفتر مطالعات و آموزش گردشگری اعلام کرد: برای رسیدن به برند باید با گذر از این 6 مرحله، صلاحیت‌ها و ظرفیت‌های مقصد شناسایی و شناخته شود. در همین راستا ما در چند ماه گذشته اطلاعاتمان را تکمیل و ظرفیت‌ها را شناسایی کردیم که شهر یزد با کسب امتیاز 98/68 در رتبه نخست قرار گرفت و طبق ارزیابی‌های انجام‌شده از منظر رقابت‌پذیری اول شد. در بحث وفاداری مخاطبان به برند و مؤلفه‌های تاریخی‌فرهنگی نیز بسیار موفق عمل کرده است. شیراز نیز با کسب نمره 92/68 در رتبه دوم قرار گرفت و در مؤلفه‌های محیط و فضای گردشگری امتیاز فوق‌العاده‌ای را به خود اختصاص داد.
وی با اشاره به اینکه مقاصد گردشگری می‌توانند خود را ارتقا دهند، افزود: درصورتی‌که شهرها عملکرد بهینه داشته باشند صلاحیتشان دوباره ارزیابی می‌شود. شهرهای یزد و شیراز که در پایش اولیه 3 ستاره کسب کرده بودند با ارتقای مؤلفه‌های خود موفق به کسب 4 ستاره شدند و از جایگاه مقصد گردشگرپذیر به شهر مقصد ارتقا پیدا کردند و برای رسیدن به جایگاه نهایی که دوستدار گردشگر است به کسب یک ستاره نیاز دارند.
شفیعی در ادامه به امتیازها و رتبه‌بندی‌های دیگر شهرها اشاره کرد و گفت: 3 شهر کرمان با امتیاز 26/64، همدان 19/64 و اردبیل 19/58 نیز با کسب 3 ستاره به‌عنوان مقصد گردشگرپذیر تعریف می‌شوند. درنهایت هدف از این پروژه، ارتقای صلاحیت‌های مقاصد و ارسال گزارش جامع آن به سازمان جهانی گردشگری است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com