جهانی شدن همدان سهم آتی ایران از میراث جهان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136116 تاریخ انتشار:  1402-10-12 - 10:11 تعداد بازدید:  163
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل میراث فرهنگی خبر داد
جهانی شدن همدان سهم آتی ایران از میراث جهان

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


پیگیری پرونده ثبت‌جهانی «هگمتانه و مرکز تاريخی همدان» به کجا رسیده است؟

 بررسي تکميلي پرونده ثبت‌جهانی «هگمتانه و مرکز تاريخی همدان» با هدف ثبت در فهرست ميراث جهاني، پس از حمايت وزارتخانه میراث فرهنگی و همت مدیران استانی و طرح سوال ازسوي برخي کارشناسان یونسکو،در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در گفتگوی اختصاصی با همدان پیام در پاسخ به این پرسش که چه خبر از پرونده هگمتانه، گفت:جهانی شدن همدان با پرونده ثبت‌جهانی «هگمتانه و مرکز تاريخی همدان» سهم آتی ایران از کمیته میراث جهانی خواهد بود.

محسن معصوم علیزاده عنوان کرد: تبادل آمار و اطلاعات در زمینه پرونده هگمتانه تا تابستان سال آینده ادامه  خواهد داشت و با پیشرفت بررسی پرونده هگمتانه انتظار می‌رود در سال آینده شاهد تصویب پرونده ثبت‌جهانی «هگمتانه و مرکز تاريخی همدان» باشیم .

معصوم علیزاده در توضیح اقداماتی که در طول این مدت انجام شده است، بیان کرد: فعالیت‌های ثبت جهانی از حدود 4 سال قبل آغاز شد. دستگاه‌ها برای آماده کردن شهر منسجم بودند، ادامه پایش‌ها در عرصه ثبت جهانی هگمتانه و همدان در 75 هکتار انجام شد و گزارش‌ها به نسبت فعالیت‌های مطالعاتی داخلی و خارجی گسترش پیدا کردند.

معصوم علیزاده در این زمینه گفت: با وجود این که هر اثر دارای ویژگی های مخصوص به خود است، با این حال لازم است تا اطلاعات مربوطه به صورت جزعی ارائه شود.

وی افزود: معیارهای انتخاب اثر برای ثبت در فهرست میراث جهانی، دستاوردی بی‌نظیر از نبوع هنری بشر، نمایانگر تبادل ارزش‌های بشری در حوزه فرهنگ و دوره زمانی خاص ونمایانگر سنت فرهنگی بی‌همتایی که از بین رفته و یا هنوز پابرجاست
معصوم علیزاده به متمایز بودن شاخصه‌های سایت تاریخی هگمتانه اشاره کرد و گفت: هگمتانه  نمونه برجسته از نوعی بنا، معماری، فناوری و منظر نمونه‌ای برجسته از سکونتگاه سنتی بشری و از جمله خصیصه آن این مهم است که به طور مستقیم و ملموس با رویدادها، عقاید و آثار ادبی دارای ارزش جهانی مرتبط است.

وی گفت: از جمله ضوابط ثبت شهرها در فهرست میراث جهانی که همدان و هسته مرکزی و تاریخی آن نیز شامل آن می‌شود این است که همدان و البته هگمتانه تاریخی از جمله شهرهایی هستند که هنوز مسکونی است و به خاطر طبیعت خود با تأثیرپذیری از تغییرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی توسعه یافته و می‌یابند.

معصوم علیزاده با اشاره به تاریخچه پیگیری پرونده هگمتانه گفت: دی ماه سال گذشته بعد از 2 سال مطالعات میدانی و تدوین پرونده هگمتانه و مرکز تحقیقی همدان با بیش از 75 هکتار عرصه شامل دوره‌های تاریخی ماد تا معاصر همراه با شاخصه‌های ارزشمندی شامل محوطه باستان هگمتانه، مجموعه بازار و عناصری شامل گنبد علوی، آرامگاه بوعلی، مسجد جامع، میدان امام یکی از عناصر شاخصی است که در این پرونده به صورت مدون به دبیرخانه یونسکو ارسال شد.

وی گفت : پس از تأیید اولیه مندرج پرونده با هدایت وزارت و حمایت مدیران ارشد استانی و شهری شاهد سرعت بخشیدن و رو به فرایند و آماده سازی و رفع موانع موجودی بودیم  که با مشارکت کلیه دستگاه‌های اجرایی، کسبه، بازارایان در محدوده عرصه ثبت جهانی این ساماندهی به صورت تخصصی برای ارزیابان یونسکو آماده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان همچنین گفت: این حجم از اقدامات ساماندهی بی‌سابقه و مثال زدنی بود که این اراده و همدلی در تشکیل و راهیابی این پرونده به صحن یونسکو یکی از اقدامات ارشمند استان بود که در پی آن شاهد بودیم که شهریورماه سال جاری بازدید تخصصی ارزیابی کموس کاملا رضایت بخش بود و در حال حاضر نیز نواقص پرونده رفع و آماده بررسی‌های نهایی است .

معصوم علیزاده اظهار کرد: هرچند هدف کلی از ثبت جهانی این پرونده در وهله اول حفظ بافت و شهر تاریخی همدان با اقدامی فراتر از ثبت ملی آن است ولی مصمم هستیم  از این طریق ذی‌نفعان و ذی‌نفوذان این هویت تاریخی را به داشته‌های ارزشمند خود آگاه سازیم تا همدانی‌ها از همدانی بودن و داشتن این معماری کهن که مورد تأیید جهانیان قرار خواهد گرفت  به خود ببالند .

وی پیش بینی کرد : بعد از ثبت جهانی «هگمتانه و مرکز تاريخی همدان» ، توجه پژوهشگران به موضوع در این محوطه جهانی آغاز می‌شود. و قطع یقین افزایش حضور پژوهشگران به گونه‌ای خواهد بود که  سازمان‌های متولی میراث و شهرداری با مؤسسات معتبر همکاری بیشتری خواهند داشت.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com