1400-03-231400-04-02bool(false) جای خالی گردشگری در برنامه‌نویسی شهری همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 تير 1400 - شماره 4067
 
امروز : چهارشنبه ، 2 تير 1400

Today : Wed, June 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  112363 تاریخ انتشار:  1399-07-15 - 09:36 تعداد بازدید:  166
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اصفهانی‌ها دیپلماتیک گردشگری در پساکرونا را آب و جارو کردند
جای خالی گردشگری در برنامه‌نویسی شهری

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 پس از شیوع کرونا جای خالی گردشگری در نظام برنامه‌نویسی شهری همدان مشهود شد. در شرایطی که همه درگیر کرونا هستند و کاسه چه‌کنم‌ چه‌کنم دست گرفته‌اند، برخی برای آینده مشاغل و حتی مردم تحت مدیریتشان برنامه‌ریزی می‌کنند. اثبات این ادعا در تیترهای خبری که خروجی جلسات مسئولان استان‌های درگیر با گردشگری است می‌توان دید.
این روزها که متولیان گردشگری استان همدان در هر جلسه‌ای که حضور پیدا می‌کنند حال و روز این صنعت و فعالان آن را نامساعد توصیف می‌کنند، رسانه‌ها نوشته‌اند اصفهان برای گردشگری پساکرونا آب و جاروی دیپلماتیک می‌کند.
این‌روزها اگر در همدان نشستی با فعالان گردشگری برگزار شود خروجی آن چیزی جز گلایه نخواهد بود اما در برخی استان‌ها که گردشگری برای آنها اولویت برنامه‌ریزی‌های کسب درآمد است، شرایط به‌گونه‌ای دیگر پیش می‌رود.
در همین حال،‌ متولیان امور گردشگری در اصفهان برآن شده‌اند، جایگاه این استان را در عرصه ملی و بین‌المللی در کنار روابط تأثیرگذار آن مرور کنند.
تدوین نظام برنامه‌ریزی جدید شهری مبتنی‌بر صنعت گردشگری می‌تواند توفیق روابط بین‌المللی و داخلی همدان و جایگزینی پروژه‌های زیرساختی به جای رویدادهای گردشگری در روزهای کرونایی، زمین همدان را برای راه رفتن گردشگران در شهر هموارتر کند اما این مهم هرگز محقق نشد؛ زیرا برای آن تدبیر لازم اندیشیده نشد.
این روزها که راهکارهای نجات گردشگری برای نمایان شدن راه خود را گم کرده‌اند، لازم است نوع برخورد استان‌هایی که گردشگری برای آنها در چرخه اقتصاد محلی به‌صورت جدی تأثیرگذار است را به‌عنوان تجربه مورد مطالعه و بهره‌برداری در همدان قرار دهیم.
حالا پس از مواجه شدن نظام شهری همدان با کمبودهای ناشی از برنامه‌ریزی در حوزه گردشگری لازم است به جای آنکه گلایه‌ها را محور بحث‌های جلسات گردشگری قرار دهیم، سراغ تیم‌های برنامه‌ریزی برای نجات از بحران فعلی برویم.

 تحقق مصوبات رویدادهای 2018 را جدی بگیریم
میراث فرهنگی همدان و شهرداری به عنوان میزبانان اصلی رویدادهای جهان گردشگری در سال‌های 2018 و 2019 پس از مراوده با متولیان امور بین‌المللی در حوزه گردشگری به انعقاد تفاهمنامه‌ای پرداختند که پس از پایان رویدادها هرگز کسی دنبال تحقق آنها نرفت.
نمایندگی یونسکو، ایجاد نمایندگی دفتر امور خارجه، میزبانی از رویدادهای گردشگری و روستایی سال 2020 و پیگیری پرونده ثبت جهانی در همدان یکی پس از دیگری از عایدات این رویدادها بود که هیچ یک به ثمر نرسید و همچنان مغفول ماند، حالا در این رکود بازار گردشگری لازم است برای بهره‌وری از ظرفیت‌های موجود راهکارهایی جهت پویا بودن زمینه‌های گردشگری پیدا کنیم.

  احیا و تقویت خواهرخوانده‌ها
در بخش نرم‌افزاری هم شهرداری همدان می‌توانست با احیای روابط خواهرخواندگی، ایجاد پیوندهای خواهرخواندگی و عضویت در شبکه جهانی و تبادل تجربه با شهرهای جهانی را مورد مطالعه و مرور قرار دهد تا بتوانند در فضای غیرحضوری داشته‌های خود را تبادل معرفی و پویا نشان دهند.
در حوزه ارتباط بین‌المللی هم با وجود اینکه مرزهای جغرافیایی برای رفت‌وآمدهای دیپلماتیک بسته است اما بسترهای نوین ارتباطی مانند نشست‌ها و گفت‌وگوهای آنلاین با متخصصان شهری شهرداران شهرهای خواهرخوانده و سفیران ایران در کشورهای مختلف این فرصت را برای شهر همدان همچون کاری که اصفهان کرده است، فراهم کند.

 زیرساخت‌های پایتخت جهانی سفال را احیا می‌کردید
در این روزهای رکود جذب گردشگر، به‌جای آنکه دنبال آوردن توریست اجباری برای کسب درآمد مقطعی باشیم خوب بود نداشته‌های پایتخت جهانی سفال را بررسی می‌کردیم.
در بین نبود هتل مجهز، مرکز خرید توریست پسند سرویس‌های بهداشتی، همراستا با شاخص‌های گردشگری، رستوران سنتی، کافه مدرن یا نبود علایم راهنمایی و رانندگی در مسیر جاده‌ای دسترسی به لالجین هر گزینه دیگر در لالجین می‌توانست مورد توجه و حل و فصل در این روزهای رکود گردشگری باشد.

  مغفول ماندن فروش آنلاین صنایع‌دستی
این روزها که خبری از گردشگری حضوری نیست همدان می‌توانست در حوزه فروش آنلاین صنایع‌دستی و ایجاد شبکه‌های دیجیتال به‌منظور معرفی تولیدات و فروش اقلام اقدامی متمایز را رقم بزند اما این اتفاق هم در همدان محقق نشد.
این روزها اصفهانی‌ها احیا و تقویت روابط خواهرخواندگی پیشنهاد برگزاری هفته‌های فرهنگی شهرهای کشورهای عضو اکو احیای دفتر اکو در اصفهان، اصفهان پایتخت صنایع‌دستی اکو و پنجمین سالگرد روابط ایران و سنگال در اردیبهشت‌ماه و پیشنهادهای شهردار اصفهان یکی پس از دیگری از موضوعاتی است که در نصف جهان این روزهای بی‌گردشگر موضوعات اصلی روی میز مدیرانش هست شما برای همدان و همدانی‌ها و گردشگری شهر چه کردید؟


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com