1400-10-201400-10-30bool(false) نه مرزی باز است نه واکسنی در کار همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 دي 1400 - شماره 4231
 
امروز : پنجشنبه ، 30 دي 1400

Today : Thu, January 20, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  114363 تاریخ انتشار:  1399-09-24 - 10:58 تعداد بازدید:  221
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برگزاری تورهای واکسن کرونا نه عرف است نه مجاز
نه مرزی باز است نه واکسنی در کار

گردشگری

 درحالی‌که این روزها اخبار کشف واکسن کرونا داغ شده است، برگزاری تورهایی که وعده واکسیناسیون کرونا می‌دهند نیز داغ شده، درحالی‌که هنوز نه‌تنها تأیید نهایی واکسن کرونا زیر سؤال است بلکه بازگشایی مرزها و برگزاری تورهای گردشگری نیز در هاله ابهام قرار دارد.
به گزارش ایلنا، این روزها با جدی شدن تأیید واکسن کرونا توسط مراجع مختلف بین‌المللی و نگرانی‌هایی که ایرانی‌ها درباره دسترسی نداشتن به این واکسن دارند، بازار شایعات و دلال‌ها نیز گرم شده است. این بازار به حوزه گردشگری نیز رسیده و برخی از فعالان گردشگری در صدد تعریف تورهای ویژه تزریق واکسن کرونا که در کشورهای همسایه در دسترس و قابل انجام است، برآمده‌اند.
هرچند در آغاز امر برخی این تبلیغات را شایعه و کلاهبرداری عنوان کردند و گفتند که تبلیغات برای تور واکسن کرونا اعتبار ندارد اما قطعا افرادی هستند که در دفاتر خدمات مسافرتی به فکر برگزاری چنین تورها و تعریف تور تزریق واکسن کرونا باشند؛ اما آیا تاکنون در نیم قرن اخیر که گردشگری توسعه قابل توجهی در دنیا داشته، با برگزاری چنین تورهایی چه در ایران و چه در سایر نقاط دنیا روبه‌رو شده‌ایم؟ آیا برگزاری چنین تورهایی که به‌نوعی می‌تواند سوءاستفاده از اعتماد و سلامت عموم جامعه را نیز به‌همراه داشته باشد، عرف است؟
ولی تیموری معاون گردشگری وزارتخانه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه نظرتان درباره تورهای واکسن چیست، گفت: اجازه دهید واکسن قطعی پیدا شود، مورد تأیید وزارت بهداشت قرار بگیرد بعد مرزها باز شود و رفت‌وآمد آغاز شود، آن وقت تور بگذارید.
مسیح‌ا...صفا یکی آژانس‌داران پیشکسوت که سال‌هاست در حوزه گردشگری فعالیت می‌کند، در پاسخ به این پرسش که آیا در سال‌های فعالیت خود به مواردی برخورد کرده که به تعریف و برگزاری تورهایی منجر شود که با اپیدمی یک بیماری شکل گرفته باشند، گفت: برگزاری چنین تورهایی وجاهت قانونی ندارد، هرچند ممکن است برخی افراد در خفا وعده و وعیدهایی بدهند اما تا جایی که من اطلاع دارم تور گردشگری به‌منظور تزریق واکسن کرونا نه‌تنها در ترکیه بلکه در هیچ‌یک از کشورهای همسایه وجود ندارد که ایران هم بتواند چنین توری را تعریف کند.
وی درباره برگزاری تورهای این‌چنینی در سطح بین‌الملل نیز گفت: دفاتر خدمات مسافرتی در عرصه بین‌الملل در صدد برگزاری چنین تورهایی برنمی‌آیند و وجاهت قانونی نیز ندارد و تاکنون چنین تورهایی به‌صورت علنی برگزار نشده است.
صفا همچنین به این مهم اشاره کرد: در گذشته چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب به یاد ندارم که تور اختصاصی برای درمان یک بیماری اپیدمی خاص و واکسیناسیون آن برگزار شده باشد. اکنون نیز گویی باتوجه به شرایطی که شیوع ویروس کرونا به‌وجود آورده، دلال‌ها درحال سوءاستفاده از مردم هستند و عده‌ای هم افراد پولدار بی‌تفکر هستند که گول این افراد را می‌خورند. دراساس عرف نیست چه تور گردشگری برای واکسیناسون چه در حوزه کرونا و چه سایر حوزه‌ها برگزار شود.
به گفته وی، البته آژانس‌داران می‌توانند در لقای برگزاری تورهای گردشگری گزینه‌ای هم برای برخورداری مسافران علاقه‌مند به واکسیناسون برآیند که البته این مهم هم باید از سوی کشور مقصد تأیید شود؛ اما این مهم نباید به‌صورت الزام و در قالب تعریف توری خاص باشد و سبب افزایش بی‌رویه قیمت تور شود بلکه می‌تواند یک گزینه انتخابی باشد و درصورت انتخاب از سوی مسافر، در قالب پرداخت جداگانه محاسبه شود. نباید فراموش کرد که درحال‌حاضر تور گردشگری برای واکسیناسیون کرونا تعریف نشده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com