رکود محسوس در فرودگاه معروف همدان پیام
 
 
يكشنبه - 31 تير 1397 - شماره 3245
 
امروز : دوشنبه ، 1 مرداد 1397

Today : Mon, July 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  79280 تاریخ انتشار:  1396-04-10 - 05:46 تعداد بازدید:  394
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرودگاه همدان هیچگاه رنگ رونق را به خود ندیده است
رکود محسوس در فرودگاه معروف

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

فرودگاه همدان با فراز و فرودهایی که در زمینه تجهیزات، امکانات و مدیریتی مواجه است، این روزها با فعالیت کمرنگ و نه چندان مستمر نه تنها اهالی این شهر بلکه مهمانان ورودی همدان را نیز ناراضی کرده است. این پایانه حمل و نقل هوایی با وجود هزینه‌های بالا دچار رکود محسوسی است که این وضعیت روز به روز وخیم‌تر شده و به مشکلات آن افزوده می‌شود.
این فرودگاه با قدمتی 8 ساله از گذشته تاکنون فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است ولی این روزها سیر نزولی را در پیش گرفته و روزهای خوبی ندارد.سرمایه‌گذاری 40 میلیارد تومانی برای فرودگاه همدان در سال‌های گذشته و برقراری پرواز به دبی و ترکیه سبب شد تا این فرودگاه نامی در بین فرودگاه‌های بین‌المللی پیدا کند اما این اوضاع چندان پایدار نبود و استقبال نکردن از پرواز دبی و ترکیه این پروازها را با شکست مواجه کرد و باوجود تلاش و جلب نکردن اعتماد مردم و استقبال آنها از این پروازها و ثابت بودن نرخ بلیت‌های هواپیما در همدان سبب موفق نبودن پروازهای برنامه‌ای در این استان شد.
فرودگاه یکی از زیرساخت‌های اقتصادی و گردشگری هر شهری به شمار می‌رود و سالانه از این زیرساخت شهری می‌توان عواید مثبتی را نصیب یک شهر کرد؛ فرودگاه همدان که هیچگاه رنگ رونق را به خود ندیده است، این روزها تنها به دو پرواز در هفته دلخوش کرده است . در حالی انجام دو پرواز به صورت رفت و برگشت به مشهد از فرودگاه همدان نشان دهنده رکود فرودگاه همدان است که در استانی همچون کرمانشاه روزانه 5 تا 8 پرواز انجام می‌شود که البته وجود پروازهای خارجی به اعتبار این فرودگاه افزوده است .
همدان شهری با 3 هزار سال قدمت و مدنیت که باید اکنون فرودگاهی بین‌المللی داشت و هواپیماهایی نه تنها از نقاط مختلف کشور بلکه از جهان در این فرودگاه نشست و برخاست کنند، اکنون با افت و خیزهایی همراه است. فرودگاه همدان دو پرواز دارد که آن هم مستمر نیست و همان پروازها نیز در مواقعی لغو شده و یا پرواز مقطعی بوده است.
 نزدیکی به تهران یک مزیت معکوس
اینکه همدان به مرکز (تهران) نزدیک است، یک مزیت برای این شهر است اما در زمینه تجهیز فرودگاه اثر منفی گذاشته است زیرا از یک طرف همین نزدیکی به تهران مانع برقراری پرواز همدان ـ تهران شده است و در سایر پروازها نیز موجب شده تا مردم با طی مسافت تا تهران از آنجا سفر خود را انجام دهند.از سوی دیگر بسیاری از سرمایه‌گذاران ایجاد سرمایه‌گذاری در همدان را تأمین زیرساخت‌ها به ویژه در بخش فرودگاهی می‌دانند اما فرودگاه با حرکت دست به عصای خود هنوز نتوانسته این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.
این مسئله تا جایی پیش رفته که بسیاری از میهمانان جشنواره‌ ها و همایش های بین‌المللی نیز بارها برای حضور در همدان به این مسئله اعتراض داشتند که چرا نباید شهر بزرگی چون همدان پرواز به تهران نداشته باشد؟!این گلایه و اعتراض بارها از سوی میهمانان داخلی و خارجی حاضر در همدان گوشزد شده و مردم خود همدان نیز این وضعیت را راضی‌کننده نمی‌دانند و همچنان شاهد چنین وضعیتی هستند.
 هواپیمای ATR در راه فرودگاه همدان
اردیبهشت ماه سال جاری مدیر فرودگاه همدان عنوان کرد : فرودگاه همدان در انتظار رسیدن هواپیمای ATR است .
وی معتقد است: اگر هواپیماهای ATR تازه خریداری شده وارد ناوگان حمل‌ونقل هوایی کشور شوند، برقراری پروازهای متعدد و متنوع در فرودگاه همدان را شاهد خواهیم بود . آنچه مسلم است، فرودگاه همدان از زیرساخت‌های خوبی برخوردار است به طوری که باند ۳ هزار و ۹۵۰ متری آن امکان نشست و برخاست هواپیماهای بسیار سنگین و بزرگ مانند ایرباس را دارد اما چرا این زیرساخت ها به کار گرفته نمی شود سوالاتی است که سالهاست بی جواب مانده است
سهراب کلوندی پیش از این عنوان کرده است: استان همدان فاصله زیادی با پایتخت ندارد. بنابراین، برقراری پرواز با هواپیماهای بزرگ مقرون به صرفه نیست زیرا با ظرفیت کامل انجام نمی‌شود. اما اگر هواپیماهای ATR تازه خریداری شده وارد ناوگان حمل‌ونقل هوایی کشور شوند، برقراری پروازهای متعدد و متنوع در فرودگاه همدان را شاهد خواهیم بود. به گفته مدیر فرودگاه همدان در زمان یاد شده، شرکت هواپیمایی ایران‌ایر مذاکراتی برای برقراری پروازهای همدان به تهران، اهواز و شیراز با هواپیماهای ATR را مطرح کرده است اما این موضوع هنوز نهایی نشده است.گفتنی است فرودگاه همدان با داشتن ۵ پارک پوزیشن مناسب آمادگی بیس شدن برای هواپیماهای ATR را دارد امید آنکه این داشته ها با تردید کردن برنامه ریزان از دست نرود و این بار این وعده ها محقق شوند
فعال شدن فرودگاه همدان بازوي توانمند توسعه گردشگري استان خواهد بود . زماني که تقاضا در گردشگري افزايش يابد عرضه مطلوب خدمات گردشگري نيز به اوج خود خواهد رسيد و اين توازن بين عرضه و تقاضا مهيا کننده زمينه‌اي براي رشد اشتغال در حوزه گردشگري و تکاپوي اقتصادي در اين زمينه خواهد بود. فعال شدن پروازهاي فرودگاه، همدان را به اوج توسعه در محور گردشگري نزديک خواهد کرد اما همه این توجه به شرایط موجود به آمال و آرزویی بیش شبیه نیست .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com