1401-09-051401-09-15bool(false) علیصدر بار دیگر تعطیل شد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 15 آذر 1401 - شماره 4475
 
امروز : سه شنبه ، 15 آذر 1401

Today : Tue, December 6, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  119487 تاریخ انتشار:  1400-06-13 - 08:54 تعداد بازدید:  240
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

علیصدر بار دیگر تعطیل شد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

شریان گردشگری همدان قربانی تأمین هزینه‌ها در نبود مسافر


 علیصدر را هم تعطیل کردند، این خبری است که در چندروز گذشته در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرده است. این روزها که تأسیسات گردشگری برای حیات دوباره خود درصدد تصمیمات حیاتی هستند، علیصدر در همدان در تکاپوی تعطیلی است.
مجموعه گردشگری علیصدر که از اسفندماه 1399 به دلیل شرایط خاص کرونا تعطیل بود، اوایل تیرماه جاری فعالیت دوباره خود را با مجوز ستاد کرونا آغاز کرد که این بازگشایی خیلی دوام نداشت و دوباره با محدودیت‌های سراسری اواخر مردادماه تعطیل و پس از گذشت آن و بازگشایی، به نقل از روابط‌عمومی علیصدر دوباره با مصوبه چند روز اخیر ستاد تعطیل شد، اما برخی منابع آگاه می‌گویند تعطیلی‌های علیصدر به دلیل بالا بودن هزینه‌ها و نبود درآمد است0.
  ماهای پایانی سال ۱۳۹۸ شیوع ویروس کرونا ضربات جبران‌ناپذیری به اقتصاد کشور بخصوص صنعت گردشگری وارد کرد و دولت تسهیلاتی برای این حوزه در نظر گرفت، اما با رونق نداشتن این صنعت تسهیلات نیز راهگشا نشد.
مجموعه گردشگری غارعلیصدر به عنوان طولانی‌ترین غار آبی جهان نیز همانند بسیاری دیگر از مجموعه‌های توریستی و تفریحی کشور به دلیل شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس و تعطیلی‌های چندباره و طولانی‌مدت، با مشکلات زیادی مواجه شده است.
شیوع ویروس کرونا آسیب شدیدی به صنعت گردشگری در همدان وارد کرد، این ضربه آنچنان شدید بود که عملاً بیش از ۹۰ درصد فعالان این حوزه با بیکاری روبه‌رو شده و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را متحمل شده‌اند.
پایان اسفندماه 1399، غارعلیصدر با تصمیم ستادملی کرونا تعطیل شد و این مجموعه گردشگری پس از 3 ماه تعطیلی اوایل تیرماه امسال فعالیت خود را دوباره آغاز کرد.

  هزینه مدیریت غارعلیصدر هفته‌ای 50 میلیون تومان است
بر همه واضح و مبرهن است که روزگاری کسب‌وکار فعالان گردشگری غرب کشور به تکاپوی درآمدی که تنها غارآبی قابل قایقرانی جهان در منطقه رقم می‌زد بستگی داشت، اکنون اما اعمال تصمیمات لحظه‌ای برای تعطیلی غار جان و حیات گردشگری استان و غرب کشور را هم تهدید می‌کند.
منابع آگاه در شرکت سیاحتی علیصدر می‌گویند هزینه مدیریت غارعلیصدر هفته‌ای 50 میلیون تومان است و اکنون که کرونا می‌تازد بساط درآمدزایی هم جمع شده است و از آنجا که برای مدیریت بحران در این مجموعه کمتر تدابیری اندیشیده شده است این مهم به آسیب و نقطه ضعفی تبدیل شده است. اکنون شاهد این هستیم که پس  از اتمام تعطیلی‌های پیک پنجم و بازگشت شرایط غارعلیصدر هم بار دیگر تعطیل شد.
متولیان امور در شرکت سیاحتی علیصدر بیان کردند: براساس تصمیم ستادملی کرونا و با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس، مجموعه گردشگری غارعلیصدر تعطیل شد، اما این درحالی است که محدودیتی برای جاذبه‌های گردشگری این روزها وجود ندارد اکنون چرا این ممنوعیت متوجه غار شده است جای پرسش دارد.  
در آخرین اتفاق، مجموعه غارعلیصدر ۲۵ لغایت ۳۰ مردادماه تعطیل و پس از چند روز بازگشایی شد، اما تعجب آنجاست که این مجموعه و تصمیماتش دوباره از چند روز گذشته تعطیل شده است.
غارعلیصدر به‌طور میانگین سالیانه ۶۰۰ هزار بازدیدکننده دارد که این رقم در سال 1399 به حدود ۸۰ هزار گردشگری کاهش یافت.

  درآمد بالای دیروز باید برای امروز مدیریت می‌شد
شرکت علیصدر متولی چند بخش حیاتی گردشگری است، این چند بخش عبارتند از غارعلیصدر، سایت تفریحی، توریستی عباس‌آباد، رستوران شیشه‌ای، سوئیت‌های اقامتی عباس‌آباد، دفتر خدمات مسافرتی علیصدر مهر و بخشی از سهام مجموعه تله‌کابین گنجنامه.
غارعلیصدر با درآمد بالا تا قبل از شیوع کرونا کفاف هزینه‌های بخش‌های مختلف را می‌داد و متولیان امور در علیصدر بر این باور بودند که این مجموعه تا ابد در حیات است.
اما بارها و بارها کارشناسان گردشگری و رسانه عنوان کردند این بخش پویا نیازمند یک مشاور اقتصادی است تا درآمدهای بالا را برای روزهای بحرانی ذخیره کند این توصیه‌های چندروز گذشته برای این بود که امروز نفس این مجموعه به شماره نیفتد که افتاد. بارها نوشتیم جامعه محلی علیصدر باید به ایجاد اشتغال از بخش‌های دیگری به غیر از فروش بلیت غار دل ببندد و خلاقیت و کارآفرینی داشته باشد تا روزگاری اگر غار نبود علیصدر بتواند به حیات خود ادامه دهد، اما متأسفانه جز اقدام شرکت برای خرید ساختمان محل کار هیچ‌کدام از این موارد هیچ وقت جدی گرفته نشد.
امروز شاهد آنیم کار تا جایی پیش رفته است که پس از آن سابقه درخشان فعالیت علیصدر پس از میزبانی از رویداد همدان 2018 نتیجه فعالیت شرکت و بخش‌های مرتبط آن به اینجا کشیده شده است که به دلیل نداشتن توان اقتصادی مجموعه علیصدر برای تأمین هزینه نیروهای خود به بهانه شیوع کرونا شریان اصلی گردشگری در همدان را مسدود کرده‌اند.

 از سارقیه تا علیصدر
علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی و بزرگترین غارآبی جهان در ۷۵ کیلومتری شهر همدان واقع در ارتفاعات ساری‌قیه(صخره زرد) نزدیک روستای علیصدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده‌ است.
این غار بی‌نظیر که در سال ۱۳۴۲ نخستین کاوش‌ها در آن انجام شد و در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث‌طبیعی ایران به ثبت رسید از سطح دریا ۲هزار و ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و دارای دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی است. از مجموعه رشته‌آب‌ها دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده و از این‌رو نفوذ به عمق غار تنها با قایق میسر است.
غار علیصدر براساس نظر کارشناسان مطرح زمین‌شناسی دنیا یکی از بی‌نظیرترین و بزرگترین غارهای آبی جهان است که شکل‌گیری آن به دوره ژوراسیک دوره دوم زمین‌شناسی برمی‌گردد.
این غار در سال‌های ۱۳۴۱ و 1342 توسط تعدادی از کوه‌نوردان و غارنوردان گروه سینا همدان شناسایی و قایقرانی در این غار شگفت‌آور با وسایل ابتدایی از سال 1346 به همت دست‌اندرکاران امر و تعریض دهانه آن امکان‌پذیر شد.
براساس تحقیقات و مستندات موجود، بخش‌های ورودی غار در دوره صفویان مورداستفاده مردمان آن زمان قرار می‌گرفته به‌طوری که از مدخل ورودی به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب‌انبار برای مصرف کشاورزی استفاده می‌شده است. دمای داخل غار حدود ۱۶درجه و دمای آب ۱۲درجه سانتیگراد ثابت است، PH  آب تقریباً خنثی است و عمق آب بین نیم تا ۱۴متر اندازه‌گیری شده است. سختی آب غارعلیصدر بالا بوده و از نوع آهکی است، بنابراین استفاده از آن برای آشامیدن توصیه نمی‌شود.
علیصدر غاری زنده است و هیچگونه گاز سمی در آن یافت نمی‌شود و به علت وجود جریان هوا تنگی‌نفس در آن احساس نمی‌شود و همچنین به علت وجودنداشتن نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نشده است.
تاکنون ۳/۱۱ کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی و حدود ۲/۳ کیلومتر آن مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 ردپای تصمیمات تا همیشه می‌ماند
کوتاه سخن آنکه این روزها که دولت سیزدهم در تکاپوی انتخاب مدیران استانی و تغییر و تحولات است برخی فضاهای حیاتی در حوزه‌های گردشگری و اقتصادی نباید قربانی تصمیماتی شود که تبعات آن ماندگار باشد. این روزها خواهد گذشت و دوباره حیات عادی گردشگری از سرگرفته می‌شود، اما ردپای تصمیمات غیرکارشناسانه هرگز از خاطره مردم پاک نمی‌شود.
کارشناسان و رسانه‌های استان قطع به یقین در برابر تصمیمات برای حوزه‌های مهم و تأثیرگذار همچون علیصدر که شریان اصلی گردشگری است، هرگز سکوت نمی‌کنند. آنها معتقدند علیصدر پیشانی گردشگری همدان است برای حفظ آبروی گردشگری شهر و نام همدان متولیان امور و مسئولان استانی و شهری باید دست در دست هم بگذارند که مبادا برای مدیریت هزینه‌های ناچیزی بخش تأثیرگذار گردشگری همدان از چرخه فعالیت خارج شده و آسیب ببیند.
بیراه نیست اگر بگوییم هشدار به متولیان امورگردشگری و تصمیم‌گیران استانی، که اگر کار به همین شکل پیش رود و قطار علیصدر روی همین ریل حرکت کند روزگار نه چندان دور شرکت از ریل خارج می‌شود و از علیصدر تنها نامی در آرشیو رسانه باقی خواهد ماند و بس. یادمان باشد آیندگان ما را قضاوت می‌کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com