ابهام بانک مرکزی برطرف شد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 9 آذر 1401 - شماره 4470
 
امروز : پنجشنبه ، 10 آذر 1401

Today : Wed, November 30, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  113727 تاریخ انتشار:  1399-09-05 - 13:00 تعداد بازدید:  246
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون گردشگری:
ابهام بانک مرکزی برطرف شد

گردشگری


 معاون گردشگری از رفع ابهام برای بانک مرکزی درباره مهلت دادن به فعالان گردشگری برای بازپرداخت اقساط بانکی تا پایان سال ۱۳۹۹، خبر داد.
به گزارش ایسنا، از زمان تصویب بسته دوم حمایت صنعت گردشگری در ستاد ملی مقابله با کرونا، بانک مرکزی 2 مرتبه امهال اقساط تسهیلات فعالان گردشگری را به بانک‌ها ابلاغ کرده است، با این‌حال معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ابهام نماینده بانک مرکزی در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا که دوشنبه (سوم آذرماه) برگزار شد، سخن گفته است.
با وجود بخشنامه‌های معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و رئیس بانک مرکزی درباره امهال اقساط تسهیلات بانکی فعالان گردشگری تا پایان سال ۱۳۹۹، همچنان بسیاری از بانک‌ها از اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا خودداری کرده و حتی وجود چنین دستوری را انکار می‌کنند و اقساط بانکی فعالان گردشگری را مشمول جریمه کرده‌اند.
ولی تیموری گفت: این دغدغه به‌اضافه همکاری نکردن وزارت نیرو، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی در اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا، در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا مطرح و ابهام نماینده بانک مرکزی نیز رفع شد. قرار است بانک مرکزی موضوع امهال اقساط تسهیلات دریافتی فعالان گردشگری را به مدیران عامل بانک‌ها و شعبه‌های آنها در استان‌ها دوباره و سریع ابلاغ کند؛ بنابراین دیگر لازم نیست فعالان گردشگری برای پرداخت اقساط به بانک‌ها مراجعه کنند.
تیموری همچنین با بیان اینکه ثبت‌نام گروه دوم مشمولان وام جدید کرونا که قرار بود از روز دوشنبه، سوم آذرماه آغاز شود، به تأخیر افتاده است، توضیح داد: گروه دوم که پیش‌تر برای دریافت تسهیلات نخست(از ۶ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد) اقدام کرده بودند به‌دلیل آماده نشدن زیرساخت در سامانه کارا، امکان ثبت درخواست برای دریافت مابه‌التفاوت وام جدید را ندارند. وزارت کار اعلام کرده است به‌دلیل تعطیلی‌ها و محدودیت تعداد پرسنل زیرساخت سامانه کارا برای ثبت‌نام گروه دوم فعلا آماده نشده است.
وی افزود: البته جای نگرانی نیست، چون تا پایان آذرماه برای ثبت‌نام وام کرونا (به ملبغ ۱۶ تا ۹۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد) فرصت داریم. از فعالان گردشگری در گروه دوم تقاضا دارم در روزهای آینده به سامانه کارا مراجعه نکنند.ثبت‌نام وام جدید کرونا ویژه بخش گردشگری از ۲۹ آبان‌ماه آغاز شده است. این تسهیلات مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا است که به همه کسب‌وکارهای گردشگری با توجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره باید اختصاص یابد. مبلغ تسهیلات پیشین که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده بود از ۶ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد در ازای حفظ هر شغل بود. بسیاری از فعالان گردشگری از وام نخست به‌دلیل مبلغ اندک و نرخ بهره نامتناسب با رقم تسهیلات، استفاده نکردند. برخی هم به‌دلیل نداشتن بیمه و ثبت نشدن اطلاعات درست در سامانه وزارت کار، موفق به دریافت آن تسهیلات نشدند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرده تسهیلات دوم که هفتم مهرماه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را دریافت کرده است به ۱۴ رسته شغلی در گردشگری اختصاص می‌یابد.
مبلغ درنظر گرفته‌شده در بسته حمایتی دوم از ۱۶ تا ۹۰۰ میلیون تومان است که نرخ سود آن نیز ۱۲ درصد تعیین شده است. ستاد ملی کرونا تصوب کرده است که بازپرداخت این تسهیلات پس از 6 ماه تنفس و از سال ۱۴۰۰ آغاز شود. همچنین اقساط تسهیلات بسته حمایتی نخست نیز تا پایان سال امهال شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com