کشاورزان از طرح الگوی کشت استقبال نکردند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 3 فروردين 1402

Today : Thu, March 23, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130093 تاریخ انتشار:  1401-11-16 - 12:07 تعداد بازدید:  149
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تنها 10 درصد از کشاورزان قرارداد منعقد کرده‌اند
کشاورزان از طرح الگوی کشت استقبال نکردند

گردشگری

 
در استان همدان باوجود تأکیداتی که بر تغییر الگوی کشت شده است از ۱۱۷ هزار کشاورز تنها ۱۷ هزار از آنان برای مشارکت در الگوی کشت اعلام آمادگی کرده و قرارداد منعقد کرده‌اند.

مشکلات آبی که در استان همدان به دلیل کاهش بارندگی و کاهش میزان آب های سطحی و زیرزمینی در همدان پیش آمد سبب شد تا ضرورت تغییر الگوی کشت در استان بیشتر از گذشته احساس می شود.

در این شرایط کشاورزان نیز گلایه‌مندند که کمبود آب کیفیت بهره برداری محصولاتشان را تحت تأثیر قرار داده و سبب شده امسال به نسبت سال های گذشته محصول کمتری را کشت کنند.

بر همین اساس است که مسئولان استان راه حل را در تغییر الگوی کشت دنبال کرده اند و معتقدند با این ترفند در کنار مدیریت منابع مصرف آب می شود محصولات بهتری نیز تولید کرد.

برخی از کشاورزان معتقدند چرا مسئولان نباید اجازه دهند تا آنها محصولات پر درآمد کشت کنند و این اقدام را قابل قبول نمی دانند چرا که منابع درآمدزایی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از این کشاورزان با توجیه اینکه ما منبع درآمد دیگری به غیر از کشاورزی نداریم همچنان از اجرای این طرح خودداری می کنند.

آنان معتقدند همه ما کشاورزان خوب می‌‎دانیم بارش‎ها کم شده و کشاورزی و سطح تولیدات نیز با توجه به دیم بودن اراضی کمتر شده ولی این دلیل نمی‌‎شود ما کشتی نداشته باشیم. آیا راه‎حل اساسی برای این موضوع اتخاذ شده تا کشاورزان نیز از آن بهره‎مند شوند.

 روند کشت محصولات کم آب بر کند است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در گفت‌وگو با تسنیم گفته است: تاکنون 17 هزار کشاورز با ما قرارداد تغییر الگوی کشت منعقد کرده اند.

رضا بهراملو با اشاره به اینکه روند توسعه کشت محصولات کم آب بر در همدان کند است، تأکید کرد: البته باید بازار آن ها مهیا باشد تا کشاورز از لحاظ اقتصادی با مشکل مواجه نشود اما هنوز تا اصلاح واقعی الگوی کشت فاصله زیادی داریم.

این مقام مسئول افزود: در هر منطقه ای باید بر اساس پتانسیل موجود سیاست های توسعه ای را اجرایی کرد اما آنچه در سال های اخیر به بهره برداری بیش از حد منابع آب کشور منتج شد توجه نداشتن به پتانسیل های هر منطقه است.

 توسعه برخی کشت ها با آمایش سرزمینی همخوانی ندارد

بهراملو با اشاره به اینکه توسعه و حمایت از برخی کشت ها که با آمایش سرزمین یک منطقه همخوانی ندارد حتی موجب برداشت بیش از حد منابع آب زیرزمینی شده است، تأکید کرد: این اتفاق خسارت جبران ناپذیری دارد به همین دلیل باید دنبال راهکارهایی باشیم که بتواند این عقب افتادگی ها را جبران کند و تغییر در الگوی کشت یکی از مهم ترین این راهکارها است.

 وی تأکید کرد: یکی از راهکارها برای تغییر الگوی کشت و مقابله با بحران کم آبی، سوق دادن بسیاری از کشت ها به سمت کشت محصولات پاییزه است چراکه بارندگی پاییز و زمستان برای کشت محصولات پاییزه کافی است .

  دشت های قهاوند و کبودراهنگ مستعد بیابان شدن

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: در 2دهه گذشته بیش از 100 هزار هکتار در استان همدان تبدیل به دیم شده و شوری در برخی دشت ها از جمله قهاوند و کبودراهنگ افزایش پیدا کرده است که در بلند مدت همدان را با پدیده بیابان زائی مواجه خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه گفته می شود همدان سهم بالایی در تولیدات کشاورزی دارد اما سال ها است تولیدات این استان 4.8 میلیون تن است، عنوان کرد: این شرایط در حالی بوده که وضعیت آبی همدان مانند امروز نبوده و آب به اندازه کافی موجود بوده است بر همین اساس پیش بینی می شود با وضعیت کنونی آب و بارش های گذشته محصولات کشاورزی هم افت کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه 159 هکتار تغییر کاربری گلخانه در مزارع کشاورزی استان همدان صورت گرفته، عنوان کرد: برای آن که بتوانیم در تغییر الگوی کشت موفق شویم در کنار آموزش نیاز داریم تولید را با پتانسیل‌های مختلف استان در بخش کشاورزی متناسب کنیم.

  طرح های تشویقی برای تغییر الگوی کشت

وی در خصوص طرح‌های تشویقی برای تغییر در الگوی کشت نیز گفت: کشاورزانی که بندهای الگوی کشت را رعایت کنند و برای محصولات نامبرده اقدام انجام دهند از مزایایی مانند اعطای تسهیلات کم‌بهره، بخشش بخشی از آب بها و برق بها، تضمین خرید محصول و اعطای نهاده‌ها بهره کند می شوند.

بهراملو تأکید کرد: کشت‌هایی که وارد قرارداد الگوی کشت می‌شوند جزو خریدهای تضمینی قرار می گیرند تا ریسک انجام این تغییر را بپذیرند.

 همدان ناگزیر به اجرای تغییر الگوی کشت است

همچنین رئیس خانه کشاورز استان گفت: استان همدان با مشکل کم‌آبی موجود باید خواه ناخواه الگوی کشت محصولات محوری چون هندوانه و سیب‌زمینی را تغییر دهد. ابوالقاسم سوزنچی اظهار کرد: از آنجا که میزان مصرف آب محصولات زراعی 4 برابر محصولات باغی می باشد می‌توانیم با تغییر در الگوی کشت برخی اراضی زراعی را تبدیل به باغ‌هایی چون انگور، بادام و گردو کنیم.

وی با بیان اینکه کشاورزان برای تغییر در الگوی کشت نیازمند داشتن انگیزه هستند، تأکید کرد: متأسفانه مشوق های دولتی چندان که باید نتوانسته کشاورز همدانی را به تغییر در الگوی کشت مجاب کند.

این نماینده کشاورزان بینه صندوق کشاورزی را برای تغییر الگوی کشت یک انگیزه ضروری خواند و عنوان کرد: متأسفانه بیمه کشاورزی در شرایط حاضر همچون بیمه شخص ثالث عمل می‌کند، در حالی که با توجه به ماهیت تولید محصولات کشاورزی، بیمه آن نیز باید متفاوت باشد.

سوزنچی با بیان اینکه جهاد کشاورزی باید تصمیماتی اتخاذ کند که با آموزش ایجاد انگیزه برای تغییر در الگو و روش کشت کشاورزان را فراهم کند، بیان کرد: هر ساله با نزدیک شدن فصل زراعی جدید کلاس های آموزشی در زمینه تغییر الگوی کشت به کشاورزان لازم است برگزار شود تا از این طریق بسیاری از مشکلات و چالش های بحران کم آبی را در استان کاهش یابد.

 هنوز الگوی مشخصی برای تغییر کشت در همدان وجود ندارد

وی با بیان اینکه متأسفانه در همدان الگوی کشت مناسب با اقلیم وجود ندارد گفت: ما از کشاورزان درخواست تغییر و اصلاح کشت را داریم در حالی که هنوز الگوی مشخصی برای کشت محصولات در همدان نداریم در نتیجه نمی توانیم اقتصاد کشاورزان را تأمین کنیم و انگیزه لازم را برای ورود آنان به میدان تغییر و تحول ایجاد کنیم.

رئیس خانه کشاورز استان همچنین با بیان اینکه سیب زمینی و یونجه در کنار گندم و جو پر کشت ترین محصولات کشاورزی همدان است ، افزود: این بحث باید در استان تغییر کند و به سمت کشت محصولات کم آب بر مانند زعفران، کلزا، رازیانه و غیره برود تا میزان بهره وری ارتقا و میزان مصرف آب کاهشی باشد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com