1403-03-141403-03-24bool(false) ثبت جهانی هگمتانه؛ گامی به سوی ماندگاری تاریخ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 24 خرداد 1403

Today : Thu, June 13, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  133702 تاریخ انتشار:  1402-05-21 - 08:58 تعداد بازدید:  532
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون میراث فرهنگی استان همدان:
ثبت جهانی هگمتانه؛ گامی به سوی ماندگاری تاریخ

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


جهانی شدن در حوزه میراث فرهنگی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و انسان معاصر گرایش بسیار ویژه‌ای به حفظ آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی دارد.
تلاش برای حفظ میراث فرهنگی و ابنیه‌ تاریخی، کشورها را بر آن وا داشته که هر کدام برای ثبت آثار تاریخی خود در دفتر زرین یونسکو تلاش و حتی با یکدیگر به رقابت بپردازند؛ بلکه نام خود را جهانی کنند.

ایران با تکیه بر تمدن چند هزار ساله خود و با دارا بودن آثار تاریخی و طبیعی و فرهنگی یکی از کشورهای دنیا است که در زمینه جهانی شدن و ثبت جهانی آثار خود در یونسکو گام‌های موثری برداشته است.

بسیاری از کشورهای جهان برای آنکه نام خود را بر دفتر و لوح زرین یونسکو حک و جهانی کنند حاضرند بهای بسیار زیادی برای آن بپردازند تا از قافله جهانی عقب نمانند؛ اما آیا می‌دانید مزایای ثبت جهانی یونسکو چیست؟

معاون میراث فرهنگی استان همدان می‌گوید: جهانی شدن مزایای بسیار زیادی دارد و زمانی که یک اثر تاریخی همچون هگمتانه به ثبت جهانی می‌رسد، کمک‌های مادی و فنی بسیاری از سوی یونسکو، ارگان‌های متعلق به آن و انجمن‌های فعال در حوزه فرهنگی و گردشگری دریافت می‌کند.

اتابک صفری اظهار کرد: این کمک‌های مالی و فنی از طریق کارشناسانی که از این منطقه بازدید و سفر می‌کنند صورت می‌گیرد و در راستای بودجه‌ریزی نیز برنامه‌ریزی خاصی برای حفظ و ارتقا این اثر صورت می‌گیرد.

وی عنوان کرد: ثبت یک اثر جهانی سبب تعامل و تبادل فرهنگی مابین کشورها و مناطق مختلف جهان می‌شود و تبلیغات و تمرکز بسیاری بر آن‌ها صورت و موجب معرفی اثر به جهان می‌گردد.

صفری افزود: ثبت جهانی یک اثر، تاثیرات بسیار زیادی بر اقتصاد گردشگری خواهد داشت؛ زیرا می‌توان به عنوان یک کشور ادعا کرد که من صاحب یک اثر بزرگ جهانی هستم.

وی ادامه داد: کشورهایی همچون چین، ایتالیا و ایران در راستای ثبت جهانی یونسکو گام‌های بسیار خوبی برداشته‌اند و ایران جزو کشورهایی است که از ظرفیت بالایی در این زمینه برخوردار است.

صفری با اشاره به ثبت جهانی "هگمتانه و مرکز تاریخی همدان" تصریح کرد: مسیر تاریخی هگمتانه   منطقه‌ای جذاب و بکر است که نکته حائز اهمیت آن حفظ فرهنگ منطقه با همه شاخص‌های معماری، فرهنگ  و تاریخ منطقه است که از کمرنگ شدن آن‌ها جلوگیری می‌شود.

صفری بر مزایای ثبت جهانی یونسکو تاکید کرد و گفت: اگر این امر صورت نگیرد بسیاری از خرده فرهنگ‌ها به مرور زمان از بین میرود  ؛ لذا با این اقدام فاکتورهای فرهنگی در بلند مدت می‌تواند حفظ شوند.

به گفته معاون میراث فرهنگی استان همدان ، خود سازمان جهانی یونسکو انجمن‌ها و گروهایی مردمی را به منظور حفظ فرهنگ مناطق، تربیت و آن‌ها را ارتقا می‌دهد و با برگزاری فستیوال‌ها، کارناوال‌ها و رویدادهای فرهنگی خاص که به صورت سالانه و ماهیانه برای حفظ و نشر آن فرهنگ برگزار می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: متاسفانه در ثبت یک اثر جهانی تنها به خود اثر توجه می‌کنیم این در حالی است که زمانی که پرونده "هگمتانه و مرکز تاریخی همدان" ثبت جهانی می‌شود اقمار آن نیز رشد پیدا می‌کند به این معنی که زمانی که گردشگر به استان همدان  سفر می‌کند طی سفر خود به هگمتانه با منطقه تاریخی نیز آشنا خواهد شد، این می‌تواند به عنوان مرکز گردشگری اقماری را نیز به دور خود ایجاد کند که سبب رشد سایر مناطق نیز می شود که بسیار حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: همچنین می‌توان در یک حرکت و در یک کمپین تبلیغاتی مشترک با استان های غرب کشور که جاذبه های جهانی دارند بگوییم که گردشگران با سفر به این  استان ها می‌توانند به صورت همزمان شاهد آثار ثبت جهانی باشند که این امر در بازاریابی و کمپین تبلیغاتی گردشگری بسیار حائز اهمیت است.

اتابک صفری خاطرنشان کرد: انجمن‌های مردمی برای حفظ طبیعت و فرهنگ هگمتانه و نشر آن ایجاد می‌شوند و هرگونه آثاری در زمینه نشر فرهنگ توسط خود مردم ایجاد میشود .

گفتنی است ، میراث جهانی یونسکو» نام عهدنامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به‌تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید. موضوع آن حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد و مذهب و ملیت خاصشان است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com