با مناسبتهای مذهبی گردشگری نفس تازه می‌کند همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  82409 تاریخ انتشار:  1396-07-10 - 14:50 تعداد بازدید:  77
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

۲۵۵ امامزاده و بقعه متبرکه در همدان
با مناسبتهای مذهبی گردشگری نفس تازه می‌کند

گردشگری

استان همدان دارای ۲۵۵ امامزاده و بقعه متبرکه است که باید به معرفی امامزادگان شاخص استان همدان پرداخت کمااینکه شاهزاده حسین(ع)، امامزاده عبدا...(ع)، امامزاده محسن(ع)، امامزاده هادی بن علی(ع) معروف به فرزند علی، زبیده خاتون، امامزاده یحیی(ع) در همدان، امامزاده محمد(ع) و علی(ع) در نهاوند، امامزاده عبدا...(ع) در ملایر تنها تعدادی از امامزادگان استان همدان هستند این به آن معناست که  با مناسبتهای مذهبی گردشگری همدان می تواند نفس تازه کند. این نوع گردشگری تقریبا در تمامی ایام سال می تواند در اماکن و زیارتگاه های استان وجود داشته باشد، به طور معمول گردشگری مذهبی کمتر تحت تاثیر وضعیت درآمدی مردم قرار دارد و همانطور که اشاره شد تمامی اقشار میل به انجام سفرهای مذهبی و رفتن به اماکن زیارتی را دارند. با تبلیغات کشوری، ایجاد و توسعه فضاهای خدماتی در مجاورت اماکن متبرکه فضاهای اقامتی مناسب و راه دسترسی مناسب می توانیم شاهد ورود هرچه بیشتر گردشگران مذهبی به استان همدان باشیم.
عشق ورزی به امامزادگان از دیرباز در بین ایرانیان مشهود بوده چراکه آنان به عنوان شیفتگان خاندان پیامبر شناخته شده اند. اما یکی از شاخص ترین امامزادگان استان و شهر همدان آستان مقدس امامزاده حسین(ع) معروف به شاهزاده حسین در میدان امام خمینی شهر همدان است که نسب شریف این امامزاده گرانقدر حسین بن علی النقی(ع) فرزند بلافصل امام هادی(ع) و عموی بلافصل امام زمان(عج) است.
میراث فرهنگی کهن و جاذبه های مذهبی همدان گنج کشف نشده ای است که درصورت معرفی آن بسیاری از گردشگران شیفته سفر به این دیار می شوند.  بدون شک همدان را باید یکی از مناطق ارزشمند ایران در بخش گردشگری نامید، سرزمینی که در چهار سوی آن جاذبه ‌های گوناگونی در زمینه ‌های مختلف طبیعی و تاریخی و مذهبی نهفته ‌است و آن را به یکی از مراکز گردشگری دنیا تبدیل کرده است. با نیم نگاهی به‌ همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران می‌ توان آن را چون نگینی درخشان برتارک ایران که چشم ودل هربیننده ‌ای را می‌ فریبد، مشاهده کرد.
ازسوی دیگر استان همدان دارای ۲۵۵ امامزاده و بقعه متبرکه است که هر ساله پذیرای تعداد بسیاری از مسافران در ایام مختلف سال است که می طلبد توجه به این مراکز مذهبی و فرهنگی چندین برابر شود تا هرچه بیشتر مورد استقبال گردشگران زیارتی قرار گیرد و به توسعه گردشگری این منطقه کمک کنند.
گردشگری نقش عمده‌ ای در توانمند سازی مردم، تنوع ‌بخشی به رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌ های‌ اشتغال در ارتباط با سایر بخش ‌های اقتصادی دارد.  ایجاد درآمد اضافی، مکمل و گسترش فرصت‌ های شغلی از مزایای صنعت گردشگری است که نقش عمده ‌ای در فقرزدایی، رفاه‌ دارد. محسن همتی به عنوان نمونه به توسعه گسترش گردشگری روستایی اشاره کرد و گفت: با گردشگری روستایی می توان فعالیت ‌های اقتصادی‌ و مشاغل متنوعی را در مناطق روستایی به وجود آورد. این فرصت ‌های شغلی‌ که بیشتر خدماتی هستند، ممکن است به ‌طور مستقیم یا غیر مستقیم مانند حمل ‌و نقل، هتلداری، خدمات مشاوره‌ ای و راهنمایی، سازمان‌دهی، بازاریابی، تولیدات صنایع دستی و روستایی و.... به وجود آیند.
این کارکرد گردشگری می ‌تواند به رفع معضل بیکاری، کاهش نرخ مهاجرت جمعیت روستایی به کلانشهرها و کنترل گسترش حاشیه‌ نشینی بینجامد و با انتقال آرام نیروی بیکار پنهان و آشکار از بخش کشاورزی به سمت بخش ‌های خدماتی و فرصت‌ های شغلی جدید با تاکید بر خود اشتغالی کمک بزرگی کند. در جهان معاصر گردشگری به عنوان عاملی برای بهبود کیفیت زندگی‌ جوامع در حال توسعه تلقی می ‌شود، رشد و توسعه گردشگری همواره با تغییراتی در اوضاع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و روش زندگی‌ انسانهای همراه بوده و موجب تحولاتی بنیادی در شرایط اقتصادی، فرهنگی‌ و آداب و رسوم مردم است. توسعه گردشگری به عنوان کاتالیزور توسعه سایر بخش های اقتصادی‌ همچون کشاورزی، ماهیگیری، ساخت و ساز و سایر موارد است.
باید از این فرصت های طلایی برای پویایی اقتصادی بهره جست. توسعه گردشگری متضمن‌ توجه به ابعاد توسعه در تمامی سطوح فردی، سازمانی و ملی است و پایداری آن در گروی استفاده از منابع، هدایت سرمایه‌ گذاری ‌ها و دیگر موارد است. وی با بیان اینکه گردشگری تاثیر فراوانی در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور دارد، اظهارداشت: این صنعت ضمن ایجاد اشتغال، سرمایه‌ های اقتصادی را به جریان می ‌اندازد.اخگر با تاکید بر اینکه ایران امروز بیش از هرزمان دیگری با دشواری اشتغال دست به گریبان‌ است، یادآورشد: گردشگری می ‌تواند راه برون‌ رفت از این‌ تنگنا باشد بنابراین باید آن را از تمامی جنبه‌های ممکن مورد بررسی و مطالعه قرار داد.یک پژوهشگر امور گردشگری نیز در گفتگو با مهر به توسعه گردشگری دینی و مذهبی در همدان اشاره و عنوان کرد: این مقوله نیازمند ترسیم نقشه راهبردی و شناسایی ظرفیت های فرهنگی و مذهبی همدان است.
میزان سفر گردشگران دینی به همدان باتوجه به ظرفیت مذهبی این شهر بسیار کم است، به نظر می رسد در این زمینه باید با بازنگری در اهداف بلند مدت گردشگری دینی و ترسیم نقشه ای راهبردی نسبت به تامین زیرساختهای مناسب، ‌ آسیب شناسی و تبلیغات مناسب اقدام کرد.
باید ظرفیت ها را به خوبی شناسایی کرد و در این راستا مسئولان باید بستر مناسب جذب و افزایش ماندگاری گردشگر را با ترسیم نقشه راه مورد توجه ویژه قرار دهند، یکی از مولفه های موثر در توسعه گردشگری وجود آژانس های قوی گردشگری و افزایش ارتباطات قوی و شناخت کامل این آژانس ها از مزیتهای گردشگری منطقه است.
ظرفیت های گردشگری مذهبی همدان در سایه فراموشی قرار دارد و باید با داشتن برنامه ریزی دقیق مانع فراموشی ظرفیت های گردشگری شویم.با توجه به  پتانسیلهای مذهبی همدان از گردشگری مذهبی به عنوان گردشگری زیارتی هم می توان یاد کرد.  این نوع گردشگری یکی از انواع اصلی گردشگری و هدف آن زیارت اماکن مقدس و متبرکه است، با توجه به ساختار فرهنگی جامعه ما که ساختاری مذهبی است، گردشگری مذهبی مورد توجه تمامی اقشار جامعه است.
 در استان همدان تقریبا در تمامی شهرستان ها اماکن و زیارتگاه های مقدس و متبرک وجود دارد و در کنار جذابیت های طبیعی و تاریخی، وجود جاذبه های گردشگری مذهبی می تواند تنوع خوبی به جاذبه های گردشگری استان بدهد.
مردم در گردشگری مذهبی با توجه به اعتقاداتی که دارند به توسعه فضاهای زیارتگاه ها یا حفظ آنها کمک های قابل توجهی می کنند که این امر نشان دهنده مشارکت مردم و توجه همه جانبه آنها در تداوم این نوع گردشگری است.
با این تفاسیر آنچه مسلم است اینکه سالانه صدها نفر گردشگر از نقاط دیدنی استان همدان بازدید می کنند اما به ‌رغم توانمندی های بالقوه، متاسفانه به‌دلیل عدم برنامه ‌ریزی و سرمایه ‌گذاری کافی در گذشته، همدان هنوز برای بهره ‌گیری های کامل از این توانمندی ها دارای مشکلاتی است که باید برای رفع آنها تلاش کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com