1399-04-081399-04-18bool(false) همدان 2018 از خاطر گردشگری نرود همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 18 تير 1399 - شماره 3796
 
امروز : چهارشنبه ، 18 تير 1399

Today : Wed, July 8, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  94750 تاریخ انتشار:  1398-03-22 - 08:30 تعداد بازدید:  127
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اصفهان پیگیر دفتر منطقه ای سازمان جهانی گردشگری
همدان 2018 از خاطر گردشگری نرود

گردشگری

 7 آبان ماه 1397 بود که در روزنامه همدان پیام نوشتیم " اين روايتي است که براي شنيدن آن تنها 18 روز ديگر زمان باقي است . 18 روز ديگر به قولي آردها ريخته و الکها آويخته شده اند يعني هرکه توانست از اين معرکه سهم خود را برد و هر آنکه بدون برنامه پاي کار آمد از غافله جا ماند" یکی از برنامه‌های ماندگار پس از برگزاری اجلاس سازمان جهانی گردشگری در همدان ایجاد دفتر منطقه ای این سازمان در همدان بود که تا امروز پس از گذشت ماه ها این مهم محقق نشد.
 اما حالا پس از گذشت7  ماه از میزبانی همدان از میهمانان اجلاس و حضور زوراب پولولیکاسویل «Zurab POLOLIKASVIL» دبیرکل سازمان جهانی در همدان ،  شنیده ها حاکی از آن است که در غفلت  همدان  برای پیگیری کسب امتیاز ایجاد دفتر منطقه‌ای، متولیان امور در اصفهان  پا پیش گذاشته‌اند تا پیشنهاد کسب امتیاز ایجاد دفتر منطقه ای را  برای  خود مطرح کنند . پیگیری ها خبر از آن دارد که گویا هنوز به صورت رسمی درخواستی از سازمان میراث فرهنگی در ایران  به سازمان جهانی گردشگری در مادرید ارسال نشده است و خوب طبیعی است اگر این درخواست در حاله ای از ابهام باقی بماند .
سال 2018 معرف شرايط موجود و وضعيت کلي همدان شد  و رنگ شاخص تصوير امسال در حوزه گردشگري همدان و 20 سال اخير را مي‌توان در رويدادهاي امسال جستجو کرد .  در سال2018 براي گردشگري همدان اتفاقاتي رخ داد که در 10 سال آينده هم نمي‌تواندچنين شرايطي را براي همدان ايجاد کند و به واقع   سال 2018 براي همدان تکرار نشدني خواهد بود .  طي 10 سال قبل همدان چنين اتفاقاتي را به خود نديده بود، همدان پيش از اين هم ميزبان سفرا بود اما نه به اين شکل منسجم و با برنامه‌ريزي. امسال رسانه‌ها، تاسيسات گردشگري و همه مديران به اين مسئله حساس بودند و همين باعث ماندگاري سال 2018 شد. فرصت ميزباني اين رويداد با ارتباطاتي که در عرصه ملي و بين المللي براي متوليان گردشگري استان رخ داد زمينه‌هايي را  مهيا کرد  تا  همدان بتواند خود را به عنوان منطقه گردشگري نه تنها به ايران بلکه به جهان معرفي کنند اما گویا با سکوت متولیان در این نقطه ماند.
28 خرداد ماه قرار است یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان به عنوان بزرگترین رویداد گردشگری استان برای نخستین بار به صورت بین‌المللی اجرا شود.
این رویداد بهانه‌ای شده است تا به واسطه آن برنامه‌ریزی منسجم اصفهانی‌ها در حوزه گردشگری بیشتر خودی نمایان کند هنوز چند ماهی از برگزاری رویداد بین‌المللی اجلاس جهانی گردشگری در همدان نگذشته است. در آن روزها که با تمام هجمه‌های موجود رسانه‌ها تلاش می‌کردند حال و هوای تصمیمات برنامه‌ریزان در حوزه گردشگری استان را با تکاپو منعکس کنند تیتری در یکی از روزنامه‌های اصفهان منتشر شد مبنی بر اینکه اصفهان خاموش و همدان در خروش، این عنوان حالا در اذهان تصمیم‌گیران استان همدان گویا به گونه‌ای نهادینه شده است که در رقابت بین دو استان همدانی‌ها چیزی از موفقیت‌های حوزه گردشگری به نسبت استان مسافر خیز اصفهان ندارد. اما به واقع اینگونه نیست شواهد موجود بیانگر آن است که بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های به ثمر رسیده در همدان همزمان با اجلاس جهانی گردشگری آبان ماه عقیم مانده است. آن زمان پیشنهاداتی مبنی بر اینکه همدان شهر گردشگر شود، رویداد گردشگری روستایی 2020 در همدان برگزار شود، دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی گردشگری در همدان ایجاد شود و دبیرخانه رویداد همدان 2018 به صورت ثابت و فعال در همدان ایجاد شود، مطرح شد.
این موارد در جلسات رسمی با حضور رئیس سازمان جهانی گردشگری و معاون رئیس جمهور و مقام ارشد استان مطرح و مورد بررسی و تأیید قرار گرفت. اما پس از اتمام اجلاس گویا آب‌ها از آسیاب افتاد و متولیان برگزاری و تصمیم‌گیران این حوزه راه خود را کشیدند و رفتند و آنچه برای دیگران باقی ماند خلاقیت پیشنهادات ارائه شده بود. هر یک از استان‌ها از راه رسیدند و یکی از پیشنهادات را به نفع خود و برای خود در عرصه بین‌المللی و ملی مطرح کردند و سر همدان بی‌کلاه ماند که برای این موارد اکنون شواهدی موجود است. نکته اول اینکه گویا استان کرمانشاه متقاضی برگزاری رویداد روستایی گردشگری 2020 خواهد بود رویدادی که سنگ بنا و پیشنهاد آن در نشست همدان 2018 با رئیس سازمان جهانی گردشگری گذاشته شد حالا با پا پیش گذاشتن استان کرمانشاه برای میزبانی از رویداد گردشگری 2020 متولیان و برنامه‌ریزان همدان چاره‌ای ندارند جز آنکه خود را در ردیف استان‌های غرب کشور برای سهیم شدن در برگزاری این رویداد جا دهند. از سوی دیگر هم از اصفهان خبر می‌رسد که به بهانه برگزاری مهمترین رویداد نمایشگاهی گردشگری در اواخر خردادماه آنها تصمیم گرفتند تا نمایندگانی از سازمان جهانی گردشگری را به استانشان دعوت کنند تا شاید بتوانند پیشنهاد ایجاد دفتر نمایندگی سازمان UNWTO را در این استان مطرح، پیگیری و اجرا کنند.
در زمینه شهر گردشگر نیز فعلاً همه پیشنهادات در قالب همان ایده‌های مطرح باقی مانده است و خبری از پیگیری و اختصاص این عنوان به همدان نه در عرصه ملی و نه در عرصه بین‌المللی نیست.
سال 2018 برای گردشگری همدان سکوی پرتابی بود که با اوج نگرفتن در آن بیم آن می‌رود که شاهد یک سقوط آزاد سوال برانگیز باشیم. آن روز که قرعه به نام همدان افتاد و هم نمایندگان کشورهای آسیایی به بهانه کنفرانس بین‌المللی همدان و نمایندگان کشورهای اروپایی به بهانه اجلاس جهانی گردشگری راهی همدان شدند و نام این استان در عرصه بین‌المللی بین شهرهای گردشگرپذیر مطرح و مورد توجه قرار گرفت هرگز تصور نمی‌کردیم کمتر از یک سال پس از این میزبانی‌ها شاهد سنگینی سکوتی بر حوزه پیگیری مصوبات رویداد 2018 باشیم.
این روزها که فعالان و تصمیم‌گیران ارشد گردشگری استان اصفهان که هیچ کم و کاستی در جذب گردشگر ندارند در تکاپوی برگزاری نمایشگاه گردشگری هستند هرگز در مخیل برنامه‌ریزان گردشگری همدان نمی‌گنجد که یک نمایشگاه در این قد و اندازه تا چه حد می‌تواند عرصه فعالیت گردشگری همدان را پر جنب و جوش و با خروجی حائز اهمیت رقم زند.
امروز که اصفهانی‌ها در تکاپوی برگزاری رویداد بین‌المللی نمایشگاهی در حوزه گردشگری هستند در همدان اثری از پیگیری مصوبات بین‌المللی همدان 2018 نیست و هیچ بعید نیست دفتر نمایندگی UNWTO سر از این استان درآورد و آنگاه شاهد آن باشیم همدان خاموش و اصفهان در خروش است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com